Starnúcemu spisovateľovi Karolovi Šejnohovi (Zdeněk Svěrák) už písanie nejde ako predtým. Nedokončené poviedky sa mu hromadia v hlave a ich postavy vyliezajú na denné svetlo a dožadujú sa, aby autor pokračoval v deji. Všetci niečo chcú. Fotograf Matěj chce získať nedobytnú magistru z lekárne, pán Bohumil prosí, aby urobil zázrak, automechanik Bakalář by chcel byť liečiteľom. Do toho vstupuje z reálneho sveta Šejnohova manželka, ktorá si myslí, že už by mal písanie nechať a konečne sa venovať jej. (Magic Box)

cyphercz

Není to tak zlý, jak tu většina lidí píše. Určité problémy hlavně kolem narativu tu sice bez debat jsou, ale že by mi nějak extra zkazily zážitek se říct nedá, Svěrákův charakteristický rukopis tu je stále znát, ale samozřejmě na kvality takových Vratných lahví to nemá. Zkrátka pohodový film na příležitostné shlédnutí, když zrovna v telce neběží nic lepšího. 60% ()

Druury

Svěrákovina každým coulem, zajímavá, odlišná, ale v jádru tak typická právě pro pana Svěráka. Skvělí herci a humor pro intelekt.. Zděsilo mě místní hodnocení. Svěrák je poklad, važme si ho dokud ho máme. ()

Evander

Betlémské světlo je velmi příjemnou komedií o reálném životě, která je plná Svěrákova typického humoru, a tak zdejší hodnocení a zejména pak zdejší komentáře nějak nechápu. Tohle dílo rozhodně patří k našim lepším počinům v rámci posledních let a kdykoliv se na něj rád podívám znovu. Je to takový ten typický, milý film, který pozorného diváka pohladí po duši. 75% ()

Axident

Říkám to strašně nerad, ale bylo by lepší, kdyby tenhle film nevznikl. Je tak slabý a zbytečný, až to bolí, vzhledem k někdejšímu renomé značky Svěrák. Když to tam prostě není, nemá cenu to točit. A chraplavá nahá Ramba to nezachrání. Celou hodinu a půl jsem střídavě více či méně trpěl a místy mi bylo regulérně stydno. Nefungovalo vyjma několika málo sekund nic, což nešlo nevidět ani při velké snaze zaslepit se nostalgií. Jít o film debutujícího režiséra, prostě ho odzívnu jako zbytečnost, Svěrák starší by asi měl mít na tématickou senilitu nárok, ale že Svěrák mladší výsledný produkt pustil do kin, je dost smutná zpráva. ()

Rockerman

Páni Svěráci jsou delší dobu za zenitem. Je to už třetí film v řadě, který mě nepotěšil. Jestliže prakticky jediný solidní fór zní: " Jsme rádi, že den začínáte sraním (s ranním) vysíláním rozhlasu, tak je něco špatně. I další vtípky jsou založené na dvojsmyslech, ale jsou takové násilné. Pak už se mi líbila jen pozpátku puštěná scéna Mária a Venduly, no a samozřejmě její, tedy Venduliny přednosti. A to je na slavného otce i syna málo. Snad jim pomůže duch svatý. ()

Olík

Těžce uchopitelný rodinný podnik, kterým si Svěrák family zřejmě udělala dobře, ale divák radostí úplně skákat nebude. Manželská dvojice Svěrák Kolářová si už nemají co dát a bohužel nabývám dojmu, že tomu je tak i v případě dua otec a syn. Nepřirozené, těžko konzumovatelné….nějaké dobré nápady se najdou, ale je cítit, že síly dochází. Když se budeme bavit o Obecné škole, Koljovi a dejme tomu i třeba Vratných lahvích, tak šlo o úplně jinou ligu. ()

brumbrum odpad!

Úplne odporný počin; chápem, že kinematika upadá pre životnú temnotu scenáristu, režiséra i hercov a že z toho občas nutne vyjde sračka, ale toto je už za čiarou slušnosti. Svěrák ml. týmto pádom u nás doma padá do šuplíku záchodová tvorba. Ono nestačí hviezdne obsadenie ani krásna prdel Rambina, keď pán režisér nič iné nezohľadnil. Rozumiem, že snivé zábery nahej Terezy by vystačili na soft-porno aj v zahraničí, ale v našich zemepisných šírkach by mal byť divák predsa len o dačo náročnejší. A ten názov, že "Betlehemské svetlo".. zaručený podpis rohatého.. - obrazy kľačiacich komediantov, Kristus na kríži v pozadí, skloňovanie mena Božieho v bizarných zvratkoch.. veď práve o to šlo, o to "svetlo", len žiaľ to zdola a nie to zhora, pán režisér má už pravdepodobne pekne zakúrené pod kotlom, vo svojom veku si starosti nerobí, ale ako sa píše, neviete dňa ani hodiny. Koncept filmu je tak sprostučko priezračný, až sa človek musí pozastaviť: starý manželský pár = komediálna nuda, snivý svet mladosti a soft-porna = únik, obraz Krista, Boha, modlitby o zázrak uzdravenia = nefunkčný posmech. Challenge, a to spoločensky prospešný, by bol vziať týchto skvelých hercov a natočiť zo života o živote a nie o únikoch: ukázať, že stále máme v našej spoločnosti šťastné manželstvá aj na penzii, chlapov s guľami na mieste, veriace kvalitné životom vyformované zrelé ženy a aj tie zázraky uzdravenie, keďže ľudia nestratili vieru a nádej a Pán na nás napriek všetkému nezabúda. Ale takto je to len ďalší ODPAD jak sviňa ()

FeroFabus odpad!

