Ocenenia - Independent Spirit Awards - 1995-2004
Národné ocenenia
- Slnko v sieti
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Český lev
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmové festivaly
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Ocenenia kritiky
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Ceny české filmové kritiky
Žánrové (špeciálne ocenenia)
Anticeny
2004 - 19th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Stratené v preklade (Sofia Coppola, Ross Katz)
- In America (Arthur Lappin, Jim Sheridan)
- Long way home (Alain de la Mata, Scott Macaulay, Robin O'Hara, Peter Sollett)
- Môj život (Ted Hope)
- Jak nezískat Pulitzera (Craig Baumgarten, Gaye Hirsch, Tove Christensen, Adam Merims)
Nejlepší debut
- Monštrum (Mark Damon, Patty Jenkins, Donald Kushner, Clark Peterson, Charlize Theron, Brad Wyman)
- Bomb the System (Adam Bhala Lough, Ben Rekhi, Sol Tryon)
- Streets of Legend (Joey Curtis, Fredric King)
- Dom z piesku a hmly (Michael London, Vadim Perelman)
- Trinástka (Catherine Hardwicke, Jeffrey Levy-Hinte, Michael London)
Nejlepší režie
- Sofia Coppola (Stratené v preklade)
- Gus Van Sant (Slon)
- Shari Springer Berman, Robert Pulcini (Môj život)
- Jim Sheridan (In America)
- Peter Sollett (Long way home)
Nejlepší herec v hlavní roli
- Bill Murray (Stratené v preklade)
- Ben Kingsley (Dom z piesku a hmly)
- Paul Giamatti (Môj život)
- Lee Pace (Vojakovo dievča)
- Peter Dinklage (Přednosta)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Charlize Theron (Monštrum)
- Agnes Bruckner (Modré auto)
- Samantha Morton (In America)
- Elisabeth Moss (Virgin)
- Zooey Deschanel (Všechny prima holky)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Djimon Hounsou (In America)
- Alessandro Nivola (Laurel Canyon)
- Peter Sarsgaard (Jak nezískat Pulitzera)
- Judah Friedlander (Môj život)
- Troy Garity (Vojakovo dievča)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Shohreh Aghdashloo (Dom z piesku a hmly)
- Frances McDormand (Laurel Canyon)
- Patricia Clarkson (Večera s April)
- Hope Davis (Tajné životy zubních lékařů)
- Sarah Bolger (In America)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Nikki Reed (Trinástka)
- Anna Kendrick (Letní tábor)
- Judy Marte (Long way home)
- Victor Rasuk (Long way home)
- Janice Richardson (Anne B. Real)
Nejlepší scénář
- Sofia Coppola (Stratené v preklade)
- Christopher Guest, Eugene Levy (Víchrica)
- Peter Hedges (Večera s April)
- Shari Springer Berman, Robert Pulcini (Môj život)
- Billy Ray (Jak nezískat Pulitzera)
Nejlepší scenáristický debut
- Tom McCarthy (Přednosta)
- Karen Moncrieff (Modré auto)
- Catherine Hardwicke, Nikki Reed (Trinástka)
- Peter Sollett, Eva Vives (Long way home)
- Patty Jenkins (Monštrum)
Nejlepší kamera
- Declan Quinn (In America)
- Harris Savides (Slon)
- Mandy Walker (Jak nezískat Pulitzera)
- M. David Mullen (Northfork)
- Derek Cianfrance (Streets of Legend)
Nejlepší dokumentární film
- Mlha války (Errol Morris)
- Mayor of the Sunset Strip (George Hickenlooper)
- OT: Our Town (Scott Hamilton Kennedy)
- Power Trip (Paul Devlin)
- Můj architekt Louis Kahn (Nathaniel Kahn)
Nejlepší mezinárodní film
- Pán veľrýb (Niki Caro)
