Železný opičák

• Hongkong Shao nian Huang Fei Hong zhi: Tie Ma Liu (viac)
všetky plagáty

Železný Opičák je ve svém městě něco jako Robin Hood - bohatým bere a chudým dává. Wong Kei-Ying se dostane do rvačky se zloději, kteří se ho snažili okrást. Vojáci si toho všimnou a je zatčen spolu s mnoha občany, kteří jsou podezřelí z toho, že se vydávají za Opičáka. Wong Kei-Ying slíbí pomoc při dopadení lupiče. Jeho podmínkou je, že propustí ostatní lidi. Bohužel jeho syna si tam nechají jako záruku, aby jim spolu neutekli. (sheen)

JimiH

7/10. Příjemná pohádka o dobru a zlu, kterak čínský Robin Hood (vystupující pod jménem Iron Monkey) pomohl chudým a přemohl generála, vykořisťovatele. Vynikající souboje, zvlášť závěrečný je nezapomenutelný. ()

Tamten

Vynikající film zachycující mládí Wong Fei Hunga. Celý film lze brát jako úvod do série "Stalo se v Číně" s Jet Lim. Pokud Vám nevadí občasné "létání" hrdinů a tu tam zbytečně zrychlený záběr při souboji, tak se můžete těšit na jinak vynikající souboje. ()

Hashirama

Výborná porce nedostižného hongkongského řemesla, lidové historie a humoru. A především absolutní základ pro všechny fanoušky hongkongské tvorby, pro ostatní přinejmenším svižný, vyvážený a zábavný kousek východní kultury a další střípek mozaiky lidového hrdiny Wong Fei Hunga. ()

Likan7

Nejspíš jsem začal nakoukávat asijskou kinematografii od toho nejlepšího fláku, ale na tom to nic nemění. Iron Monkey je kult a naprosto poprávu. Woo-ping Yuen je právem legendou a to, co předvedl tady, je neuvěřitelný, stejně jako to choreo samotný. A Donnie je samozřejmě top. ()

