Vynález skazy

• Československo Vynález zkázy (viac)

Geniální vynálezce, profesor Roch, je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět. A právě takové ruce má hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdí světová moře, potápí lodi a bohatství, kterého se tak zmocní, je mu nástrojem k ovládnutí světa. Artigas unese profesora Rocha ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle v kráteru sopky Back Cup vynález dokončil. Shodou okolností Artigas unese i profesorova asistenta, inženýra Harta, který je i vypravěčem příběhu, a který se všemožně pokouší profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart nakonec vyšle jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezí. (AČFK)

lenoch

Tak tohle je zkrátka oživlá verneovka. Nádherné poetické obrazy a duch osvícenství... Jeden z filmů, které mohu vidět kdykoli a nikdy mě neomrzí. A že se někdo směje nedokonalosti triků? No, impresionistům se taky smáli, že mají jejich figury šišaté hlavy... Současné počítačové efekty sice udivují svou technickou dokonalostí, ale jak je to sterilní a studené proti tomuto dílku. Škoda že už asi není nikdo, kdo by dělal výbuchy temperou ve vaně, vyráběl figurky z hadříků a zvuky pomocí kokosových skořápek, písku a skřípajících dveří. :) ()

doginko

Chápem že v 58-tom mali úplne inú predstavivosť o vymoženostiach doby , ale nemôžem si pomôcť , tento film mi prišiel neskutočne amatérsky , ba priam mi prekážal(najmä vsunuté animácie). To už ani nehovorím o stopáži..83 minút bolo priveľa aj na mňa a mal som čo robiť aby som to vôbec dopozeral :)) ()

ToddB

Geniálně vystižený duch Verneových knih. Kdo cokoli od něj četl musel si připadat, jako když obživly obrázky z těch knih. ()

macour

Klasika mistra triků konce 50. let Karla Zemana. Film podle románu J. Verna, plný obdivuhodných vynálezů a techniky spojený hranými a animovanými scénami jsem jako malý kluk miloval. Viděl jsem jej snad už dvacetkrát, ale rád si jej pustím i po jedenadvacáté. Tento film byl i oceněn na EXPU 1958. Patří do světové klasiky. ()

BGH

Ja vim, že je to mistrovské dílo, provedení, režie, kamera, triky jsou úžasné tak jako u ostatních zemanovských filmů...ale já sem u toho příběhu prostře usnul. Je to obrazová hra, vizuální zážitek, ale nic víc... ()

P/\/EL

ten film mě nebavil, ale je to bez debat úchvatně udělané, ale zase to má speciální atmosféru, jsou to jiný světy, funguje to tam jinak......není to uplně Verne, je to Zeman, je to české, zvláštní, že v tý době tohle dokázali, dneska na kompu neudělá u nás nikdo nic pořádnýho.. ()

JARDAHONDA

V roce 1958 snímek obletěl doslova celý svět, byl ověnčen cenami a stal se jedním z nejvýznamnějších filmů 20. století. Mimo jiných ocenění získal Velkou cenu na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Jedná se o první film Karla Zemana natočený na motivy Julesa Verna. Autor si zde vyzkoušel nový výtvarný styl, jímž oživuje v černobílém provedení rytiny prvních ilustrátorů Vernových knih Edouarda Riouda a Léone Benetta. Tento styl pak celý život rozvíjel a uplatńoval v něm svůj vizionářský pohled. Vernův nadčasový příběh o zneužitém vynálezci, jehož dílo v rukou zločinců ohrozí celý svět, papírové kulisy a výrazná stylizace - a to vše se podílí na unikátní vizuální podobě a neopakovatelné atmosféře. ()

Hanecek

Rozpohybování ilustrací a představ, které při četbě Julese Verna prožíval každý. Určitě nejlepší zpracování! Jeden z nejlepších sci-fi filmů. Jeden z nejlepších filmů. Škoda, že zde není šest hvězdiček! ()

dalia

Okouzlující triky, člověk si připadá, jako by někdo rozpohyboval staré pohlednice typu "město X za 100 let". Tento film přímo vyzařuje archaickou atmosféru nadšení a okouzlení technikou ve Verneově době. Když uvážíme podmínky, za nichž vznikl, je to určitě jedinečné a nezaměnitelné dílo, které i v dnešní době rozhodně stojí za zhlédnutí! ()

