Česká filmová komedie o tom, že i ono zbytečné "páté kolo", dokáže občas nejen pořádně rozhýbat zdánlivě spořádanou rodinu, ale také v pravý čas a na pravém místě zasáhnout a zabránit neštěstí. Ačkoli emancipovaná redaktorka jednoho ženského časopisu hlásá, aby se hlavně prarodiče nenechávali zneužívat svými dospělými dětmi, bez zábran přijímá skutečnost, že její matka, dosud čiperná důchodkyně, pracuje v její domácnosti jako pomocnice pro všechno, aniž by se dočkala nejen jakékoli mzdy, ale ani uznání. Babička se však poučí z jednoho článku, který napsala právě její dcera - a vzbouří se. Navíc je natolik moudrá, že zabrání rozpadu manželství jejích nejbližších. Výrazné moralizátorské tendence jsou naštěstí drženy v přijatelných mezích a nabádavé ponaučení je docela humorné. (oficiálny text distribútora)

HonzaBez

"Jeseň života, rodina, vnoučata bože co si starý člověk může víc přát..." Zdeňka Baldová jako přehnaně hodná babička, kterou její rodina tak dlouho využívá, až jim čiperná babička ukáže, co proto. Tahle její role je přitom určitě mnohem sympatičtější, než jakou dostala přibližně ve stejné době v Morálce paní Dulské. V něčem je tento film až úsměvný (viz jak se babička snaží čelit riziku nevěry u svého zetě tím, že nechá přečalounit pohovku), ale jinak jde o nadčasové téma. Vždyť kolik stárnoucích rodičů i dnes v reálu uvažuje, jako ona hlavní protagonistka tohoto filmu: "Přece nenechám rodinu na holičkách…" ()

Hillock

Nenápadný fakáč z otcovy strany mě pobavil a zároveň jsem si kladl otázku, zda byl ve scénáři. Nějak si nedokážu představit, že by cenzoři té doby něco takového pustili do éteru. Myslím, že si toho nevšimli. ()

farmnf

Na rok 1957 skvělá komedie plná tehdejších reálií komunismu. Baldová dělá blbku svým dětem, kulturnímu tajemníkovi a redaktorce časopisu Rodina. Měli posluhovačku za peníze a ta jim asi utekla. Peněz maj jako sraček a rozmazlený děti. Vojtovi komouši přepaží byt a nastěhujou mu nájemníky! Ve filmu je spousta výborných hlášek jako: "Do Tří králů budeš mlčet!" "Je tohle domov? Tohle není není domov! " Komediálnost v kontrastu z tuhým již civilizačně zaostávajícím komunismem nelze nijak popsat, nutno vidět.   Všimnul jsem si jedné zajímavosti. Baldová s sebou vozí zarámovanou fotografii z Dalmácie, kde bydlela. Tipnul bych že je to Primošten, co dnes vypadá zcela jinak. Jirko mrkni na to. ()

pytlik...

Zemanův povedený remake Němcové nepovedené babičky. Název filmu určitě nevystihuje situaci Baldové, neboť páté kolo u vozu je pojmenováním pro něco zbytečného, což ona v té domácnosti nebyla, právě naopak, záviselo na ní vše. Leda že by to měla být metafora pro to, jak na ni nahlíželi její blízcí. S ohledem na rok vzniku filmu potěšil socialisticky nerealistický a neschematický scénář a civilní herecký projev. Postavy nebyly černobílé, třeba jinak dobrá babička svým neustálým voláním ohledně obědového menu by dokázala rozpohybovat do nezastavitelných grimas i takovou za všech okolností pokerovou tvář, jakou se např. honosil Buster Keaton. Navíc některé její názory působily poněkud zajímavě, např. že žena má muži dělat žárlivé scény, protože on si pak radši nevěru rozmyslí, aby doma neměl peklo. Což mi přijde podobně střelené jako zcela opačná rada, která byla moderní v šedesátých až osmdesátých letech, kdy se hlásalo, že žena má být na nevěrného muže co nejhodnější a podstrojovat mu, aby si uvědomil, o co může zanášením přijít. No to je jedno. Na druhou stranu Baldová prokázala zdravý úsudek, když své vnučce zakazovala schůzky s mladým jelínkem. On se sice kasal, že rodinu uživí svým hudláním, ale babička správně usoudila, že s tou jednou jedinou písničkou, kterou uměl a bohužel hrál celý film, totiž "Cikánský baron jsem já", žádnou díru do světa neudělá. ()

lucascus

Herecký koncert paní Baldové, která opět prokazuje, jak úžasná je herečka. Nabízí se srovnání této role (typicky kladné babičky, obětující se pro štěstí své rodiny) a role o rok pozdější, poslední (zlé a přísné paní Dulské) - obě v dokonalém provedení. Škoda, že tak časně odešla, mohla nám ještě ukázat svůj herecký um. A nyní k samotnému filmu, jedná se pouze o průměrnou komedii let padesátých, naštěstí bez jakékoliv propagandy. Představena je zde moderní, emancipovaná rodina, kde trochu té staromódnosti vnese právě příchozí babička. Z této situace vznikají humorné scény. Půvabná je především scénka štědrovečerní, za zmínku stojí rovněž mladý hereck Rudolf Jelínek, zde hrající mladého nápadníka babiččiny vnučky. ()

