Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 2

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

kajas

Nevím, jestli bych se bála jako dítě, nyní už jsem ale dost vycvičená všemi možnými horory, takže strach opravdu nehrozil. To děvče moc hezky zpívalo, Munzarův dabing je také velmi příjemný, že by mi ale při nějaké scéně padala čelist úžasem, to zase ne. I večerníčky už měly lepší animaci. ()

Aleee89

Karel Zeman se zase projednou vyšvihl. Kdybych tenhle film nemusela nakoukat do školy, asi se k němu jen tak nedostanu, což mě teď po zhlédnutí trochu mrzí, protože se mi Čarodějův učeň líbil. Tradiční legenda, námět, děláno na zakázku. A přesto z toho Karel Zeman dokázal udělat něco jedinečného. Je pravda, že na pohádku je to poněkud krvavé a drsné, temná atmosféra je všudypřítomná, což je mimochodem nesmírné plus tohoto filmu, protože to se jen tak u animáků nevidí, ale když si uvědomíme, že pohádky původně vůbec nebyly určeny dětem a tohle není moderní námět... Kdo se od toho nedokáže oprostit, raději by se vůbec neměl dívat, neboť bude zklamán. Animace je skvělá, příběh jakbysmet. Vyprávěno poutavými hlasy. Čarodějův učeň je jeden z filmů, u kterých jsem pyšná na to, odkud pocházím. ()

Laurent

Luděk Munzar nepatří mezi moje oblíbené herce, ale tady s Jaroslavem Moučkou odvedli perfektní práci, krásný dabing. Tento animovaný film je jedinečný v mnoha ohledech, mě se ale nejvíce líbila výtvarná stránka. Učni, havrani, čaroděj a jeho proměny to vše bylo krásně vymalováno. Přesto bych vytkl to, že krabat a ta jeho dívka si byli tak podobní, že bych řekl, že jsou bratr a sestra. Na závěr bych zmínil, že se jedná skutečně o POHÁDKU (někteří pochybují). Je zde jasně a čistě vylíčeno dobro a zlo, v závěru přichází happy end. Pro mě bez diskusí pohádka. ()

Chrysopras

Neskutečná záležitost, která mě v dětství úplně uzemnila. Takový spojení poetičnosti pohádky a zápletky hodné hororu jsem ( zatim ) neviděl. To "Krabate" mi zní v uších ještě ted a to jsem to nevidel asi 10 let. Prahnu po DVD a doufam ze se ho dockam! Vydava se spousta kravin za par kacek a takovejhle KLENOT ... k pláči. A jednu poznámku: jak je možný, že na imdb to hodnotilo jen něco přes 100 lidí ?! To je podle mě ostuda. Myslim že je několik českých záležitostí, které si zaslouží dostat se do tý světový TOP 250 a tohle je ten případ. K tomu stačí cca 5000 hlasů a to se na csfd snad najde, ne?! Proč se o to pokusit? Jednak by to trochu zvedlo národní filmový ego a hlavně - mohlo by se to dostat ke spoustě filmových fajnšmekrů po celym světě. P.S. Po těch cca 10 letech jsem to viděl znova, v kině. Je to nádherná pohádka, sem tam vtip. Samozřejmě už to ted nepůsobí zdaleka tak strašidelně, čili jsem fakt rád že jsem to viděl jako malej. Před Moučkou i Munzarem smekám. P.P.S. Konečně to vyšlo a skví se v mém archivu :-) ()

fallangell

Sice v nejblizsi dobe zadne vlastni deti neplanuju, ale jestli nekdy nejake mit budu, tak na nich tuhle zvlastni pohadku rozhodne vyzkousim. Protoze ac si nekdy jako male dite stale pripadam, tak o strasidelnosti tohoto filmu se zde myslim mluvit neda. Pribeh je sice vyobrazen trosku hruzostrasneji, ale... no doporucuji posoudit kazdemu zvlast, zpracovani je nadherne, jen na dobrou kvalitu myslim nikdo uz moc nenarazi, pribeh znamy, ale porad zajimavy. ()

fmash

Pamatuju, že jako malýmu klukovi se mi Krabatovy příběhy nelíbily. Vadil mi unylý hlas vypravěče, plošková animace (i když jsem tehdy nevěděl, že se to tak jmenuje), ponurost a bezútěšnost. Dnes tyhle věci dovedu ocenit mnohem lépe. Co je ale nejpodstatnější, vzpomínky na tuhle pohádku a pocit z ní mi zůstaly v hlavě desítky let. U většiny moderních superhitů mám problémy už po několika týdnech... ()

