Pilot: boj o prežitie

• Česko Pilot: boj o přežití (viac)

Nikolaj je vojnový pilot, so svojím lietadlom sa snaží znížiť počty nacistických lietadiel a tiež zamiesť cestu pozemným silám. Je však zostrelený a musí bojovať o život v lesoch. Je na pokraji svojich síl a okrem Nemcov musí zdolať aj hladných vlkov. S veľmi vážnymi zraneniami ho nájde miestny farmár, ktorý ho vezme domov a dá ho ošetriť plukovníkovi. Nikolajovi sú v pätách nacistické jednotky na čele so svojím veliteľom. Ten sa podujal vypátrať utečeného pilota. U sedliaka ho nenájde, ale dá si dve a dve dohromady a zistí, kde sa skrýva. Našťastie sa Nikolajovi podarí dostať sa ďalej. Vojaci ich však nakoniec vypátrajú a Nikolaj v nestráženej chvíli zastrelí veliteľa. Potom sa vďaka felčiarovi dostane až do nemocnice. Nikolaj má obojstranný zápal pľúc, mnoho rán a prichádza o obe nohy. Nevzdáva sa a cvičí, dobre sa stravuje a snaží sa dostať do formy aj s protézami. Chce opäť lietať a nič mu nesmie stáť v ceste. Lietanie mu však zamietnu. Kto to kedy videl? Letec s protézami... A predsa v Anglicku práve takýto pilot lieta a je hviezdou. Nikolaj sa snaží získať povolenie od lekára. Všetci sa mu smejú. Preto vyhľadá otca felčiara, ktorý mu zachránil život. Ten by mu snáď mohol pomôcť... (TV JOJ)

italka63

Každý chlap tady řeší otrocky každý šroubek a detail válečné techniky, no, chlap opravdu nejsem, tudíž pro mne tu šlo o celkový příběh a poctu válečným pilotům. Patetika salutování na závěr? Co takhle vyjádření úcty a respektu? Co jiného ve válce? Jinak pěkné souboje, nádherná krajina, kamera i hudba. ()

pafka

Ted mam nesmirny odpor k cemukoliv ruskemu a pokladam za zazrak, ze jsem ten film dokoukal a ze jsem se do nej vlastne vubec pustil. Asi za to muze hlad po valecnych filmech. Film byl dobry, respektive vyborny tech trinact dni pilota, co se snazil zachranit sam v divocine. S prichodem do "civilizace" uz to zacalo pajdat a cesky dabing tomu vyrazne pritizil. A cim se blizil konec, tim vic tvurci ztraceli hlavu a tocili cim dal mene uveritelny sceny. A rusky patos. Takze 2,5, tady za prvni pulku se priklonim ke trem. ()

janesX

Technicky je to natočené dobre a pre oči veľmi príťažlivé. Ale ten ruský heroický exhibicionizmus vám začne určite vadiť (keď aj mne začal). Áno, my vieme a celý svet vie, že Rusko malo veľa takých hrdinov a že nacistov vyhnali aj odtiaľ, ale my vieme aj to, že Stalin bol Hitlerovým spojencom do kedy mohol a ešte bol prekvapený, keď ho Hitler podrazil a ak by ho nepodrazil, Rusko by nás chytalo a delilo by si nás s Hitlerom jak malé rybičky a žiadnych hrdinov by v tom prípade nemalo a ani nepotrebovalo. Na to Rusi v každom takom filme zabúdajú a zabúdajú na to vôbec. Tvorca tohto filmu tu vytvoril ruského hrdinu, letca za ktorého každý správny Rus obetuje život, aby tento zostrelený letec prežil a dostal sa do vytúženého cieľového bodu (späť do lietadla). Tento pilot je očividne akýmsi synonymom Ruska, ktorý vďaka obetavému národu prežije úplne VŠETKO. Až sa vám možno bude zdať, že ten film je politická objednávka. Neviem ako pre Rusa (hrdinu), ale pre Nerusa (nehrdinu) sa ten prehnaný heroizmus rovná strate dvoch bodov. A je úplne jedno z akého štátu by pochádzal. ()

