Honza, syn chudobné chalupnice, se jednoho dne vydá do světa, aby unikl královským verbířům. Na své cestě potká kouzelnou babku kořenářku a od té chvíle začínají jeho četná dobrodružství. Díky kouzelným housličkám osvobodí začarovaný mlýn od čertů, vyzraje na hrozitánského draka a s pomocí vzácných třešní zvítězí i nad proradným králem a jeho pyšnou a falešnou dcerou. Nakonec se Honza vrací domů i s nevěstou. Roli Honzy svěřil režisér Zdeněk Kozák Ivo Martákovi, v dalších rolích diváci uvidí Milenu Steinmasslovou, Sandru Riedlovou, Erika Parduse, Miroslava Nogu, Lubu Skořepovou, Zdeňka Dvořáka a Zdeňka Junáka. Hlas drakovi propůjčil Jiří Pecha. (Česká televize)

Agatha

Na tuto pohádku jsem se díval jen proto, že se scénky odehrávající ve mlýně a před mlýnem natáčeli u nás za vsí. Moc záběrů tam sice nebylo, ale člověk rád vidí něco hezkýho ze svýho okolí v televizi. Kdyby se chtěl přijet někdo podívat, tak pojede po hlavní z Jihlavy do Humpolce a mezi tím se nachází vesnice Větrný Jeníkov (stručné isntrukce: před kostelem doleva a dolů po silnici kolem čističky, rybníka a pak kousek po polňačce a jste na místě; pár kroků od mlýna je i židovský hřbitov ze 17. stol.):-) Tak to bylo jen tak pro zajímavost... Jinak co si budem namlouvat, samotná pohádka žádný zázrak, spíše pro menší děti. Atraktivní je však staročeské lidové prostředí a celkem slušné herecké obsazení (hl. Lubička Skořepová na stromě). Ale ve srovnání s ostatními současnými TV pohádkami je to lehký nadprůměr. ()

rakovnik

Další z variací pohádek o "Honzovi" je celkem povedená, dle hodnocení jsem čekal hrůzu. Dějově se jednalo o mišmaš více příběhů, které už jsem viděl. Líbily se mi krásné exteriéry, byť spíše neznámé, písničky měly správnou náladu a také masky vypadaly dobře. Co ale dojem zkazilo byl výběr herců v hlavních rolích, především Honza vzhledu a věku Paula McCartneyo ani neuměl hrát a princezna také vypadala, že nejlepší léta má už za sebou. Zato Luba Skořepová i po osmdesátce vypadala velice svěže. To nejhorší na konec: Příšerný ubohý malý digitální drak. Zlaté loutky z osmdesátých let... Mít na Moravě trochu lepší herce a animátory, byla by pohádka opravdu hezká. ()

Kulmon

Nešťastnou náhodou jsem přepnul v neděli po obědě na čt 1 a co nevidím? Amatérskou pohádku, kde se rve bída s nouzí, debilní dialogy s ještě debilnějšími písničkami. Je mi líto některých herců, že si na chleba musí vydělávat tímto žalostným způspobem. A ještě víc je mi líto těch dětí, že musí vyrůstat na těchto zrůdnostech. Děti, běžte si radši zapařit nějakou gamesu! ()

Matematicka

Ano, je to jakýsi patchwork klasických pohádek, které dobře známe; ano, objevují se tu některé typické motivy scénáristy Zdeňka Kozáka (nešťastná vdova, vojáci, čert, kterému je neustále zima...); ano, hrají tu především méně známí a méně oslniví brněnští herci. I přesto se nám pohádka doma líbila, protože je dostatečně pohádková, srozumitelná i mladším dětem a celkově příjemná. Líbila se mi především kouzelná babička Ljuby Skořepové, která se "zjevila" vždy v ten správný čas... Zajímavé komentáře: otík, Agatha, honajz, blackrain. ()

ZHODNOTITEL

Hodnotit televizní pohádku je vždycky problém. Ono natočit dobrou pohádku je náročné a drahé. Aspoň, že se všechno neodehrává mezi kulisy. Na téhle pohádce jde poznat, že ji natočil člověk, který má zkušenosti spíš s divadlem. Spousta a spousta zbytečného vykecávání a dlouhého ukazování zbytečností. ()

• Natáčení exteriérových scén čarodějného mlýna probíhalo v okolí kulturní památky vodního mlýna ve Větrném Jeníkově (okr. Jihlava), sousedícího s židovským hřbitovem. (Agatha)