jatamansi

Nadčasový film a nadčasové téma, platné stále. Nůžky mezi skutečně emancipovanými babičkami a těmi služkami dětí a vnuků se stále otevírají. Baldová svým kouzelným způsobem prozřela, ale kolik dnešních babiček ani nevnímá, že dělá v rodině hospodyni? Uf, ale to sem až tak nepatří. Ve Splitu, tam je usmiřování nejkrásnější. ()

vitekpe

Extremne cerna a husta komedie. Aneb ja se teda nezasmal ani jednou. Baldova i ostatni zahrali vytecne, ale me to privedlo spis k depresi nez k smichu... Potesila sympaticka Helena Loubalová. :) 3+ ()

klúčik

Film ná dobrý scenár. Troj generačné súžitie býva niekedy veľký problém. Režisér B.Zeman sa snažil poukázať na to , ako by to nemalo dopadnúť. Herci Z.Baldová a V.Fabiánová si schuti zahrali svoje postavy. Nezaostal ani M.Nedbal. Hodnotím film 55%. ()

Vesecký

Velice podařená komedie a zároveň derniéra Zdeničky Baldové. Viděl jsem mnohokrát a vždy se rád na tuhle satirickou veselohru, která nemůže zestárnout - a zvlášť když už člověk přichází do let a zjšťuje, že je na obtíž nejen své rodině (tak zlé to se mnou ještě není), ale dokonce i státu a některým politickým stranám... Naštěsti si babička včas uvědomila, že s ní jednají jako s kusem onuce, a zařídila se podle rady své dcery, redaktorky a rádkyně v ženském časopise. Zabouchla za sebou a získala opět svobodu... Aspoň na čas. Jenže k moři letěli zase mladí... ()

Denny

Já si myslím, že pí Baldová si ve filmu zahrála, i když její zdravotní stav nebyl dobrý, a právě na jejím výkonu film stojí.Ostatně podobné role hodných maminek a babiček hrála i před válkou. ()

Schlierkamp

Československá komedie o rodině Janurových, kteří si do svého bytu natrvalo pozvali babičku (Z. Baldová) což před ní prezentovali jako ochranu před samotou a odpočinek na stará kolena. Velmi brzy se však projevil pravý účel její přítomnosti, neboť stará paní měla na starosti celou domácnost, dohled na jejich dvě děti a navíc babiččina pečlivost, ochota a snaha přimknout manžele k těsnějšímu svazku začala rodičům překážet. Rodina ve složení kulturní referent M. Nedbal, zaneprázdněná redaktorka V. Fabiánová a jejich dvě děti, dospívající dcera s nehezkým účesem (J. Tvrzníková) a desetiletý nezbedný syn (J. Kříž), ocenila babiččinu starostlivost a láskyplnou péči až v okamžiku, kdy stará dáma nevydržela nepřetržitý koloběh domácích prací bez jakéhokoli ocenění a opustila rodinu a postavila se na vlastní nohy. Zpočátku se film jeví jako předvídatelné vykořisťující sociální drama s depresivním nádechem, postupně však vystupuje na povrch komediální složka a také babička se ukazuje v ne tolik submisivní pozici, neboť její hrdost převáží nad neomezenou láskou ke své rodině. Zábavnému tónu filmu zdatně napomáhaly uličnické kousky a poznámky malého synka a také bezradnost a chaos v rodině po babiččině odchodu. V dalších rolích téměř neznámé komedie B. Zemana se objevil mladičký R. Jelínek v jedné ze svých prvních rolí jako hráč na trubku a nápadník dcery nebo H. Loubalová jako zpěvačka, mezi níž a panem Janurou propukli dočasně jisté sympatie. Na překvapivě zdařilém snímku oceňuji nahlédnutí do neuspořádaného rodinného souznění zmíněné rodiny s odlehčeným tónem a také vývoj postavy a herecký výkon dobrosrdečné slavné herečky Z. Baldové, pro kterou to byla její předposlední role. ()

Haller

Film o palčivém tématu, možná více dnes než v době natáčení. Scéna loučící se babičky se spícími "povedenými" dcerou a zetěm byla paní Baldovou zahrána vskutku mistrovsky. ()

IvonaK

Baldinka sice tady jede na celé čáře, ale bohužel je to úplně obyčejný rodinný film kde ani neuměli vybrat slečnu na vdávání. Čekala bych totiž že bude mít trochu reprezentativní vzhled jako měla v té době třeba Jiřina Švorcová. Kdyby zkrátka nenosila ty šaty, tak bych si opravdu myslela že je to kluk. ()

Rattlehead

Krásný snímek ze života, takové už hodně dlouho nikdo natočit neumí. Režisér Bořivoj Zeman navázal na svoje nejlepší díla (dvojice filmů s Gustavem Andělem a dvě naše nejkrásnější pohádky) a i zde potvrdil životní formu. Minimálně za těchto pět počinů má svoje zasloužené místo v naší filmové historii. ()