Big Bear

Tak tu máme téměř remake Meresjeva 2021 (Příběh opravdového člověka) ...  Ach jo. Rusáci válečné filmy točit umí, musí se ale toho chopit někdo, kdo ví o čem je řeč. Současným Rusům asi snímek jako odkaz na gerojství sovětských pilotů po čas druhé světové stačí, kdo se ale o tématiku trochu jen více zajímá, bude filmem zklamán. On lecos napoví už ten úvodní útok na německou kolonu. Čelní SDKFZ je vybaveno emgéčkem. Když Skopčák vidí nalétavající dva Il2, sklopí emgéčko do nebe a pálí aniž by mířil ve stoje  ve stylu zalévání jahod zagradní hadicí. Dobře byl v šoku, dejme tomu ...říkám si já. Hned druhý záběr na německý Tiger, který zvedne lauf a pálí po šturmoviku hlavní zbraní !  Tvl to je jako jít střílet kachy kulovnicí! Neskutečné... Il2 byly bitevníky. Snesly neskutečná poškození v tom film opravdu nelže a uměly své dvojčlenné osádky donést na letiště ve stavu až neskutečném. Paradoxně šly opravovat velmi rychle i v polních podmínkách. Inu zkrátka ideální ruský stroj. Navíc uměly startovat prakticky odkukoliv. Velení se podobně jako Amíci u svých létajícíh pevností spoléhalo, že zadní střelecká obrana postačí. Že se mýlilo se ukázalo záhy a o to více, že střelci na rodíl od pilotů neseděli v pancéřové vaně. Němečtí stíhači to samozřejmě věděli a tak se vždy u prvních verzí IL2 vyplatil zadní útok i když hrozila obranná střelba zadního střelce. Mimochodem náš Nebeský jezdec Richard Husman - pravým jménem Filip Jánský ve Šturmoviku na konci války sundal jako zadní střelec německého Fokouše stodevadesátku. Jelikož ztráty střelců byly značné, dodělalo se pancéřování i u nich čímž se z Il2 stal opravdu létající tank. Dodatečná ochrana osádky se projevila na váze a ještě více se zhoršila manévrovatelnost a obratnost. Na podporu pěchoty a jako taktický bombardér byl ale Il2 skvělý a letové vlastnosti pro dané zařazení měl ideální. Proč to píšu? Protože to nebyl žádný stíhač. Il2 většinou nad cíl jako krytí doprovázely stíhačky nebo jich letělo tolik aby se zvládly krýt taktickou formací. To co se předvádí ve filmu s soubojích s Me109 je prostě kravina. Oceňuji, že alespoň letouny Luftwaffe mají svastiku na ocasech. Za větrníky  se dnes leckde na veřejných sítích banuje i když se chlubíte malbou, nebo modelem jako věrnou kopií reálného historického stroje. Na západě už si tohle ve filmech nikdo nelajzne a za chvilku zmizí i kříže z křídel. Ono se nakonec asi vůbec zakáže natáčet válečné filmy o zlích Němcích. Protože válku nevyvolali Němci, ale zlí nacisté. Němci žijící v Německu byli ti hodní, tak se to dnes leckde už píše. Survival linie ve filmu mně moc nebavila,  ohně se nebojící vlci byla také slušná blbost. Pokud chtěl někdo natočit poctu zmrzačeným letcům, kteří bez ohledu na různé druhy amputací opět nasedli do svých letounů aby pomohli porazit Germána, měl to udělat důstojněji s ohledem na reálnost. Jsem z prvních kdo by jim to přál, protože to byli opravdu borci! Tohle trochu smrdí až béčkem. No nic, jdu nainstalovat na PC Il-2. Doufám, že mně nesundají někde nad zasněnženou plání a nebudu se muset plazit zraněný po břiše do vlastních linií... Dávám za dvě dávky ze zadního kulometu UBT. * * () (menej) (viac)

sator

Prosinec 1941, Severozápadní fronta. Německá tanková kolona se pohybuje směrem k Moskvě. Během mise k zastavení nepřátelského postupu je sestřelen IL-2 Nikolaje Komleva (Petr Fjodorov). Komlevovi se podaří nouzově přistát se svým letadlem na odlehlé lesní mýtině. Přežije, je ale daleko od svého území. Čeká ho neúprosná zkouška těžké fyzické a psychické odolnosti. Po boji s hladem a extrémním chladem, vyhýbání se smečkám vlků a oddílům nacistických vojáků se zraněný Komlev konečně dostává zpět do bezpečí. Tam však čelí další výzvě, která ze všech nejvíce mění jeho život. ()

• Lietadlo IL-2 vo filme je skutočným bojovým lietadlom použitým za vojny. Počas Veľkej vlasteneckej vojny bolo zostrelené a skončilo v jazere. Po 60 rokoch syn vojenského pilota, ktorý ho pilotoval, zorganizoval expedíciu, našiel lietadlo a vyzdvihol ho z dna, aby sa opätovne rekonštruovalo. (Arsenal83)
  • Pre väčšiu realistickosť filmu jedol herec Pjotr Fjodorov skutočnú surovú rybu, ktorú vybral spod ľadu. (Arsenal83)
  • Režisér filmu Davleťarov priznal, že ani jeden natáčací deň sa nedal nazvať jednoduchým. Najťažšie ale bolo nakrúcanie s vlkmi. Tieto zvieratá sa nedajú vytrénovať, takže bolo mimoriadne ťažké prinútiť ich, aby boli tam, kde to filmový štáb potreboval a vrčali, keď to bolo potrebné. (Arsenal83)