Podivný případ se psem

(divadelný záznam)
  • Veľká Británia The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (viac)
Veľká Británia, 2012, 140 min

Příběh patnáctiletého Christophera, autisty, který v noci na zahradě objeví psa paní sousedky probodeného vidlemi. Velký obdivovatel Sherlocka Holmese se rozhodne vést detektivní vyšetřování a psát o něm podrobnou knihu. Je neobyčejně nadaný, mimořádně vyniká v počtech, ale v každodenním světě je ztracený. Nikdy si sám netroufnul jít dál než na konec ulice, nesnáší, když se ho někdo dotýká, a k cizím lidem je nedůvěřivý. Díky detektivní práci se Christopher vydává na dobrodružnou cestu, která obrátí jeho svět vzhůru nohama. Během vyšetřování objeví a rozkryje nejednu záhadu – nejen kolem případu se psem, ale také kolem své rodiny. (oficiálny text distribútora)

Košoun

Jedna z mých nejoblíbenějších her v naprosto geniálním zpracování National Theatre London. Skvělé řešení scény (škoda že se již nehraje v tomto původním prostoru s diváky kolem dokola, ale v klasickém divadelním uspořádání) a spousta režijních nápadů, které udrží pozornost po celou dobu (necelé tři hodiny vč. přestávky). Luke Treadaway je v hlavní roli strhující. Pokud ještě budou projekce Curious Incident u nás opakovat, rozhodně doporučuji. Pro mě rozhodně to nejlepší v rámci NT Live! ()

DaViD´82

Rodinná (ne)detektivka s nevědomky cynickým teenagerovským autistou. Zní to lacině až podbízivě a přitom už snad ani nejsou dvě jiná slova, které by byla vzdálenější pravdě. To platí o předloze; nejlepší to knize pro mládež posledních let. Nikoli však i o divadelní adaptaci, která je (čest výjimkám, speciálně pak závěrečné matematické děkovačce) po celou dobu jen a pouze doslovnou adapt... ehm, ilustrací knihy. Díky nápaditě vyřešené "autistické" scéně i hercům to nestihne nudit, ale to je tak vše; nic více a nic méně. ()