Honza (Jiří Korn) si spokojne nažíva v malej chalúpke, ale len do chvíle, kým sa jeho matka (Marie Glázrová) rozhodne poslať ho do sveta na skusy. Aj keď sa Honzovi vôbec nechce, nakoniec predsa len zlezie z obľúbenej pece a vydá sa na cestu. Zamestná sa u sedliaka ako čeľadník a zaľúbi sa do jeho dcéry Marjánky (Naďa Konvalinková). V jeden krásny deň si vypočuje naliehavé hlásenie.  Zúfalý kráľ (František Filipovský) dáva svojim poddaným na známosť, že jeho drahá dcéra (Jorga Kotrbová) už desať rokov zo seba nevydala ani hláska. Mládenec, ktorý ju k reči privedie, dostane princeznú za ženu a s ňou i polovicu kráľovstva. Či už je z rodu bohatého, alebo chudobného. Kráľ je prekvapený. Odvážlivcov je primálo, a preto stráži nariadi, aby i násilím priviedli rúčich mládencov na hrad. Tu sa ukáže, či budú vedieť jeho dcére pomôcť. Tak dopadne aj Honza. O pyšnú princeznú síce nestojí, ale prečo by sa nemal pokúsiť o šťastie? (TV Markíza)

tomtomtoma

Příjemná pohádka a vzpomínka na sladké dětství. O vychytralém Honzovi (zpívá a pohybuje se Jiří Korn, mluví Michal Pavlata), který byl vyhnán na cestu. A tu si užívá vrchovatě, neztrácí humor a dobrou náladu, pomáhá sociálně slabým a vždy přechytračí zbohatlíky a mrzouty. Nakonec najde cestu ke svému štěstí, prostému děvčeti Marjánce (mladá a pohledná Naďa Konvalinková). Zajímavou postavou je Smrt (dobrá Valerie Kaplanová), připomínající spíše zapšklou a škodolibou šarlatánku a babku kořenářku, která ráda k smrti děsí své okolí. Dále královský bubeník (dobrý Josef Kemr), mlsný kocour a urážlivý ješita. A samozřejmě princezna (půvabná Jorga Kotrbová), těšící se z poprav a mající střihání nůžkami za nejmilejší činnost. Z dalších rolí: Honzova bezstarostná maminka (Marie Glázrová), zodpovědný velitel královských vojáků (Zdeněk Dítě), marnivý král (František Filipovský), lakomý sedlák (Petr Nárožný) a jeho žena (Slávka Budínová), přechytračený hostinský (Čestmír Řanda), a okradení loupežníci (Bořivoj Navrátil, Karel Effa a Lubomír Lipský). A tak čas příjemně plyne. S písničkou. S dobrem a zlem. S prosazenou spravedlností. A krásou země české. ()

asinus

Jiří Korn je jedním z nejdivnějších lidí vystupujících v showbussinesu, ale ani nevím proč, zamlada mi je sympatický a stejně tak celá tahle pohádka. Vaření sekyrkové polévky je něco skvělého. ()

zette

Zcela urcite jedna z tech lepsich pohadek. Moc me bavil prechytraly Korn v roli Honzy. Zajimavy je i pohled na mladou Konvalinkovou. Velmi slusny scenar. ()

Pajky3

Další z klasických českých vánočních pohádek. Tahle mi ale nikdy k srdci nepřirostla. Je zvláštní vidět takhle Jirku Korna s vlasem na hlavě. I když vaření sekyrkový polívky je legendární. A i další scény jsou hodné zapamatování ()

MJMilan

Jedna z pěkných Českých pohádek, kde ani o humor není nouze. Spousta skvělých herců, myslím že není Čecha, který by ji neviděl. ()

sator

Pro hlavní roli Honzy, chtěl režisér Luďka Sobotu, ten ale po konfliktu s ředitelem divadla A. Hardtem měl zákaz natáčení. ()

otík

Tohle je velmi povedená pohádka. Korn je sympaťák, Konvalinková nevinně cudná, vojáci v čele s Kemrem vtipní a celá náladovost pohádky totálně pohodová. A ústřední písnička je jednou z nejpovedenějších písní československých pohádek. Do plného hodnocení opravdu moc nechybí. Výborné. ()

SeanLSD

Oproti porevolučným rozprávkam je to zábavný skvost, ale v porovnaní so svojimi staršími legendárnymi kúskami tu Zeman badateľne poľavil, scenáristicky aj režijne. ()