Česká televize a Národní divadlo připravily premiéru záznamu divácky velmi úspěšné inscenace hry P. Morgana Audience u královny. Hlavní roli královny Alžběty II. hraje samozřejmě Iva Janžurová. Jejími partnery v rolích britských premiérů a premiérky, které královna každý týden přijímá k politickým konzultacím, jsou Taťjana Medvecká, František Němec, Igor Bareš, Igor Orozovič, Vladislav Beneš, Martin Pechlát či David Matásek. Královského komorníka hraje Jan Hartl. Režisérkou divadelní inscenace i televizního záznamu je Alice Nellis. (Česká televize)

caba

Musím ocenit herce,kteří se naučí tolik těžkého textu.Po zhlednutí serialu Koruna nemohu dát více než 2*.Tak, jak vystupovala královna v podání paní Janžurové -válení v křesle ,potřeštěné chování- by si britská královna Alžběta II asi rozmyslela.Režie v tomto směru nedostatečná. ()

papilon395

Tříhodinový divadelní záznam, při kterém zapomenete na čas. Díky Národnímu divadlu a ČT jsme dostali příležitost uvidět představení, které je od své premiéry v r. 2015 permanentně vyprodané. Zásluhu na tom má nejen skvělé herecké obsazení, ale především pro naše končiny netypická činohra, zobrazující rituály britské monarchie. Pro tamní obecenstvo možná tradiční pohled na korektnost a loajalitu, pro nás ostatní objevné a poučné. Neboť jak říká Alžběta II v samotném závěru: "Nehledě na to, jak jsme staromódní, nákladní a neospravedlnitelní, budeme pořád lepší než volený prezident, který se jim bude do všeho míchat." ()

ostravak30

Hned úvodem řeknu, že kdyby žila Jiřina Jirásková, umím si ji v alternaci představit o něco lépe. Hlavně tedy co do fyzických parametrů. Každopádně Iva Janžurová opět dokázala, nutno podotknout, že už mnohokrát předtím, že je skvělá herečka, protože v této hře se naplno odhalila, co se týče herectví. Jen samotné změny emocí stály za to. Královna je nám představena částečně jako panovnice, ale především jako člověk. Stejně jako jednotliví premiéři. Za sebe ještě velmi oceňuji scénu, která byla prakticky dokonalá. Obrazovky v obrazech a s tím spojené reálné záběry hodnotím jako skvělý doplněk. Plné hodnocení si nejspíš hra zaslouží, ale já ho udělit nemůžu. Protože osobně vnímám královskou rodinu jako nepotřebný přežitek, který navíc musí Angličané platit ze svých daní a nic úžasného jim nepřináší. Většinou se s nimi pojí převážně skandály. Panovníci ani následníci trůnu nesmí bojovat ve válkách, aby se jim něco nestalo, a když je nějaké ohrožení země (2. sv. válka, covid), tak se jen schovávají v paláci. Můj osobní názor je, že doba monarchií je už pryč. ()

hony23

U příležitosti 80.narozenin Ivy Janžurové uvedla ČT hru Národního divadla Audience u královny. Iva Janžurová byla samozřejmě skvělá a má můj obdiv, s jakou vitalitou stále hraje a jak dlouhé texty se dokáže naučit. Ale samotné představení mě nijak nenadchlo, celý děj je pouze o tom, jak během vlády královny za ní chodí různí premiéři a debatují s ní o situaci v zemi. Na 2 a půl hodiny trochu málo. ()

Korsak

Igor Bareš a Taťjana Medvecká výrazně převyšovali ostatní účinkující, Iva Janžurová byla skvělá jako královna v pozdějších letech, role mladé panovnice jí příliš neseděla - skoro bych řekl, že vinou režie a nikoliv její. Iva Janžurová střídala kostýmky převážně v pastelových barvách, brýle, náhrdelník i paruky podle účesu panovnice, dokonce i démantovou korunku s britskými kříži - proto nechápu onu červenou šerpu s medailí a ozdobami, která měla nahradit řádovou šerpu velkokříže. To je opravdu těžké - při tak nákladné výpravě - podívat se, jak to vypadá na fotografiích? Jasně, je to divadlo, ale zamrzelo to. ()

natykarb

Herecký koncert Ivy Janžurové. Je fantastická herečka, ve filmu ji známe především jako komediální herečku, ale její divadelní role jsou kapitola sama o sobě. Smekám. Ale ani další herci v rolích premiérů nezaostávali, zvlášť výkon Tatiany Medvedcké jako Margaret Thatcherové byl skvělý. Záznam této divadelní hry se mi jako velké obdivovatelce královny Alžběty vryl pod kůži. ()

tein

Diky Janzurce 5*. Tato uzasna herecka nam ale opet predvedla proc je mnoha desetileti jednou z top ceskych herecek a to v jakemkoliv zanru, ve filmu i na divadle. Nebyt tam ona tak bych dal asi jen 3*. Bohuzel jsou tam obcas docela slabsi chvilky.  Prestoze skoro vsichni herci predvedli vyborny vykon, tak bez teto "kralovny" by to proste byla dost nuda a to i diky danemu tematu,. ()

JamesBlack00

Audience u královny, britská hra autora Peter Morgana, která nadchla Broadway, se dostala do rukou české režisérky převážně tzv.ženských filmů Alici Nellis. Přestože to není její první divadelní počin, v určitých pasážích režisérčina dramatu, hlavně v první půli, když je člověk znaven, a já znaven byl, mohl nezaujatý divák ochabovat, snad usínat. Avšak, kdo aspoň trochu zná anglické filmařské skvosty jako Soumrak dne s A. Hopkinsem a E. Thompson, Emma s G. Paltrow, Rozum a cit z r. 1995, Láska nebeská, a další, zná ten soumračný nádech anglického města a venkova, upršené dny, věčně spadanou mlhu na dláždění mezi starými domy postavenými z červených pálených cihel, a hlavně plný podivně zajímavých lidí s drobnými nosy a zvláštním typickým humorem, kteří dobrovolně či nedobrovolně přijímali hlavu britské monarchie, tomu připomínka Anglie v podobě divadelní hry může být příjemným zakončením nedělního dne. Kde všude v Evropě nastaly časy státního aparátu a prezidentství, zde se stále udržel titul krále/královny. Toto ostrovní království, které jsem nikdy nenavštívil, skrz filmy mě oslovovalo, a v případě Audience u královny opět po dlouhých letech přivábilo moji duši opět se k němu obrátit.  Iva Janžurová, kterou znám hlavně jako komediální herečku (někdy až sympaticky hysterickou), zde předvedla anglicky strohou dámu, jakou jsem Alžbětu II. znal z vysílání zpráv České televize, a to mě bavilo. Ač unaven z celého dne, tato famózní česká herečka udržela moji pozornost po celou dobu skoro 3 hodinového představení. Za to jí a ostatním jejím hereckým kolegům platí můj velký dík. - 5* ()