- Lilya 4 - ever (Lukas Moodysson)
- Padlé ženy (Peter Mullan)
- Mesto bohov (Fernando Meirelles)
- Trio z Belleville (Sylvain Chomet)
Zvláštní vyznamenání
- 21 gramov (Guillermo Arriaga, Benicio Del Toro, Alejandro González Iñárritu, Sean Penn, Robert Salerno, Naomi Watts)
Cena Johna Cassavetese
- Robert May, Tom McCarthy, Mary Jane Skalski, Kathryn Tucker (Přednosta)
- Lisa France, Josselyne Herman Saccio, Antonio Macia, Luis Moro, Jeanine Rohn (Anne B. Real)
- Julie Asato, Ernesto Foronda, Justin Lin, Fabian Marquez (Better Luck Tomorrow)
- Alexis Alexanian, Peter Hedges, John S. Lyons, Gary Winick (Večera s April)
- Deborah Kampmeier, Sarah Schenck (Virgin)
Cena „Pravdivější než fikce“
- Lost Boys of Sudan (Megan Mylan, Jon Shenk)
- Flag Wars (Linda Goode Bryant, Laura Poitras)
- The Same River Twice (Robb Moss)
- Můj architekt Louis Kahn (Nathaniel Kahn)
Cena pro objev roku
Producentská cena
2003 - 18th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Ďaleko od neba (Jody Allen, Christine Vachon)
- Sekretárka (Andrew Fierberg, Amy Hobby, Steven Shainberg)
- Krásní & úžasní (Anthony Bregman, Eric d'Arbeloff, Ted Hope)
- Poctivé dievča (Matthew Greenfield)
- Miluj mě (Hilary Birmingham, Anne Sundberg)
Nejlepší debut
- Škandál v katolíckej škole (Peter Care)
- Interview with the Assassin (Neil Burger)
- Zákon gangu (Charles Stone III)
- Manito (Eric Eason)
- Roger Dodger (Dylan Kidd)
Nejlepší režie
- Todd Haynes (Ďaleko od neba)
- Joe Carnahan (Narkotiká)
- Bernard Rose (Exitus)
- Gus Van Sant (Gerry)
- Nicole Holofcener (Krásní & úžasní)
Nejlepší herec v hlavní roli
- Derek Luke (Príbeh Antwona Fishera)
- Jeremy Renner (Kanibal Dahmer)
- Danny Huston (Exitus)
- Graham Greene (Rudé kůže)
- Campbell Scott (Roger Dodger)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Julianne Moore (Ďaleko od neba)
- Maggie Gyllenhaal (Sekretárka)
- Jennifer Aniston (Poctivé dievča)
- Catherine Keener (Krásní & úžasní)
- Parker Posey (Životní rychlost)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Dennis Quaid (Ďaleko od neba)
- John C. Reilly (Poctivé dievča)
- Peter Weller (Exitus)
- Ray Liotta (Narkotiká)
- Alan Arkin (Třináct rozhovorů o tomtéž)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Emily Mortimer (Krásní & úžasní)
- Viola Davis (Príbeh Antwona Fishera)
- Juliette Lewis (Duševná slepota)
- Jacqueline Kim (Charlotte Sometimes)
- Julianne Nicholson (Miluj mě)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Nia Vardalos (Moja tučná grécka svadba)
- Artel Great (Kanibal Dahmer)
- America Ferrera (Správný ženský jsou do kulata)
- Raven Goodwin (Krásní & úžasní)
- Bob Burrus (Miluj mě)
Nejlepší scénář
- Mike White (Poctivé dievča)
- Dylan Kidd (Roger Dodger)
- Jill Sprecher, Karen Sprecher (Třináct rozhovorů o tomtéž)
- Nicole Holofcener (Krásní & úžasní)
- Hilary Birmingham, Matt Drake (Miluj mě)
Nejlepší scenáristický debut
- Erin Cressida Wilson (Sekretárka)
- Laura Cahill (Duševná slepota)
- Neil Burger (Interview with the Assassin)
- Burr Steers (Igby)
- Heather Juergensen, Jennifer Westfeldt (Bozkávať Jessicu Steinovu)
Nejlepší kamera
- Edward Lachman (Ďaleko od neba)
- Harris Savides (Gerry)
- Alex Nepomniaschy (Narkotiká)