junxi91

Kdo je to ten Železný opičák? Je to zamaskovaný bojový umělec, alter ego postavy z tradiční čínské medicíny - lékaře jménem Yang Tianchun. Přes den Yang vede svou kliniku a poskytuje chudým bezplatnou lékařskou péči, zatímco bohatým svou to pěkně naúčtuje, aby měl z čeho žít. V noci se však převléká do černého kostýmu a ve městě okrádá bohaté a podarovává chudé. Jednoho dne se vloupá ke zkorumpovanému guvernérovi a vezme mu truhlici plnou zlata. Stráže ani čtyři šaolinští mniši nejsou schopni jej zastavit. A tak guvernér nařídí vrchnímu náčelníkovi Foxovi, aby našel Opičáka a zatknul všechny, kdo jsou s ním spojeni. Fox si však nevšimne toho, že Opičák je ve skutečnosti lékař, který se stará o jeho zraněné muže, kteří předchozí noc bojovali s Opičákem. Dále je tu Wong-Kei-ying, rovněž doktor a bojový umělec z Foshanu, který přijíždí do města se svým synem, Wong-Fei-hungem. Wong předvede své bojové umění proti pouličním zlodějům, kteří jej chtějí okrást. Na základě toho někteří vojáci myslí, že Wong je Opičák, a tak jej se synem zatknou. Celkově je obviněno mnoho lidí a guvernér chce, aby byl Wong označen žhavou pečetí za svůj vzdor, ale na místě se na poslední chvíli objevuje skutečný Opičák a celý soudní proces přeruší. Wong chce dokázat svou nevinu a začne bojovat s Opičákem, jsou to však rovnocenní soupeří a Opičák uteče. A tak se Wong dohodne s guvernérem a vydává se hledat Opičáka, zatímco jeho syna drží guvernér jako rukojmího, aby Wong neutekl. Díky tomu začnou místní Wongem opovrhovat, neposkytnou mu ani nocleh, ani jídlo. Wong dorazí na Yangovu kliniku a je přijat jím a také slečnou Orchid (bývalou kurvou, a pěknou). Pořádně se nají a hned je mu dobře. Yangovi se povede s pomocí Foxe osvobodit nemocného a horečkou oslabeného Wongova syna z vězení a dostat jej na svou kliniku. Mladý Wong se během pobytu na klinice od Yanga a Orchid naučí novým bojovým dovednostem. Mezitím do města také doráží se svými stoupenci šaolinský zrádce jménem Hin-hung, který se stal císařským úředníkem. Hin přebírá funkci nového guvernéra, a Wong s Yangem se dostanou do střetu s Hinovými mnichy a jsou při tom těžce zraněni – bojovali každý sám proti přesile. Oba se vrátí na kliniku, kde Wong zjistí, že Yang je ve skutečnosti Opičák. A tak se z nich stanou přátelé, začnou si pomáhat a rychle se zotavují ze svých zranění. Hin nařídí svým mnichům, aby prohledali město a našli Opičáka a Wonga, ale Fox je stihne varovat. Fox se také ukáže jako dlouhodobý pomocník Opičáka, který celou dobu věděl, že Yang je Opičák. Mniši se však dostanou na kliniku a začnou se bít s Orchid, která je pro ně příliš silným soupeřem, a tak ji mniši omámí a pokusí se ji znásilnit. Naštěstí je tu mladý Wong, který ji zachrání a bojuje s mnichy pomocí tyče, a to díky dovednostem, které se zde naučil. Mladý je prostě stejně nebezpečný a obávaný bojovník jako starý. Přesto je chudák nakonec zajat a mučen, aby prozradil, kde se skrývá jeho otec a Opičák. Orchid se povede utéct a varovat Wonga a Opičáka, že mladý byl unesen. Wong a Opičák si oblečou stejné černé kostýmy a vniknou do guvernérova sídla, aby zachránili mladého Wonga a porazili Hinovy mnichy. Dojde k závěrečnému a dlouhému souboji na hořících dřevěných tyčích, který bude dlouhý a velice nebezpečný a někdo při něm uhoří v pekle...V každém případě to byl svižný, rychlý a vtipný film s naprosto neskutečně obratnými a rychlými bojovníky. Mít tak 10% jejich síly a obratnosti, tak bych se mohl věnovat jakémukoliv sportu, který bych si zamanul. Ale realita je prostě jinde. () (menej) (viac)

Lavinia

Obsahově prostoduchá linie: Zkorumpovaní úředníci týrají lid, ten brání lékař-hrdina s pomocnicí, nato mu přispěje cizinec se synkem a hlavně se pořád mlátí a mlátí ... stylové a perfektní, pokud nevadí nula děje ... ale to u tohoto typu filmu nevadí nikdy ... ()

anyonecek

Filmy s Donnie Yenem pro mě maji vždy kvalitu, je to takový druhý Bruce Lee a svým způsobem originální. Krásné mlátící scény a adrenalin stříká každým kouskem filmu. 86 minut, které měly spád od začátku až do konce. I mladý herec se zde prosadil. Velice zdařilý film. ()

muti

tentokrat tu mame pribeh nielen o cinskom grandmajstrovi menom Wong Fei-hung z mesta Foshan (ktoreho stvarnil aj Jet Li vo filme Once Upon a Time in China). Tento prichadza ako maly chlapec aj so svojim otcom Wong Kei-ying (Donnie Yen) do mestecka kde panuje skorumpovany miestodrzitel, pre ktoreho pracuju aj odpadlici zo Shaolinu. Proti nim sa vsak stavia tajomny hrdina Iron Monkey, ktory sa stavia na stranu utlacanych a chudobnych. Wong Kei-ying musi pomoct chytit hrinu aby zachranil vlastneho syna z vaznice... vo filme mame velmi dobre zapasy vsetkych zucastnenych, zxapsi sa pastami ale aj roznymi zbranami a unikatnymi majstrovskymi technikami a tahmi. suboje nie su v ziadnom priade priemerne, no treba aj spomenut ze miestami ide o nerealne utoky (na ktore sme napokon z HK filmov zvyknuti). Vo filme nechyba ani "Hlavny nepriatel" a jeho "Generali" za co ma u mna film bod navyse. ()

