Pohľady zhora: Škótsko zhora

(TV film)
  • Česko Skotsko, drsná krajina s mystickou duší (viac)
Veľká Británia, 2020, 53 min

Réžia:

Richard Mervyn

Scenár:

Richard Pickwoad

Hudba:

Glyn M. Owen

Andres Williams (rozprávač)

Výpravná obrazová cesta po zemi jezer, whisky, kiltů a dud... Skotsko – země s bohatou a zajímavou historií plnou nemilosrdných bitev, tajemných mýtů a legend. Úchvatná krajina ostrovní země se starodávnými městy nabízí příběhy, kde hrady, údolí i ostrovy mají své nezastupitelné místo. Skotsko svět také obohatilo o velikány z řad spisovatelů, umělců, myslitelů, vynálezců i průmyslníků. Tato nádherná země, s neopakovatelnou atmosférou, přitahuje každoročně miliony návštěvníků, protože nadčasový příběh Skotska není jako žádný jiný. (Česká televize)

Pítrs85

Standardní dokument o této krásné zemi, při jehož sledování jsem lehce zamáčkl slzu nad tím, že už je zřejmě jen otázkou času, kdy se Skotové trhnou od Velké Británie, aby zažívali léta blahobytu jako součást spásné Evropské unie... No nic, záběry na Edinburgh ve mě probouzely krásné vzpomínky na toto město měst, záběry na všechny ty jejich ostrovy, hrady, hory ad. zase myšlenky na to, že si dnešní Skotové tolik krásy snad ani nezaslouží. (Záběry na Glasgow, z jistých důvodů z poslední doby, raději vynecháme :-). ()

Marze

O Skotsku jsem viděl mnoho dokumentů a tento je obrazově nadprůměrně krásný. Mě horské poušť nijak nepřitahuje. Byl jsem tam dva týdny na kole a neschováte se před věčným větrem a deštěm. V dokumentu bylo trochu lesů lesů na jihu. Všechny si vykáceli svou typickou chamtivostí na stavbu imperiálních lodí a kvůli potřebě pastvy ovcí na sýrové hospodářství. ()

filmmovier

Skotsko miluju a od té doby, co jsem ho navštívil, má v mém srdci ještě zásadnější místo. Vzhledem k délce dokumentu ho určitě šlo zkazit, ale naštěstí se povedl na výbornou. Jsou tu hrady, historie, zvyky, hromada dalších zajímavostí, úchvatné záběry nejen překrásné přírody a na malém prostoru se divák dozví opravdu hodně, hodně informací a navíc bez jakékoliv vaty, takže opravdu jen podstatné věci. A v kombinaci s obrazem je tenhle dokument prostě lahůdka. 100%. ()

LEGACY

Nyní, ve věku 26 let, mohu s čistým svědomím říci, že Skotsko je zemí, která mě svou návštěvou učarovala nejvíce. Je to místo, o kterém často sním, plánuji dost možná neuskutečnitelné výlety dále na sever, či do oblasti Hebrid, ale stále se obloukem k tomuto místu vracím. Je to země pro nás Evropany snad vstřícnější než Anglie, země historicky neméně působivá, s celou řadou krásných přírodních scenérií a reliéfů, kde věda, technika, ale i básníci vzkvétali. Není divu, žít v tomto koutu planety je pocta, i když záběry samo sebou nezmíní některé stinné stránky - jako je vítr, déšť, či kriminalita větších měst. "drsné" je přídavné jméno, které se sem hodí - drsné, ale přidal bych i udivující. ()

ostravak30

Skotsko, jeden z mých cestovatelských snů. Nádherná krajina, Lochnesska, hrady, whisky. To vše a ještě mnohem více je Skotsko. Právě barvami - nejčastěji zelenou, se to v dokumentu jen míhá. Celý pořad je rozdělen do oddělených částí, která se věnuje tomu či onomu tématu: od historie, přes kulturu aj. Je to dokument pro milovníky této země, ale i pro ty, kteří dosud o ní nevěděli nic. Mohl by být obsáhlejší, ale z klasické dokumentární stopáže se v přehledu dozvíme to podstatné. ()