StarFsh

Prvá Zemanova Verneovka s pomerne neznámym hereckým osadenstvom. Vďaka tomuto filmu sa však Zeman definitívne presadil, čo mu umožnilo do neskorších filmov prilákať naozaj zvučné herecké mená vtedajšej ČS kinematografie. ()

suffragium

První český steampunk. To není nadsázka, ale suché konstatování historického faktu. Tento mistrovský Zemanův počin se totiž objevuje na seznamu The Steampunk Tribune a je zde oprávněně charakterizován jako jeden z nejranějších steampunkových filmů. A dodávám, že pro mě jeden z umělecky nejzdařilejších. Pravda, ve srovnání s graciézním, výtvarně i vypravěčky opulentním Baronem Prášilem působí místy přece jen trochu toporně, což je vlastnost všech pionýrů s šátkem i bez, nicméně odvážný experiment se vydařil. Tak předně, nosná je vizuální inspirace původními ilustracemi verneovek; funguje proto, že rytiny pánů Rioua a de Montauta jsou už dlouhá desetiletí součástí kulturní encyklopedie českého čtenáře. Zadruhé, spojení techniky animovaného filmu a filmu hraného se ukázalo být šťastným a vlastně i hospodárným řešením: čistě animovaný film by neutáhl charaktery postav, které jsou sice – podle zákonitosti žánru – jednoduché, nicméně právě díky přítomnosti skutečných herců z masa a krve nikoli (doslova) papírově ploché. A zatřetí je tu Zemanův humor, jeho jemná ironie, díky níž se filmový narativ obratně vyhýbá nebezpečí nepříjemné moralizátorské doslovnosti (nezapomeňme, že se psal rok 1958). Cylindr, objevivší se v závěrečné sekvenci, hnaný tlakovou vlnou představuje onen čechovovský detail, bez něhož by výbuch působil pateticky jako osudová tragédie. Pánský módní doplněk nahrazuje zdvižený varovný prst s elegancí věru nehledanou a zároveň promlouvá stylotvorně coby symbol každodennosti předešlého století. A možná nám naznačuje, abychom my smekli své imaginární cylindry? Bravo. ()

Jirkacek

Vynález zkázy jsem četl v útlém mládí, přesněji někdy na základní škole, stejně jako spoustu jiných knih od francouzského spisovatele jménem Jules Verne. Bylo jich fakt hodně a Vynález zkázy byla určitě jednou z prvních, kterou jsem od slavného autora četl. Co se týče filmů Karla Zemana, tak jeho dílo také obdivuji a těším se, že se někdy podívám v Praze do jeho muzea. Jenže je tu jedno velké ALE. Zrovna Vynález zkázy mi jaksi nepadl do oka a to ani jako kniha a bohužel ani jako film. Líbily se mi prostě jiné příběhy plné technického pokroku, ve kterých bylo snad vše možné a hrdinové příběhu zažívali jedno dobrodružství za druhým, neohroženě čelili nástrahám osudu a snažili se s důvtipem zvrátit nepříznivý sled událostí. Co se týče Vynálezu zkázy, tak v něm byl hlavním hrdinou inženýr Simon Hart (Lubor Tokoš), který byl jednoho večera omylem unesen spolu s profesorem Thomasem Rochem (Arnošt Navrátil), který byl na prahu objevení nové zbraně. Přesněji řečeno, profesor chtěl z rukou přírody vytrhnout obrovskou sílu, která by sloužila mírovým účelům, ale pirátský hrabě Artigas (Miloslav Holub), surová Artigasova pravá ruka a všehoschopný kapitán pirátů (František Šlégr), Artigasův technický mozek inženýr Serke (Václav Kyzlink), ti všichni byli jiného názoru. Hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdil světová moře, aby potápěl lodi, díky čemuž se zmocnil obrovského bohatství. Peněz chtěl využít k ovládnutí světa a tak Artigas unesl profesora Rocha ze sanatoria a nutil ho, aby v jeho sídle v kráteru sopky Back Cup vynález dokončil. Shodou okolností Artigas unesl i profesorova asistenta, inženýra Harta, který se zhostil role vypravěče příběhu, a který se všemožně pokoušel profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart nakonec vyslal jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojílo a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezily. To by byl v kostce celý příběh, který nám tak kouzelným způsobem ukázal na filmovém plátně Karel Zeman. A i když jeho dílo fakt obdivuji, nemohl jsem dát více cípatých, než jsem dal. Suma sumárum, fantastický československý snímek Vynález zkázy ode mne dostal tři vynalezené hvězdy ***. ()

Cael

Klasika klasik a to nejlepší z české (a vlastně i světové) kinematografie vůbec.  Filmová sci-fi pohádka je mimořádným uměleckým dílem. Respektuje předlohu Julese Vernea dokonce i svou vizuální podobou, neboť design jeho dekorací vychází z ilustrací Verneových knih. Nezanedbatelné je i jeho morální poselství. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (viac)