Reklama

Reklama

V roku 1944 sú sovietske vojská už v ofenzíve, ale nepriateľ je stále nezdolný. Jeden zo sovietskych pilotov Michail Devyatayev (Pavel Prilučnyj) je v leteckej bitke zostrelený nad nepriateľským územím a skončí tak v nemeckom zajateckom tábore. Tí mu dajú možnosť zachrániť si život - ak bude ďalej slúžiť v ich farbách. Michail si však radšej zvolí útek. Ako však uniesť lietadlo z prísne stráženej vojenskej základne, kde nacisti vyvíjajú zbrane, ktoré môžu na poslednú chvíľu zmeniť priebeh vojny? Založené na skutočných udalostiach. (Arsenal83)

(viac)

Recenzie (44)

Padme_Anakin 

všetky recenzie používateľa

Tvůrci se nechali inspirovat skutečným příběhem ruského pilota, který byl za 2. světové války sestřelen a zajat.. Spolupráci s Němci odmítl, takže putoval do zajateckého tábora.. Rusové válečné filmy umějí, takže bylo na co koukat, letecké souboje jsou strhující a příprava útěku je dech beroucí, přistihla jsem se, že těm klukům od srdce fandím a moc jsem jim přála, aby se to povedlo.. Dohra je smutná, díky za pana Koroljova a rok 1957.. ()

alchac 

všetky recenzie používateľa

S těmi velkovlasteneckoválečnými to mám poslední dobou jako hrát tamní ruletu – buď po zhlédnutí spokojeně zaRžvu urá, nebo si proženu lebkou silně traumatizující Prdelské kurvanty. Jelikož se ale Timur a jeho parta zase jednou vycajchovali, platí pro Děvjatajeva naštěstí to prve zmíněné, neb jde o poměrně syrový, bezpatosoidní, zábavný a celkově solidně řemeslně nakroucený válečný biják o tom, kterak si skupinka ruských muklů vzala k nelibosti svých hostitelů (a naopak velké radosti Sergeje Koroljova) populární heslo Arbeit macht frei opravdu k srdci. Takže vlastně jedinou zásadnější výtku bych měl k možná až zbytečně zkratkovité cestě na Balt, neboť jsem-li dobře informován, tak osudy hlavního hrdiny v Saském hausenu byly také celkem zajímavé a pohnuté. ()

Reklama

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Konečne ruský vojnový film s ktorým som spokojný. Komornejší, bez veľkých davových scén, v ktorom by sa hrdinský molodci predháňali v tom, kto je väčší hrdina, ale o to príjemnejší a kvalitnejší. "Letec" kamarát Big Bear bol zdá sa spokojný, pretože aspoň z môjho pohľadu boli scény leteckých súbojov v úvode skvele a hlavne prehľadne natočené. Hlavná postava je letec, preto lietadlá alebo presnejšie jedno lietadlo dostáva slušný priestor a ja som si konečne po dlhšej dobe vojnový film užil bez toho aby mi niečo strašne prekážalo. Chyby sa nájdu samozrejme, mohlo to byť ešte napínavejšie, ale tie malé prešľapy nekazia zážitok a to je hlavné. Hlavný hrdina je sympatický chlapík a celá príprava úteku i útek samotný sú výborné. Rád by som prijal i 30 minút naviac, určite by to film kvalitatívne dvihlo alebo minimálne obohatilo o širší pohľad. 70%. ()

Daddko 

všetky recenzie používateľa

Sklamanie. Dej filmu pozmenený voči skutočným udalostiam, navyše (som asi detailista) napr. dostať +- 25 úderov drevenou palicou a na druhý deň vôbec vstať je nemožné. Pripomína mi propagandistický sovietsky film Príbeh skutočného človeka ( aj tento sa stal -letec Meresjev). Kritika v Rusku vlažná až chladná, temer zhodne 6/10, laická verejnosť detto.  Škoda nevyužitého potenciálu príbehu. ()

sator 

všetky recenzie používateľa

Léto 1944. Sovětská vojska jsou v útoku, ale nepřítel je stále velmi silný. Stíhací pilot Michail Devjatajev (Pavel Prilučnyj) je zajat. Musí se rozhodnout - vrátit se na oblohu, pokračovat ve válce na straně nepřítele nebo se vydat do koncentračního tábora na ostrově Usedom. Zoufalé eso Devjatajev volí třetí variantu - útěk. Nelze však uniknout z tajného ostrova, kde se testují německé řízené střely. Můžete ale odletět - na letišti je nejnovější nepřátelský bombardér se „zbraní odplaty“ Třetí říše na palubě. Odletět - a udělat nejtroufalejší útěk ve vojenské historii. Film vychází ze skutečného příběhu Michaila Devyatajeva, hrdiny Sovětského svazu. ()

Galéria (10)

Zaujímavosti (13)

  • V roku 2002 sa Devjatajev stretol s pilotom Günterom Hobohmom, ktorý ho pred viac ako polstoročím prenasledoval z raketovej základne. Obaja letci vypili po pohári vodky a objali sa. Devjatajev tiež zašiel do Peenemünde, kde zapálil sto sviečok pri pamätníku sovietskych vojenských zajatcov. (Dajman)
  • Všetkých 10 utečencov sa po mesiacoch vypočúvania mohlo vrátiť do uniformy. Väčšina z nich padla v boji, dvaja sa vrátili po vojne domov. (Dajman)
  • Devjatajev sa pokúsil o útek 4 krát. Prvý krát v koncentračnom tábore Sachsenhausen, kde spolu s ďalšími kopal tunel. Bohužiaľ, im na to dozorcovia prišli. Po preložení na raketovú stanicu Peenemünde nasledoval druhý útek. Mal byť na tejto stanici spolu s ďalšími zajatcami na člne. Avšak, na poslednú chvíľu Devjatajev usúdil, že to nie je dobrý nápad. Neskôr daný čln dozorcovia našli. Tretí pokus mal byť na lietadle Junkers JU 52. A štvrtý úspešný pokus bol na lietadle Heinkel He 111 8. (Dajman)

Reklama

Reklama