Věčný žid

• Nemecká ríša Der ewige Jude (viac)
všetky plagáty
Nemecká ríša, 1940, 62 min

Réžia:

Fritz Hippler

Scenár:

Eberhard Taubert

Kamera:

Erich Stoll

Harry Giese (a.z.), Rosa Luxemburg (a.z.), Max Reinhardt (a.z.), Rosa Valetti (a.z.), Curt Bois (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Albert Einstein (a.z.) (viac)

Produkce pověstného filmu „Der Ewige Jude“ je dnes zakázána a tento film může být promítán pouze za splnění předem stanovených podmínek. Film Věčný Žid je jedním z názorných prostředků, na kterých lze demonstrovat přípravu holocaustu nacistickým režimem. Protože tento film má silný propagandistický obsah, může být uváděn pouze na uzavřených vědeckých seminářích a musí být doprovázen vysvětlujícím komentářem. V Německu se toto omezení týká asi 40 filmů vzniklých v období 1933 – 1945. Režisér Fritz Hippler označil tento film po skončení války jako „Negaci všeho lidského a humánního“. Při jeho premiéře dne 28. 11. 1940 hovořil však v této souvislosti o „symfonii odporu a hrůzy“.

Věčný Žid je druhem štvavé propagandy proti příslušníkům židovského národa, který nebyl jiným filmem nikdy překonán. Je považován historiky jako část propagandistické přípravy na tzv. řešení židovské otázky. Velký podíl na vzniku tohoto filmu měl ministr propagandy Joseph Goebbels, který v říjnu 1939 nařídil zhotovit tento antisemitský propagandistický film.

Der ewige Jude se v období Třetí říše promítal ve dvou verzích: 1. verzi pro dospělé, 2. verzi pro děti (byla promítána od 16 hodin a neobsahovala scény rituálního podřezávání dobytka). Taktika snahy o „odlidštění“ nepřítele: „znázornění lidí, kteří už nejsou lidmi, nýbrž zvířata nebo obtížní hmyz, který může být a musí být zničen.“ (Hans Jürgen Brandt)

Peter Bucher označuje tento film jako „osvětový film, s jehož pomocí měly být připraveny a provedeny plánované deportace.“ Film sám sebe nazývá dokumentárním, o dokumentární film se ale nejedná, nýbrž pouze o krajně tendenční kompilaci, která byla vytvořena z různých materiálů:

1. Filmový materiál z polských ghett, který byl pořízen v říjnu 1939 – zobrazení chudoby panující v lidmi přeplněných ghettech
2. Prosionistické filmové záběry z Palestiny, které ale byly použity v jejich protikladném smyslu
3. Ukázky z hraných filmů (Německo, USA), původní komentář se stal objektem manipulace
4. Trikové záběry – které měly znázornit diasporu Židů
5. Fotografie – z archivu Institutu pro studium židovské otázky (4daPeace)

kagemush

Zrůdně mistrná,do krajnosti hnaná manipulace.-- V době ,kdy již nebylo nutné štvát němce proti židům (viz.Křišťálová noc),je tohle skutečně už spíš mediální masáž před tzv. Konečným řešením. Je zajímavé ,že jít takhle na hranu neměli ani náckové odvahu před válkou a počkalo se s tím,až když si byli sebou dost jistí,-aby ne v roce 40.--Ovšem dosaďme si místo židů v německu třeba bělochy v Zimbabwe,černochy kdekoli mimo afriku,číňany na Filipínách,filipínce v Číně,nebo rómy kdekoli a bude to pořád totéž dokola. A že ne třeba tak hraniční? Tak to je jen otázka doby. ()

Caminzind

Já teda nikdy o Židech neměl příliš jasný obrázek, ale tenhle dokument jakoby mi otevíral oči. Normálně je začínám nějak nemít v lásce a to jsem teprve v 18. minutě. :) Každopádně ta jednostrannost a zášť ve filmu hrozně ruší. ()

4daPeace

Verdikt: Sice je to tady oznaceno jako drama, coz je lepsi nez kdyby to tady bylo jako dokument, jak se tento film sam uvadel, ale pro takoveto filmy by mela vzniknout spec. kategorie - propaganda/propagandisticky film. Veskere dalsi info se zde snad objevi u Obsahu filmu, ktery jsem zaslal. Jinak datr filmu pet hvezdicek je blaznovstvi, to snad musi dat jenom nejaky neo-blazen, ktery vyznava nacistickou ideologii. Film v zadnem pripade neni strhujici, chvilemi se budete nudit, chvilemi budete zavirat oci, chvilemi budete nevericne zirat. A Charlie Chaplin jako herec v tomto? To snad ne...to je jak kdybyste byli uvedeni, ze jste hrali v Ceskem snu, kdyz jste si sli jenom vyhodne nakoupit - proste byste k tomu hrani prisli jak slepy k houslim, stejne jako Chaplin zde. ()