- Richard Rutkowski (Interview with the Assassin)
- Ellen Kuras (Životní rychlost)
Nejlepší dokumentární film
- Bowling for Columbine (Michael Moore)
- Ďáblovo hřiště (Lucy Walker)
- How to Draw a Bunny (John W. Walter)
- Stevie (Steve James)
- The Cockettes (Bill Weber, David Weissman)
Nejlepší mezinárodní film
- Mexická jazda (Alfonso Cuarón)
- Rýchly bežec (Zacharias Kunuk)
- L'Emploi du temps (Laurent Cantet)
- Krvavá neděle (Paul Greengrass)
- Pianistka (Michael Haneke)
Cena Johna Cassavetese
- Alexis Alexanian, Rebecca Miller, Lemore Syvan, Gary Winick (Životní rychlost)
- Marc Ambrose, Eric Byler (Charlotte Sometimes)
- Lisa Enos, Bernard Rose (Exitus)
- Greg O'Connor, Michael A. Robinson, Alex Smith, Andrew J. Smith (The Slaughter Rule)
- David Jacobson, Larry Rattner (Kanibal Dahmer)
Cena „Pravdivější než fikce“
- Love and Diane (Jennifer Dworkin)
- Spellbound (Jeffrey Blitz)
- The Trials of Henry Kissinger (Eugene Jarecki)
- Stone Reader (Mark Moskowitz)
Cena pro objev roku
Producentská cena
2002 - 17th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Memento (Jennifer Todd, Suzanne Todd)
- Bdelý život (Tommy Pallotta, Jonah Smith, Anne Walker-McBay, Palmer West)
- Skryté věci (Robin Alper, Daniel Hassid, Doug Mankoff)
- Hedwig a Mizerný palec (Pamela Koffler, Katie Roumel, Christine Vachon)
- L.I.E. (Rene Bastian, Michael Cuesta, Linda Moran)
Nejlepší debut
- V spálni (Todd Field)
- Svatý boj (Henry Bean)
- Donnie Darko (Richard Kelly)
- Oslava výročia (Alan Cumming, Jennifer Jason Leigh)
- Prízračný svet (Terry Zwigoff)
Nejlepší režie
- Christopher Nolan (Memento)
- Richard Linklater (Bdelý život)
- Michael Cuesta (L.I.E.)
- John Cameron Mitchell (Hedwig a Mizerný palec)
- Cheryl Dunye (Neznámá za mřížemi)
Nejlepší herec v hlavní roli
- Tom Wilkinson (V spálni)
- Brian Cox (L.I.E.)
- Jake Gyllenhaal (Donnie Darko)
- John Cameron Mitchell (Hedwig a Mizerný palec)
- Ryan Gosling (Svatý boj)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Sissy Spacek (V spálni)
- Kerry Washington (Lift)
- Kim Dickens (Skryté věci)
- Molly Parker (Střed světa)
- Tilda Swinton (Temná voda)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Steve Buscemi (Prízračný svet)
- Don Cheadle (Skryté věci)
- Billy Kay (L.I.E.)
- Garrett Morris (Jackpot)
- John C. Reilly (Oslava výročia)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Carrie-Anne Moss (Memento)
- Davenia McFadden (Neznámá za mřížemi)
- Tamara Tunie (Šialenec)
- Summer Phoenix (Svatý boj)
- Uma Thurman (Priznanie)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Paul Dano (L.I.E.)
- Ana Reeder (Acts of Worship)
- Clint Jordan (Virgil Bliss)
- Hilary Howard, Anthony Leslie, Mitchell Riggs (Kaaterskill Falls)
- Yolonda Ross (Neznámá za mřížemi)
Nejlepší scénář
- Christopher Nolan (Memento)
- Henry Bean (Svatý boj)
- Milo Addica, Will Rokos (Ples príšer)
- Richard Linklater (Bdelý život)
- Robert Festinger, Todd Field (V spálni)
Nejlepší scenáristický debut
- Daniel Clowes, Terry Zwigoff (Prízračný svet)
- Alan Cumming, Jennifer Jason Leigh (Oslava výročia)
- Richard Kelly (Donnie Darko)
- John Cameron Mitchell (Hedwig a Mizerný palec)
- Gerald Cuesta, Michael Cuesta, Stephen M. Ryder (L.I.E.)