Po shlédnutí posledních filmů dua Svěrák otec scénárista, syn režisér bylo jasné, že jejich tvůrčí potenciál je vyčerpán, ale že tohle bude až taková nekoukatelná kokotina, to jsem fakt nečekal. Svěráky již nikdy více. ()

tranquill

"Pane Šejnoha, já bych chtěl mít to charisma, jak jste říkal..." Člověk cítil, že se tam Svěrákovi snaží dát tu jejich provokativní poetiku, ale tentokrát jen průměr. ()

John80

Veľmi zvláštny film o spisovatelovi, ktorý chodí skúšať veľkosť truhly, píše knihu a o ďalších vzťahoch medzi ľuďmi ,Slabé a ničím zaujímavé raz stačí vidieť 2* ()

Flexaret

Nostalgické ohlédnutí za poetikou předchozí Svěrákovy filmografie. Co by nejlépe film charakterizovalo je slovo nevyvážené.  Místy je stylizace magického realismu přesná a umožní divákovi odpustit jistou schematičnost a nedotaženost jednotlivých motivů. Tvrdý náraz přijde v momentech, kdy ambice narazí na nedostatečný rozpočet a nedopilovaný scénář. Právě ta uvolněnost vyprávění, která byla vždy pro tvorbu Jana Svěráka typická, zde ztrácí dech, protože se jim nedostává tolika vizuálních nápadů jak bylo dříve zvykem. ()

Trixinka

Když má film v popisu žánru jenom komedie, tak čekám, že se budu smát, nebo alespoň usmívat velkou část filmu. U Betlémského světla (název zdaleka nevystihuje obsah filmu) se dostavilo jen pár pousmání, spíše jen nad trapností některých scén a dialogů. Duo Svěrák Kolářová už si herecky dle mého názoru nemá co nového dát, ostatní postavy jsou sice nadějně rozpracovány, ale nedotaženy do smysluplného konce. Povídka Matěje a Venduly zbytečně moc preferovaná, ostatní dvě povídky odbyté. Logiku taky moc nehledejte - jednou se spisovatel baví s postavami povídek a nikdo jiný na něj nereaguje, jindy se s nimi baví a jeho žena reaguje. Být to ryze povídkový film, s vypravěčským komentářem, bylo by to mnohem lepší. ()

rublik05

Jan Svěrák, potažmo Zdeněk Svěrák kdysi bývali takovou pomyslnou zárukou kvality. Ty časy už jsou nenávratně pryč, Betlémské světlo je toho přímým důkazem. Ale hezky od začátku. Herecké obsazení je více než slibné, plné zajímavých a zvučných jmen, o to víc zamrzí, jaké výkony díky otřesnému scénáři podávají. Příběh je složen z několika nesouvisejících dějových linek, které se různě prolínají a protínají, smysluplnost jsem po celou dobu hledal marně, možná kdybych četl knižní předlohu/předlohy, tak bych v tom měl větší jasno. Standardní 100 minutová stopáž mi pocitově přišla jako minimálně třikrát delší, humor zde absentuje úplně, za to trapnosti má snímek na rozdávání. Vůbec mi není jasné, pro koho je tento film určen. Patrně jen pro tvůrce samotné. Nedokážu si představit, že bych na tohle měl někdy jít do kina, tohle se nehodí snad ani do té televize. Na druhou stranu, vydělat si to na sebe nemusí, všichni své prachy nehledě na návštěvnost dostanou, tak co, žádné stresy. Odpad nedávám jen kvůli hercům, jinak není co hodnotit. 1/10. ()

ChickenPate

Historicky nejhorší film dvojice Svěrák a Svěrák. Nezajímavý a přeplácaný scénář nezachránilo ani to, že obsadili všechny herce z jejich úspěšných filmů. Rozhodně nejlepší scény jsou z chráněné dílny. ()

rivah

Starý roztržitý scenárista ještě něco vyplodil, ale nemá to hlavu ani patu, tedy kromě nesnesitelného vztahu dvou starých manželů. Vše už tady bylo... ()

Amonasr

Film nepostrádá záblesky typicky svěrákovského vtipu,  ale už trochu křečovitě vyčpělého, dokonce po čase začne až nudit. Snímek sice neurazí, ale ani nenadchne. ()