Wladi.mir

Těžké hodnocení to je jasné, ale proč? Hodnotit tu dokument, komedii nebo šílenou německou propagandu? Jako komedie je to výborné, jako dokument strašné, ale jako propaganda? Já se prostě hrozně smál. Jak tomuhle mohli němci věřit? Za každý druhým slovem jen slyšíte:"Za všechno můžou židi, jsou to démoni, přetvařují se, jsou horší než potkani." A ty rafinované slovní obraty tam. No prostě směšné a přece jen neuvěřitelné až k pláči! ()

Dannysek4U

Z formalniho hlediska obrovska skola propagandy a ideologickyho "dokumentu". Velmi dobry videt, nejlip v kombinaci s rezirovanejma "dokumentama" od Reifenstahlovy. Fakt pozoruhodny ve vynalezavosti ustrku. ()

MarekT odpad!

Výjimečně budu stručný a přímočarý - ze všech propagandistických filmů libovolného zbarvení je tento svou demagogií a nesmyslnými argumenty jednoznačně nejodpudivější, až jsem jen postrádal komparaci zde obžalovaných s mimozemšťany. S velkým odstupem, nenahlížeje na působnost těchto ideologií ve své době, si říkám - Židé jsou také z masa, kostí a krve jako každý jiný, tak nač takové myšlenky? O jejich pestré kultuře, ať už v minulosti, nebo teď, nemluvě. Jedenáct z desíti cinefilů navíc zaznemá nechutné zneužití Langova "M", mj. obracející původní filosofii snímku naruby. (Shlédnuto útržkovitě v rámci školní výuky.) 0% ()

zette

Myslim, ze tento ucelove natoceny dokument svuj ukol ve sve dobe splnil. Bohuzel, propaganda nebyla a neni domenou jen nacismu a komunismu, ale setkavame se s ni denne i dnes. Ne vzdy si to vsak jsme schopni uvedomit. ()

daEmoNickY

Občas je to vtipné, častěji však obsahuje zmanipulovanou skutečnost. I kdyby to, co říkali bylo myšleno vážně tak na tom nezáleží, protože dokazování v tomto dokumentu je přinejmenším usměvné. Kdo této manipulaci podlehne (tj. začne věřit či nadávat), tak má buď nedostatek informací nebo není zvyklý na praktiky propagandy. Další informace o propagandě (jak se bránit, jak rozpoznat ...) najdete kupříkladu zde http://doiop.com/KoukolProp . _______ Podle mě je tento film včetně komentářů tady varováním před zjednodušeným pohledem na svět (v případech kdy to není moudré). Plusem je že se autoři snažili být srozumitelní i pro dělníka neznalého spousty pojmů, tohle není praxí v ostatních dokumentech. Další plus je to že použili různé grafy a hlášku "relativity jew". Dokument zde http://video.google.com/videoplay?doc-6229070629122885245 . ()

WinnJets

Propaganda tam samozřejmě je, to je bez debat, ale co k tomu dodat víc? Snad jen, že nic v životě není stejně jako v tomhle snímku jen černé či bílé, nic není jen pravda nebo jen lež. Pokud bych se zde měl více rozepsat na zádkladě životních zkušeností meho pradědy, jeho bratra, či dědy (podotýkám, že dva z nich za války bojovali proti hitlerovi) tak jejich (a nejen jejich) zkušenosti a vzpomínky na soužití se židy před válkou byly opravdu velmi, velmi špatné... Ovšem pouštět se do jakékoli poleminky a rozebírat tuhle problematiku do konrétních detailů či argumentů by bohužel při současné (ne)svobodě projevu v naší zemi znamenalo pouštět se na příliš tenký led... a tak to raději nechme být. Konec konců uživatel Wader v tom má také v podstatě jasno...:) ()

mr.filo

Věčný žid je krásnou ukázkou, kam až může agitační video dospět. Kdo na to šel do kina? Ti co museli? Maximální Gehirnwäsche, brainwashing své doby. Zvláště, pokud to vidíš denně, tak se negativní pocit z hnusného filmu přenáší na osoby. Ano, je to odpad! ()

alisa.upir odpad!