Nejlepší kamera
- Peter Deming (Mulholland Drive)
- Frank G. DeMarco (Hedwig a Mizerný palec)
- W. Mott Hupfel III (The American Astronaut)
- Giles Nuttgens (Temná voda)
- Wally Pfister (Memento)
Nejlepší dokumentární film
- Dogtown and Z-Boys (Stacy Peralta)
- Scratch (Doug Pray)
- Go Tigers! (Kenneth A. Carlson)
- Sliby (Carlos Bolado, B.Z. Goldberg, Justine Shapiro)
- LaLee's Kin: The Legacy of Cotton (Deborah Dickson, Susan Froemke, Albert Maysles)
Nejlepší mezinárodní film
- Amélia z Montmartru (Jean-Pierre Jeunet)
- Amores perros (Alejandro González Iñárritu)
- Je láska láska? (Lukas Moodysson)
- Sexy beštia (Jonathan Glazer)
- Lumumba (Raoul Peck)
Cena Johna Cassavetese
- Mark Polish, Michael Polish (Jackpot)
- Nadia Leonelli, Rosemary Rodriguez, Fredrik Sundwall (Acts of Worship)
- Josh Apter, Peter Olsen (Kaaterskill Falls)
- Joe Maggio, John Maggio (Virgil Bliss)
- Tracey E. Edmonds, Michael McQuarn, Patrik-Ian Polk (Punks)
Cena „Pravdivější než fikce“
- Hybrid (Monteith McCollum)
- Children Underground (Edet Belzberg)
- The Mark of Cain (Alix Lambert)
- Sliby (Carlos Bolado, B.Z. Goldberg, Justine Shapiro)
- Strach pred Bohom (Sandi Simcha Dubowski)
Cena pro objev roku
- Debra Eisenstadt (Daydream Believer)
- Michael Gilio (Kwik Stop)
- David Maquiling (Too Much Sleep)
- DeMane Davis, Khari Streeter (Lift)
Producentská cena
2001 - 16th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Tiger a drak (Li-Kong Hsu, William Kong, Ang Lee)
- George Washington (David Gordon Green, Sacha W. Mueller, Lisa Muskat)
- Ghost Dog - Cesta samuraja (Richard Guay, Jim Jarmusch)
- Kým sa zotmie (Jon Kilik)
- Requiem za sen (Eric Watson, Palmer West)
Nejlepší debut
- Na mňa sa môžeš spoľahnúť (Barbara De Fina, John Hart, Kenneth Lonergan, Larry Meistrich, Jeffrey Sharp)
- Boxerka (Sarah Green, Martha Griffin, Karyn Kusama, Maggie Renzi)
- Riziko (Jennifer Todd, Suzanne Todd, Ben Younger)
- The Visit (Jordan Walker-Pearlman)
- Láska a basket (Sam Kitt, Spike Lee, Gina Prince-Bythewood)
Nejlepší debut pod $500,000
- Chuck a Buck (Miguel Arteta, Matthew Greenfield, Mike White)
- Bunny (Rebecca Sonnenshine, Mia Trachinger)
- Život v tranze (Greg Harrison, Danielle Renfrew Behrens)
- Our Song (Jim McKay, Paul Mezey, Diana E. Williams)
- Everything Put Together (Catherine Lloyd Burns, Adam Forgash, Marc Forster, Sean Furst)
Nejlepší režie
- Ang Lee (Tiger a drak)
- Christopher Guest (Najlepšia šou)
- Julian Schnabel (Kým sa zotmie)
- Darren Aronofsky (Requiem za sen)
- Miguel Arteta (Chuck a Buck)
Nejlepší herec v hlavní roli
- Javier Bardem (Kým sa zotmie)
- Billy Crudup (Jesus' Son)
- Adrien Brody (Restaurant)
- Mark Ruffalo (Na mňa sa môžeš spoľahnúť)
- Hill Harper (The Visit)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Ellen Burstyn (Requiem za sen)
- Sanaa Lathan (Láska a basket)
- Joan Allen (Obhajoba)
- Laura Linney (Na mňa sa môžeš spoľahnúť)
- Kelly Macdonald (Dům s tichým barem)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Willem Dafoe (V tieni upíra)
