Vzývání mého bratra démona

(festivalový názov)
  • USA Invocation of My Demon Brother
Krátkometrážny / Horor / Experimentálny
USA, 1969, 12 min

Mocnosti podsvětí se shromažďují k půlnoční mši, aby vyvolaly Lucifera. Autorem halucinačního hudebního doprovodu je Mick Jagger. Anger tento svůj film popsal jako „útok na smysly“. (oficiálny text distribútora)

Radko

Mačka hodená do ohňa. Odhalení buzíci, vystavujúci v zlenivelej póze na obdiv svoje telá a údy. Albín s tyčou prikladanou k tvári. Prižmurujúce sa oči. Pálenie kníh. Dýky ako znamenia obetí. Vojaci vystupujúci z vrtuľníka. Satanistická omša v znamení nacistických symbolov. Kolujúca, marihuanou naplnená, fajka v tvare lebky ( vraj ide o reálnu lebku zavraždeného dievčaťa zmenšenej špeciálnym chemickým postupom). Vytetovaní pavúci na koži. Hell´s Angel´s. Popkultúrne kontroverzie zastupujú vo filme účinkujúci spevák Mick Jagger z Rolling Stones, či pápež satanistickej cirkvi Anton Szandor LaVey. Skladačka niekoľkosekundových záberov so snahou oslobodiť myseľ diváka od akéhokoľvek náznaku logiky, či postupnosti a zamerať ho na okultné dvojča skrývajúce sa v každom z nás. Napomôcť má pracujúce podvedomie, v ktorom sa poskladá magický rituál, vo filme (na rozdiel od skoršieho Scorpio Rising) chaoticky porozhadzovaný. Obrazovú hatlaninu sprevádza po celý čas znepokojivá znelka, zložená Mickom Jaggerom špeciálne pre tento film. Ide o monotónne sa opakujúcu syntetizátorovú slučku, pripomínajúcu pokazený automatický lis na noviny. Tento zvuk je je ojedinele prerušený streľbou, či výkrikom. Pôsobivé a samožerské homosexuálne obsesívne démonické šialenstvo. Zvláštna pôsobivosť filmu má prinútiť si zážitok s odstupom času zopakovať. A vyvolať na svet démona. (22. 6. 2006) Poznámka: Upozorňujem, že dnes (2018) je na youtube film v sprievode inej hudby, aká bola pôvodne Mickom Jaggerom k filmu zložená. Podľa režiséra film v sprievode inej hudby stráca silu, rituál vyvolania démona je výrazne oslabený. ()

KM Phoenix odpad!

No nejsem si úplně jistý nad čím vším se tady ostatní uživatelé tak rozplývají. Souhlasím s tím, že chvílemi je to psychedelické, ale většinou čistě repetitivně a nezajímavě nudné. S opravdu až nepříjemnou hudbou (ne znepokojivě, či že by to k tomu sedělo, prostě nepříjmné a bez nápadu). Vždyť i Geigerův-Müllerův počítač dokáže za určitých okolností vydávat mnohem zajímavější zvuky. Nicméně otrlé povahy a filmoví masochisté si to můžou shlédnout na http://www.youtube.com/watch?v=SzO8uZCdODU . ()

SOLOM.

Kenneth Anger byl pro mne ještě do nedávna velkou neznámou a po zhlédnutí tohoto opravdu netradičního shortu, jsem mu přišel i docela na chuť. Chaotické obrazce, démonický – lehce okultní námět, hypnotizující motivy, povedený střih a především dobrá hudba z dílny Micka Jaggera udělali své. Vyšel z toho opravdu vydařený mišmaš, který ovšem není pro každého. Ve své době se zřejmě velké divácké přízně nedočkal a to i díky hákovým křížům a (místy) homosexuální mu podtextu. Osobně mě nejvíc zaujalo kouření z lebky. Je potřeba vypnout mozkové závity a nechat se unášet na vlně šíleného okultního rituálu – jenom tak si tento kraťas dokáže člověk užít… ()

krvavamera

chlapeček na pozadí amerického práporu. vlasy zbělelé (hrůzou?), těkající panenky, prostřihy na záběry z války, odpočívající pihovatí chlapci s odhalenými genitáliemi. z počátku to vypadá jako doslova emotivní kritika války, pak se do toho ale přidají satani a démonové a tajemné obřady. gradují výrony obrazů, kterým přidává zvuková stopa Micka Jaggera (pozor na videa na youtube, nemají originální zvukovou stopu - jejich stopa je taky ale dost dobrá, dá se říct, že až lepší, což je ovšem subjektivní, rozhodně je ale vytvořena na jiném principu, než byla původní myšlenka) nový rozměr. působení obrazů dává zadost názvu dílka, ke konci vrcholí zařazením útržků dobových záběrů na koncert Rolling Stones v Hyde Parku (můžeme vidět Jaggera, Mariane Faithfull - jeho partnerku i Keitha Richardse), což bez pochyby vyvolá zajímavé asociace, a nápisem ZAP YOU'RE PREGNANT THAT'S WITCHCRAFT. V komentáři na http://www.youtube.com/watch?v=5Zpl7Q06_rs také Anger potvrzuje, že reaguje na Vietnamskou válku, vytváří charakteristickou náladu, tón snímku. Chlapec je přírodní albín, a ti, jak známo, mají problémy s přímým světlem - proto to splašené těkání v jeho očích. Jagger dělal soundtrack na svém syntetizéru (se kterým si mimochodem pohrává i v o rok mladším celovečerním snímku Performance: http://www.csfd.cz/film/47940-performance/). V tomto videu s komentářem můžete také na pozadí slyšet zeslabenou originální stopu. ()

reygadas

Veľmi sugestívny snímok nielen obrazovo, ale aj v hudobnom plechovom a halucinačnom zvuku Micka Jaggera. Autor snímku Kenneth Anger patrí do okruhu filmárov experimentu a medzi popredných členov Underground Cinema, tzv. podzemného filmu. V roku 1960 vzniklo New American Cinema, pod skratkou N.A.C. z iniciatívy Jonasa Mekasa, ktoré združovalo amerických nezávislých a avantgardných filmárov, medzi ktorých patril aj spomínaný Kenneth Anger. V manifeste tejto skupiny sa hovorilo, že: "Nechceme filmy falošné, uhladené, vyšperkované. Nech sú radšej drsné a nenablýskané, zato živé. Nechceme ružové filmy, chceme filmy vo farbe krvy." Tak pôsobia aj filmy Kennetha Angera. Surovo a drsne. Anger je navyše fanatikom okultizmu a čiernej mágie a ospevovateľom homosexuality a nepochybne to bolo citeľné aj v tomto jeho prelomovom a v undergroundovom filme veľmi úspešnom snímku. Pre undergroundový avantgardný film zostane Anger filmovým básnikom a režisérom, ktorý spája mágiu s filmovým umením. Pre samotného Jonasa Mekasa zostane Vzývanie môjho brata démona naveky zdrojom tajomnej energie, akú vyžarujú len umelecké veľdiela. ()