Těžko snímek hodnotit. Ale nedovedu si představit, že by se tenhle manipulující materiál mohl začít objevovat v žebříčcích CSFD mezi filmy s vysokým hodnocením, proto ten odpad. Doufám, že v dnešní době už to moc na nikoho působit nebude. Ale chápu, že ve své době neskutečně působil na emoce široké veřejnosti, vzhledem k tomu, v jakém stavu v té době bylo Německo a jak se snažili si svůj aktuální stav vykládat tím, že za to může někdo jiný, určitě ti Židé... Jako manipulativní materiál je to fakt výborný. ()

PavelR

Film, který přeně splnil zadání. Závist a odlišnost, tyhle ideologické zbraně střílí ostrými i dnes. V němcích, majících v živé paměti hospodářskou krizi dvacátých let a černý pátek na Wall Street, vyvolat tyhle pocity nebylo asi vůbec těžké. ()

gjjm odpad!

Z filmu je mi ještě teď na blití. Jsou díla (film mne momentálně žádný nenapadá, ale knih je takových mnoho), s nimiž názorově nesouhlasím, ale jež nemohu aestheticky neuznat. Ale tohle je samoúčelný, nebo vlastně čistě účelový (což je totéž) koncentrát nacistické absurdní, nenávistné a především naprosto NESMYSLNÉ nauky. Nesmyslný film plný lží, které se ani nesnaží působit jako pravda. Znechucující, děsivě absurdní svědectví o tom, do čeho se může zvrhnout lidská nenávist. Tohohle je schopná lidská civilizace...tohle může natočit lidská bytost... Propagandisticky to může být účinné pro jedince nepřemýšlející, který nejsou ochotni uvažovat, jestli věta, která byla vyslovena, se aspoň snaží být smysluplná. Takových jedinců je bohužel většina. Slepenec na první pohled podvržených, bizarních záběrů, snažících se dokázat a obhájit nesmyslná tvrzení. Vynikající depresivum. P.S. Kdesi jsem četl, že jediným kladem tohoto filmu je, že se jako jeden z prvních zabývá právy zvířat. Vím z vlastní zkušenosti (nezávislého a víceméně náhodného pozorovatele), že šechita, tedy židovská rituální košer porážka zvířat, vypadá úplně jinak, než je líčeno ve filmu, a že je podstatně lidštější, než - dejme tomu - česká zabíjačka. Z čehož vyplývá, že oba záběry jsou podvržené a že při nich byly krutě a zbytečně umučeny dvě krávy. Ještě se tím ochránci zvířat chtějí chlubit? ()

Akumulátor

V tomto dokumentu se lže od začátku až dokonce, přesto působí neuvěřitelně věrohodně a po 15 minutách i pozorný divák začne trochu pochybovat a možná i věřit této nacistické propagandě. V době svého vzniku musel tento "dokument" být velmi nebezpečný. Jednu * uděluji za zpracování, obsah a význam však hodnotit nelze. ()

noriaki

Těžko hodnotit. Z hlediska formy jde o velice slušně natočený dokument, zajímavý, názorný a plný informací. Ty jsou pochopitelně vycucané z prstu, ale překvapivě chytře. Zapomeňte na primitivní frašky o boji proti mandelince a rozorávání remízků, Goebbels točí propagandistickou extraligu. Vše co ukáže, nebo ústy vypravěče prohlásí, pasuje do pečlivě doplňovaného pokrouceného obrazu židovské komunity. Kdybych neznal záměr za jakým byl natočen, tak by se dal film s trochou snahy vnímat jako politicky nekorektní mystifikační černohumorná komedie. Takhle z něho jde částečně strach, částečně budí zhnusení. Ve druhé polovině, kde už asi bylo zamýšlené publikum plně angažované, začíná snímek lehce nudit. Tahle část je víc zaměřená na emoce, a pro kriticky přemýšlejícího člověka ztrácí význam. ()

nevermore

Mělo mi to nahnat odpor k Židům, akorát takovou metodou, která na mě neplatila. Zhnusila mě až závěrečná jatka zvířat. Těžko hodnotit. Nalejvárna. Po půlhodině už jsem se nudil. Ale zachycuje to si myslim, vkusně náhled na Židy, stejně jako u nás obdobné "dokumenty" zvěrstva nemenšího kalibru z 50. let, aneb Rudoši vs. zatuchlý kapitalismus. ()