- Gary Oldman (Obhajoba)
- Billy Dee Williams (The Visit)
- Cole Hauser (Tábor tigrov)
- Giovanni Ribisi (Takmer dokonalý zločin)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Ziyi Zhang (Tiger a drak)
- Lupe Ontiveros (Chuck a Buck)
- Jennifer Connelly (Requiem za sen)
- Marcia Gay Harden (Pollock)
- Pat Carroll (Songcatcher)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Mike White (Chuck a Buck)
- Michelle Rodriguez (Boxerka)
- Rory Culkin (Na mňa sa môžeš spoľahnúť)
- Curtis Cotton III, Candace Evanofski, Rachael Handy, Donald Holden, Damian Jewan Lee (George Washington)
- Emmy Rossum (Songcatcher)
Nejlepší scénář
- Kenneth Lonergan (Na mňa sa môžeš spoľahnúť)
- Mike White (Chuck a Buck)
- Raymond De Felitta (Dům s tichým barem)
- Valerie Breiman (Láska a sex)
- Robert Dillon (Čakanie na smrť)
Nejlepší scenáristický debut
- Gina Prince-Bythewood (Láska a basket)
- David Gordon Green (George Washington)
- Jordan Walker-Pearlman (The Visit)
- Ben Younger (Riziko)
- Ross Klavan, Michael McGruther (Tábor tigrov)
Nejlepší kamera
- Matthew Libatique (Requiem za sen)
- Tim Orr (George Washington)
- Xavier Grobet, Guillermo Rosas (Kým sa zotmie)
- John de Borman (Hamlet)
- Lou Bogue (V tieni upíra)
Nejlepší dokumentární film
- Dark Days (Marc Singer)
- Long Night's Journey Into Day (Deborah Hoffmann, Frances Reid)
- Sound and Fury (Josh Aronson)
- Paragraf 175 (Rob Epstein, Jeffrey Friedman)
- The Eyes of Tammy Faye (Fenton Bailey, Randy Barbato)
Nejlepší mezinárodní film
- Tanečnica v tme (Lars von Trier)
- Stvorení pre lásku (Kar-wai Wong)
- Válečná zóna (Tim Roth)
- Teroristka (Santosh Sivan)
- Čas opilých koní (Bahman Ghobadi)
Cena „Pravdivější než fikce“
- Keep the River on Your Right: A Modern Cannibal Tale (Laurie Gwen Shapiro, David Shapiro)
- Benjamin Smoke (Jem Cohen, Peter Sillen)
- Just, Melvin: Just Evil (James Ronald Whitney)
- Pie in the Sky: The Brigid Berlin Story (Shelly Dunn Fremont, Vincent Fremont)
Cena pro objev roku
Producentská cena
2000 - 15th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Kto z koho (Albert Berger, David Gale, Keith Samples, Ron Yerxa)
- Angličan (John Hardy, Scott Kramer)
- Vitajte v Holly Springs (Robert Altman, Ernst Etchie Stroh)
- Príbeh Alvina Straighta (Neal Edelstein, Mary Sweeney)
- Sugar Town (Daniel Hassid)
Nejlepší debut nad $500,000
- V koži Johna Malkovicha (Steve Golin, Spike Jonze, Vincent Landay, Sandy Stern, Michael Stipe)
- Chlapci neplačú (John Hart, Eva Kolodner, Kimberly Peirce, Jeffrey Sharp, Christine Vachon)
- Vyobcovaná (Wai-Chung Chan, Joan Chen)
- Twin Falls Idaho (Marshall Persinger, Michael Polish, Rena Ronson, Steven J. Wolfe)
- Tři sezóny (Tony Bui, Jason Kliot, Joana Vicente)
Nejlepší debut pod $500,000
- Záhada Blair Witch (Robin Cowie, Gregg Hale, Daniel Myrick, Eduardo Sánchez)
- Compensation (Zeinabu Irene Davis, Marc Arthur Chéry)
- Judy Berlin (Rocco Caruso, Eric Mendelsohn)
- The City (Paul Mezey, David Riker)