HKstars

Yuen Woo Ping se zas jednou odvázal a na začátku devadesátých let, těsně po Harkově Once upon a time in China se rozhodl přispět do čínské historie i svou filmovou troškou... S hvězdami nižší svítivosti (Donnie Yen a Yu Rong Guang) natočil klasický příběh o čínském Robinu Hoodovi, který bohatým bere a chudým dává. Hood se tentokrát jmenuje Iron Monkey (železná opice) a se schopnostmi Yu Rong Guanga by mu zřejmě hrdina z Sherwoodu mohl jen závidět... Když ale do města přijede mistr bojových umění Wong Kay Jing (Donnie Yen) s desetiletým synem, Wong Fei-Hungem, schyluje se k pořádnému souboji... přimíchejte do toho ještě zrádce Shaolinu a máte ideální bitevní pole... Wong Kay Jing samozřejmě brzy zjistí jak se věci mají a spojí se s Iron Monkey, aby to mohli ve finále všem nandat. Ping natočil Iron Monkey jako klasický čínský příběh s kinetickými bojovými scénami... drátů je tu požehnaně, ale hlavně díky rychlým a přesným kopům Donnieho Yena a mrštnosti Yu Rong Guanga, cítíte že se vám před očima odehrává něco ojedinělého... vynikající bojové scény potom vrcholí soubojem s hlavním záporákem, kterého ztvárnil Yam Sai-Kwoon (hraje mistra Yima v prvním díle OUTC). Závěrečná bitva na hořících kůlech vás donutí sbírat čelist spadlou na stůl a je vážně něčím co je i v hongkongské kinematografii ojedinělé... Yuen Woo Ping se prostě vytáhnul - sedm let před Matrixem a osm před Tygrem a Drakem, dokázal nevěřícím, že pokořit limity není nic těžkého... jen musíte mít hodně drátů :) 100% ()

v.indruchova

Překrásné umění pohybu. Sympatičtí herci. Smysluplný příběh. Ukazující lidskou povahu po všech stránkách. Po staletí to staré a známé. Chamtivost a spalující zlo v některých srcích. V některých zase všeobjímající láska a dobro. V Evropě byli rytíři a chudší asiati byli nuceni se naučit bojovat čím se dalo. Tomu se říká vše zlé je k něčemu dobré. Efekty z 26let starého filmu jsou působivé však někdy přehnané. :). (smysl dává filmařina nebo magie). Některé záběry jsou zpomalené zrychlené nebo jinak upravené, kdyby někdo myslel, že je to jen vše umění boje. Hlavně na konci je to znatelné. ()

karnifex

Vzhledem k hodnocení 80% jsem očekával něco lepšího. Choreografie soubojů výborná, hudba taky. Příběh prostinký. A taky jsem doufal ve více humoru. Sledoval jsem dabovanou verzi - v originálním znění bych se asi bavil lépe. ()

Puslanka

Choreografie soubojů je nádherná, ale (ne)chtěla bych potkat člověka, který je tak mocný bojovník, že pod ním praská dlažba, rukávem (?) rozbíjí zdi... :) Tyhle kousky asi nikdy moc neskousnu. Anglický dabing mi rval uši ze začátku. Další film, u kterého by se hodila širší "škála hvězdiček". Mé hodnocení je 3-4*. Po shlédnutí závěrečného souboje na kůlech jsem se přiklonila k udělení těch 4, protože podle mě je tento film mnohem lepší, než řada filmů hodnocených jako průměrné. Nenudila jsem se. ()

Vonter

Průměrná poletovací kungfu rošťárna s absencí příběhu a důrazem na poletování a porušování fyzikálních zákonů. Jako komedii jsem film začal brát až v českém znění, kde hlavní záporák mluví, jakoby moderoval hitparádu na Evropě 2. ()