Česká veselohra o veselej rekreácii odborárov v zotavovni Jezerka. Postupne sa zoznámime s revízorom pražských elektrických dráh Andělom, energickým Slovákom Pálkom, šoférkou autobusov Marienkou, údržbárom Mašekom a ďalšími. Rekreanti sa popri svojej slnečnej dovolenke tajne pustia do rekonštrukcie miestnej detskej škôlky - a to všetko s nadčasovým i keď 50-tymi rokmi poznačeným humorom. Faktom je, že postava Anděla v podaní Jaroslava Marvana je podľa výsledkov českej ankety Hrdina filmového úsmevu najpopulárnejšou postavou histórie českej filmovej komédie. (RTVS)

Beliel

Je to neskuteční agitačka, ale taková byla prostě doba. Nelze se od toho zcela oprostit, protože ve filmu to na Vás střílí co pět minut, ale herecky je to v pořádku. ()

T.O.M.

I nacisté točili veselé propagandistické komedie. Čekám, zda je začnou naše televize též kažný rok vysílat. Zkuste se tam představit místo rekreantů ROH rekreanty Kraft durch freude, kteří o své dovolené opravují tajně školku pro árijské děti. Který hnusný Cenzor by si dovolil říct, že to na obrazovky nepatří, když je to tak k popukání a je tam tolik oblíbených herců? ()

Josef.Svejk

Idylka o dovolené ROH pro šampióny dělnické třídy. Jako ideální dovolená se komunistům zdálo přijet do hotelu, kde nic nefunguje, kde vás ubytují namátkou s 2 dalšími lidmi které neznáte a se kterými se nemůžete shodnout v jednom pokoji, kape kohoutek na vodu, zábavní místnost nemá podlahu a potřebuje spravit okna a vymalovat, motorový člun nejezdí. Místo toho, aby se zákazníci zvedli, z takového pajzlu vypadli a šli někam jinam, s nadšením se vrhnou na opravy a stráví svou vlastní dovolenou opravováním závad na hotelu. Tak takhle nejapné se myslelo za komunismu. Jednu hvězdičku za pár dobrých herců, ale člověk si nemůže odpustit ten idiologicky komunistický podtext celého scénáře. ()

Pedro72

Jalové dialogy, protahované vtipy, banální zápletka. A mezi herci se motají prkenné postavy, které odříkávají odborářský zákoník ("a teď všichni k vodě" nebo tak něco...). Takové Babovřesky vzor ´52. ()

huspenina33 odpad!

Nelze to hodnotit jinak. V době natáčení běžely politické procesy, popravovalo se a tady radostně všichni pracují a smějí se. Hnus. Komunistický hnus. ()

GrooteLulu

Gustav Anděl žije v době, kdy je mír a elektřina už téměř pro všechny. Nemá jedinou absenci za 3roky, je vzorným pracovníkem elektrických dopravních závodů v Praze, má termosku s kávou na nočních směnách a jeho smysl pro pořádek a řád mu tak přerostl přes hlavu, že si musí na "závodem vnucených rekreacích", hlavně odfrknout a se všemi pět, že "krásné je žít".... jinak by se tam zbláznil a musel by předčasně odjet zpátky do Prahy za ženou a synem, ale tuhle variantu z dobového pohledu, bych odmítl i jako antisocialista... ()

milos.bradik

Komedie, která sice od začátku až do konce není nic než propaganda, ale dokonalé herecké výkony a to jak se komanči vlastně sami odhalují, to je na tomto filmu perfektní. ()

Radeck

Přátelé zapomeňme že tenhle film byl natočený za hlubokého socializmu a nenechme se odradit její budovatelsou ideou. Přeci není není nic špatného jestli v časech minulých či budoucích si pomáhat a být za to že jste dobrý v tom co děláte náležitě oceněn a že i když máte právo ve svém volnu si užívat, rekreovat tak udělat pro někoho ve svém volném čase něco dobrého to je přeci něco láskyplného fantastického a jde to napříč všemi ideologiemi. Takže rovných 100% spolu s pokračováním Anděl na horách. ()

Barkasss

Jak říká Gustav Anděl: "Krásně je všude, dokud tam nepřijdou lidi." Je fakt úsměvné, že i přes to, že je to typický komunistický výtvor, je to jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů. Rekreanti si užívají léto, socialisticky si pomáhají a Gustav to opepří každým komentářem. ()

Denis.Hubsch

Opravdu nechápu ty, kteří hodnotí tento film "dvouhvězdně" a méně z důvodů, že je snímek agitační a komunisticky laděný. Rýpají se v historii a hodnotí film podle dnešního postoje na náročnost filmu a na postoj společnosti k době v níž snímek vznikl. Je opravdu tak těžké odfiltrovat tyto slaboduché názory a hodnotit film uvážlivěji k době ve které vznikl? Za mě se jedná opravdu o klasiku, na kterou se každý rok s láskou podívám. Marvanova rétorika a ztvárnění "starého bručouna" mě snad nikdy neomrzí. Hvězdné obsazení, zapamatovatelné a již zlidovělé hlášky jako: "Radit já umím, ale hrát ne." nebo například výborná propojenost hudby s příběhem je někdy až dojemná. Viz propojení hudebních motivů z básní, které zpívají děti a které se postupně prolínají do zbytku filmu. Jako velký fanoušek a milovník tohoto filmu, dávám pět se zvednutou hlavou a s čistým svědomím. ()

kavralajka

Je to sice komoušská zrůdnost a režisérova úlitba režimu, ale místy je to i mile zábavné. Hlavně díky skvělým hercům, kteří zde hrají taky proto, aby si pak mohli zahrát někde jinde v něčem lepším. ()

lardnerka

Jsem přesně o padesát let mladší než film a společně s druhým dílem, dle mého názoru patří k tomu nejlepšímu z naší české kinematografie. Uznávám, že je možné, že to je i proto že jsem nezažila dobu, kdy to bylo natočeno. Ve filmu to vypadá velmi idealisticky, ale je mi jasné, že realita byla úplně jiná. Největší předností filmu je pan Marvan, kterého považuji za skvost českého filmu a výborně mu sekunduje pan Kemr. Na těchto dvou bardech celý film stojí. Film se mi líbil a nemám co bych mu vytkla. Je plný skvělých hlášek a hereckých výkonů. ()

Kelinej

Při těch scénách z kolektivní dovolené mi vždy naskočí husí kůže, sám jsem jich pár v dětských letech bohužel absolvoval. Vše ale zachraňuje herecké mistrovství Jaroslava Marvana. ()

sbinda

Pekelné zadání pro scénář a režii. Těm budovatelským pindům mohlo věřit jen procento lidí, přesto je výsledek i pro mě zábavnej a film má svou patinu a své kouzlo. Autoři jsou svým způsobem géniové. ()