- Treasure Island (Adrienne Gruben, Scott King)
Nejlepší režie
- Alexander Payne (Kto z koho)
- David Lynch (Príbeh Alvina Straighta)
- Harmony Korine (Julien Donkey-Boy)
- Doug Liman (Go)
- Steven Soderbergh (Angličan)
Nejlepší herec v hlavní roli
- Richard Farnsworth (Príbeh Alvina Straighta)
- Terence Stamp (Angličan)
- Noble Willingham (The Corndog Man)
- David Strathairn (Jezero zapomnění)
- John Cusack (V koži Johna Malkovicha)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Hilary Swank (Chlapci neplačú)
- Diane Lane (Prechádzka po Mesiaci)
- Janet McTeer (Toulavé boty)
- Reese Witherspoon (Kto z koho)
- Susan Traylor (Valerie Flake)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Steve Zahn (Utečenci na úteku)
- Luis Guzmán (Angličan)
- Charles S. Dutton (Vitajte v Holly Springs)
- Clark Gregg (The Adventures of Sebastian Cole)
- Terrence Howard (Hlavný družba)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Chloë Sevigny (Chlapci neplačú)
- Sarah Polley (Go)
- Barbara Barrie (Judy Berlin)
- Vanessa Martinez (Jezero zapomnění)
- Jean Smart (Krásná Guinevere)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Kimberly J. Brown (Toulavé boty)
- Toby Smith (Drylongso)
- Jessica Campbell (Kto z koho)
- Edge of Seventeen
- Jade Gordon (Sugar Town)
Nejlepší scénář
- Alexander Payne, Jim Taylor (Kto z koho)
- Lem Dobbs (Angličan)
- Audrey Wells (Krásná Guinevere)
- Kevin Smith (Dogma)
- James Merendino (SLC Punk!)
Nejlepší scenáristický debut
- Charlie Kaufman (V koži Johna Malkovicha)
- Anne Rapp (Vitajte v Holly Springs)
- Andy Bienen, Kimberly Peirce (Chlapci neplačú)
- John Roach, Mary Sweeney (Príbeh Alvina Straighta)
- Tod Williams (The Adventures of Sebastian Cole)
Nejlepší kamera
- Lisa Rinzler (Tři sezóny)
- Jeffrey Seckendorf (Judy Berlin)
- Harlan Bosmajian (The City)
- Anthony Dod Mantle (Julien Donkey-Boy)
- M. David Mullen (Twin Falls Idaho)
Nejlepší mezinárodní film
- Lola beží o život (Tom Tykwer)
- My Son the Fanatic (Udayan Prasad)
- Páté přes deváté (Mike Leigh)
- Rosetta (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
- Všetko o mojej matke (Pedro Almodóvar)
Cena „Pravdivější než fikce“
- Night Waltz: The Music of Paul Bowles (Owsley Brown)
- American Hollow (Rory Kennedy)
- Well-Founded Fear (Michael Camerini, Shari Robertson)
- On the Ropes (Nanette Burstein, Brett Morgen)
Cena pro objev roku
- Cauleen Smith (Drylongso)
- Lisanne Skyler (Chci tě poznat)
- Julian Goldberger (Trans)
- Dan Clark (The Item)
Producentská cena
1999 - 14th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Bohovia a monštrá (Paul Colichman, Gregg Fienberg, Mark R. Harris)
- Vojakova dcéra neplače (Ismail Merchant)
- Claire Dolan (Ann Ruark)
- Utrpení (Linda Reisman)
- Zamatová extáza (Christine Vachon)
Nejlepší debut
- Všetci moji muži (Michael Besman, David Paul Kirkpatrick, Don Roos)
- Osudová stávka (Vincent Gallo, Chris Hanley)
- Pí (Darren Aronofsky, Eric Watson)
- Vrcholné umění (Dolly Hall, Lisa Cholodenko, Jeffrey Levy-Hinte, Susan A. Stover)