rakovnik

U této pohádky jsem se hrozně bál. Jako dítě samozřejmě. Možná i proto se nyní již v dospělosti odmítám na ni znovu dívat. ()

honajz2

Upřímně, na mě je to víc pohádkové než hororové a přitom nechybělo málo, mohlo převládat to druhý a já bych byl spokojený. Ale nic proti tomuhle filmu, tohle je problém mojí vybudované otrlosti, i tak je to hororový nadprůměr. Já když nad tím přemýšlím, tak nakonec dám slabých 5*, protože si nepamatuji animovaný horor, u kterého bych se kdy maličko bál. Tady aspoň to maličko bylo, což v rámci animovaných hororů považuji skoro za zázrak. Takže slabých 5* ()

cariada

Jednoznačně nejlepší animovaná pohádka u nás natočená. Něco tak krásně ponurého a smutného se jen tak nevidí. Vždy se velice rád podívám na Krabata a jeho mistra a jak mu povídá "Krabate běž vykopat hrob" ()

MrPierc

Pohádka, které jsem se jako malý bál díky stylizaci a hřmotné hudbě, když vystupovalo zlo. Krásná zamilovaná znělka mi ještě dnes utkvěla v paměti. ()

BarryLyndon

Příjemná jednohubka s krásnou animovanou vápravou a patřičnš mrazivým příběhem. 8/10 Jedno z nejbizarnějších spojení žánrů s uměleckým prostředkem. Ve výpravě večerníčku docela solidní psycho horor. :)))) ()

Nach

Animovaná hororová pohádka pro dospělé. Výborný umělecký počin Karla Zemana, který je ponurý jako melancholický, protkán nitky té nejupřímnější lásky, kterou jde ve filmu vůbec spatřit. Celý příběh ač se nezdá je silně logický a inteligentně vystavěný. Však také ho drží i silná literární předloha. Animace mu však ve sdělení informací i ve výsledném vyznění pomáhá jak by to hraný film nikdy nezvládl. Opravdu luxusní počin, který právem patří ke zlatému fondu naší kinematografie. Tleskám! 85% ()

Crawler-D

O tomto "legendárním" filmu jsem slyšel dost na to, abych skočil po první možnosti jej vidět. Upřímně mě dost zklamal. Je totiž více obyčejnou českou pohádkou, která ani po technické stránce nijak nevybočuje. ()

ad

Hernajs, proč tenhle klenot mezi českými "pohádkami" nevídáme častěji???? Mmch, místy je to opravdu celkem drsné :) ()

DruidKarel

678. hodnocený film: Ani jsem nečekal, že tahle pohádka mě natolik chytne. Mistrné vyprávění a také pěkné animace na české poměry a hlavně, ono ani nejde o ty animace, je to vidět, že je to tuzemský výrobek. Moc pěkný a skvělý příběh. 5* je namístě a ani se nedivím tomu skvělému hodnocení. 5* ()

cubajz

moc povedený animovaný horůrek, ze kterého musí malé děti srát strachy a jenž na mě zápusobil nepopiratelným vypravěčským kouzlem. ()

tomtomtoma

Karla Zemana mám mnohem raději jako filmového tvůrce, který dokázal svým jedinečným způsobem propojit animovanou tvorbu s klasickým hraným filmem. Jeho čistě animovaná tvorba je rozhodně kvalitní, ale už mi nedokáže dát tak hluboké uspokojení z té hravé a vizuálně dokonalé podívané. Každopádně každá pohádka má ve svém základě temný, svíravý, či až hororový prvek, který vychází ze starobylých bájí, legend a pověstí. Čarodějův učeň je toho více než příkladnou ukázkou. Krušné životní podmínky mohou i nechtěně pomáhat vzestupu zla v životě lidských společností. Ale pokud jsou v jednotlivci stále zachovány základy lidskosti, je vždy šance na vítězství dobra nad zlem. Nadpřirozené schopnosti mohou sloužit i pro dobré věci, ale pokud je lidská duše zatížená závistí a touhou po bohatství, slouží tyto schopnosti k páchání křivd a nezákonného vlastního obohacování. Naštěstí v lidech zůstává víra ve spravedlnost a čistou lásku, která dokáže přemoci veškeré zlo. Animační stránka filmu je na vysoké úrovni, příjemný je i hlas vypravěče ústřední postavy mládence Krabata v podání Luďka Munzara a hlas temné stránky zla v podání Jaroslava Moučky. Je to příjemně převyprávěný příběh o temných i dobrých stránkách lidské duše. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011