Drž se

• Poľsko Zachowaj spokój
Poľsko, 2022, 4 h 40 min (Minutáž: 41–52 min)

Predloha:

Harlan Coben (kniha)

Magdalena Boczarska, Leszek Lichota, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Oleksyn, Grzegorz Damięcki, Jacek Poniedziałek, Justyna Wasilewska (viac)

V téhle bohaté varšavské čtvrti se lidi dobře znají. Když ale brzy po smrti kamaráda zmizí další mladík, obrátí to místní život naruby a na světlo vyjdou tajemství a lži. (Netflix)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (7)

Drž se (2022)

K seriálu jsem se dostal díky doporučení dvou žen, přičemž tou druhou byla bubun. A jsem za ta doporučení rád, protože mě seriál opravdu bavil. Nebylo to ovšem tak jednoznačné, protože v první polovině mě příliš nepřesvědčil vývoj příběhu, mocně se mi ale líbilo řemeslné zpracování a herecké výkony. Ve druhé polovině se ke kvalitní filmařině přidal i mnohem zajímavější děj, takže jsem byl velmi spokojeným divákem. Tímto tedy oficiálně děkuji bubun za skvělé doporučení, protože jsem si seriál na rozdíl od W głębi lasu fakt užil. / Poučení: Bez dětí by byla na světě strašná nuda. ()

Epizoda 1 (2022) (E01)

Hodnocení otevírám svým tradičním, v podstatě neutrálním hodnocením, protože šlo o klasickou seznamovačku s jednotlivými postavami a prostředím, aniž bych se dozvěděl něco opravdu podstatného. Jasně, něco už vím, někdo umřel, tvůrci ale zahalili vše ostatní do tajemného mlžného oparu, v němž se nepochybně ukrývá tajemné tajemství, které bude zřejmě tajemnější než tajemný hrad zbudovaný na tajemné skále, jejíž úpatí se tajemně noří do tajemného lesa. Mně se úvodní epizoda každopádně líbila, zaujala mě hlavně atmosféra a postavy a budu se těšit na to, až budu moci s ubývajícími tajemstvími přitlačit na hodnocení. P. S. Dodatečně jsem musel ke svému hodnocení přidat kladné znaménko, protože to bylo poprvé, kdy jsem viděl provádět kendó s lešenářskou trubkou. / Poučení: Těch mobilů a aplikací už na mě začíná být až příliš. 3*+ ()

Epizoda 2 (2022) (E02)

Nebudu předstírat, že mě seriál nezaháčkoval; po celou dobu trvání druhé epizody jsem neodlepil oči od monitoru, protože byla plná zajímavého dění, které mělo i patřičné tempo, vydržela i nepříjemná atmosféra z prvního dílu, a kdybych nebyl dostatečně pozorný, možná by mi úplně unikl fakt, že v příběhu (přes veškeré klady, které jsem právě vyjmenoval) nedošlo téměř k žádnému vývoji. Šlo vlastně jen o takové přešlapování na místě, takže forma zvítězila nad obsahem. Ale byla to moc pěkná forma. / Poučení: Ženy by neměly (zejména ve večerních a nočních hodinách) pomáhat cizím mužům nakládat cokoliv do auta. To je známá věc minimálně od The Silence of the Lambs. ()

Epizoda 3 (2022) (E03)

Po třetí epizodě mám definitivně jasno v tom ohledu, že se jedná o velmi dobře natočený seriál, na který se mi velice dobře dívá. Kamera je za mně výborná, herecké výkony taktéž a já bych se moc rád pořádně rozhvězdičkoval, ale zatím to stále není možné. Po celou dobu jsem se měl na co dívat, atmosféru mohu jedině chválit, jenže stejně jako v předchozím dílu, padá všechno s vývojem příběhu. Příběh se totiž prakticky nevyvíjí, takže faktem zůstává, že Poláci vlastně jen vatí, ale uznávám, že to provádějí natolik kvalitně, že mi to chvílemi ani nedochází. Kujóni jedni. / Poučení: Na některé otázky by člověk nejraději odpověděl pěstí. ()

Epizoda 4 (2022) (E04)

No konečně! Poláci konečně přestali přešlapovat na místě a ukázali, proč mám jejich filmovou a seriálovou tvorbu tak rád. Nepříjemná atmosféra se mi zdála být ještě nepříjemnější než dosud, došlo i na řádnou dávku napětí, ale hlavně se události konečně pohnuly kupředu (a že se toho dělo). Všechny klady, které jsem zmiňoval v komentářích / recenzích u předchozích dílů, zůstaly přítomny, takže jsem musel být spokojen, když se k nim přidal i děj, který nakopl poněkud stagnující příběh. / Poučení: Rýpeš do vosího hnízda? Připrav se na bolest. Ano, mluvím z vlastní hořké zkušenosti. ()

Epizoda 5 (2022) (E05)

Pokud jde o míru tajemna, odkazuji na svůj komentář / recenzi k první epizodě. Tady to funguje jako matrjoška; odhalí se jedno tajemství, ale pod ním číhají ještě další čtyři vrstvy, které na své rozkrytí teprve čekají. Za mě jde o velmi propracovanou záležitost, která disponuje po celou dobu velmi kvalitní, nepříjemnou atmosférou, k níž se s blížícím se závěrem přidalo rychle se stupňující napětí, a já už se fakt těším na to, jak se to celé vyvrbí. / Poučení: Matka je téměř vždy jistá. 4*+ ()

Epizoda 6 (2022) (E06)

Finální epizoda seriálu se tvůrcům velice povedla, přesto jsem s ní ale nebyl spokojen tak jako s předchozím dílem. Ten rodinný střet s farmaceutickým gangem vypadal totiž opravdu divně. No, ono tam těch podivných momentů bylo víc, ale rozhodl jsem se je z větší části ignorovat, protože mě seriál mocně bavil a tu čtvrtou pěticípou jsem závěrečnému dílu přiklepl rád. / Poučení: Nepodceňuj odhodlané dívenky. ()