- Brloh v Beverly Hills (Tamara Jenkins, Michael Nozik, Stan Wlodkowski)
Nejlepší režie
- Wes Anderson (Ako som balil učiteľku)
- Todd Haynes (Zamatová extáza)
- Lodge Kerrigan (Claire Dolan)
- Paul Schrader (Utrpení)
- Todd Solondz (Šťastie)
Nejlepší herec v hlavní roli
- Ian McKellen (Bohovia a monštrá)
- Courtney B. Vance (Slepá viera)
- Nick Nolte (Utrpení)
- Sean Penn (Zbytečnosti)
- Dylan Baker (Šťastie)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Ally Sheedy (Vrcholné umění)
- Katrin Cartlidge (Claire Dolan)
- Alfre Woodard (Život v delte)
- Robin Tunney (Niagara, Niagara)
- Christina Ricci (Všetci moji muži)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Bill Murray (Ako som balil učiteľku)
- James Coburn (Utrpení)
- Charles S. Dutton (Slepá viera)
- Gary Farmer (Dymové signály)
- Philip Seymour Hoffman (Šťastie)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Lynn Redgrave (Bohovia a monštrá)
- Lisa Kudrow (Všetci moji muži)
- Patricia Clarkson (Vrcholné umění)
- Stockard Channing (Dítě na prodej)
- Joely Richardson (Under Heaven)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Evan Adams (Dymové signály)
- Anthony Roth Costanzo (Vojakova dcéra neplače)
- Saul Williams (Slam)
- Andrea Hart (Slečna Pondělí)
- Sonja Sohn (Slam)
Nejlepší scénář
- Don Roos (Všetci moji muži)
- Paul Schrader (Utrpení)
- Bill Condon (Bohovia a monštrá)
- Frank Military (Slepá viera)
- David Mamet (Labyrint lží)
Nejlepší scenáristický debut
- Darren Aronofsky (Pí)
- Lisa Cholodenko (Vrcholné umění)
- Tamara Jenkins (Brloh v Beverly Hills)
- Matthew Weiss (Niagara, Niagara)
- Sherman Alexie (Dymové signály)
Nejlepší kamera
- Maryse Alberti (Zamatová extáza)
- Paul Sarossy (Utrpení)
- Tami Reiker (Vrcholné umění)
- Matthew Libatique (Pí)
- Sayeed Malik Hassan (Belly)
Nejlepší mezinárodní film
- Rodinná oslava (Thomas Vinterberg)
- Generál (John Boorman)
- Úhoř (Šóhei Imamura)
- Hlavná stanica (Walter Salles)
- Ohňostroj (Takeši Kitano)
Cena „Pravdivější než fikce“
- Regret to Inform (Barbara Sonneborn)
- Dear Jesse (Tim Kirkman)
- Moment of Impact (Julia Loktev)
- Dying to Tell the Story (Kyra Thompson)
- Paulina (Vicky Funari)
Cena pro objev roku
- David D. Williams (Thirteen)
- Lynn Hershman-Leeson (Conceiving Ada)
- Tony Barbieri (One)
- Eric Tretbar (Snow)
Producentská cena
1998 - 13th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Apoštol (Rob Carliner)
- Hľadám Amy (Scott Mosier)
- Uleeovo zlato (Sam Gowan, Peter Saraf)
- Loved (Philippe Caland)
- Čakanie na Guffmana (Karen Murphy)
Nejlepší debut
- Evina zátoka (Caldecot Chubb, Samuel L. Jackson, Kasi Lemmons)
- Mezi námi muži (Mark Archer, Neil LaBute, Stephen Pevner)
- Prodavač iluzí (Miguel Arteta, Matthew Greenfield)
- The Bible and Gun Club (Daniel J. Harris)
- Tvrdá osma (Paul Thomas Anderson, Robert Jones, John S. Lyons)
Nejlepší režie
- Robert Duvall (Apoštol)
- Larry Fessenden (Návyk)
- Victor Nunez (Uleeovo zlato)
- Paul Schrader (Touch)
- Wim Wenders (Linie násilí)
Nejlepší herec v hlavní roli
- Robert Duvall (Apoštol)
- John Turturro (Život v siedmom nebi)
- Peter Fonda (Uleeovo zlato)
- Philip Baker Hall (Tvrdá osma)
- Christopher Guest (Čakanie na Guffmana)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Julie Christie (Opravár na všetko)
- Alison Folland (All Over Me)
- Robin Wright (Loved)
- Stacy Edwards (Mezi námi muži)
- Lisa Harrow (Nedeľa)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Jason Lee (Hľadám Amy)
- Efrain Figueroa (Prodavač iluzí)
- Samuel L. Jackson (Tvrdá osma)
- Ajay Naidu (Periféria)
- Roy Scheider (Otisky prstů)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Debbi Morgan (Evina zátoka)
- Amy Madigan (Loved)
- Farrah Fawcett (Apoštol)
- Miranda Richardson (Apoštol)
- Patricia Richardson (Uleeovo zlato)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Aaron Eckhart (Mezi námi muži)
- Tyrone Burton, Eddie Cutanda, Phuong Duong (Squeeze)
- Darling Narita (Bang)
- Douglas Spain (Prodavač iluzí)
- Lysa Flores (Prodavač iluzí)
Nejlepší scénář
- Kevin Smith (Hľadám Amy)
- Robert Duvall (Apoštol)
- Victor Nunez (Uleeovo zlato)
- Paul Schrader (Touch)
- Christopher Guest, Eugene Levy (Čakanie na Guffmana)
Nejlepší scenáristický debut
- Neil LaBute (Mezi námi muži)
- Steven Schwartz (Kritická starostlivosť)
- Paul Thomas Anderson (Tvrdá osma)
- Miguel Arteta (Prodavač iluzí)
- Daniel J. Harris (The Bible and Gun Club)
Nejlepší kamera
- Declan Quinn (Kámasútra)
- Robert Elswit (Tvrdá osma)
- Alex Vendler (The Bible and Gun Club)
- Frank G. DeMarco (Návyk)
- Michael F. Barrow, John Foster (Nedeľa)
Nejlepší mezinárodní film
- Sladké zítřky (Atom Egoyan)
- Boca a boca (Manuel Gómez Pereira)
- Nénette et Boni (Claire Denis)
- Šťastní spolu (Kar-wai Wong)
- Underground (Emir Kusturica)
Cena „Pravdivější než fikce“
- Fast, Cheap & Out of Control (Errol Morris)
- Soul in the Hole (Danielle Gardner)
- Family Name (Macky Alston)
- Colors Straight Up (Michèle Ohayon)
- Sick: The Life & Death of Bob Flanagan, Supermasochist (Kirby Dick)
Cena pro objev roku
Producentská cena
- Scott Macaulay, Robin O'Hara (Návyk)
- Margot Bridger (Na vlastní pěst)
- Margot Bridger (The Delta)
- Lisa Onodera (Forbidden City, U.S.A.)
- Lisa Onodera (Picture Bride)
- Richard Raddon (Shooting Lily)
- Susan A. Stover (Vrcholné umění)
- Susan A. Stover (Řeka trávy)
- Richard Raddon (The Making of '...And God Spoke')
1997 - 12th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Fargo (Ethan Coen)
- Mŕtvy muž (Demetra J. MacBride)
- Pohreb (Mary Kane)
- Osamelá hviezda (R. Paul Miller, Maggie Renzi)
- Welcome to the Dollhouse (Todd Solondz)
Nejlepší debut
- Smrtící bumerang (David L. Bushell, Brandon Rosser, Billy Bob Thornton)
- Žranice (Jonathan Filley, Campbell Scott, Stanley Tucci)
- Manny & Lo (Marlen Hecht, Lisa Krueger, Dean Silvers)
- Střelila jsem Andyho Warhola (Mary Harron, Tom Kalin, Christine Vachon)
- Můj nejmilejší bar (Steve Buscemi, Chris Hanley, Brad Wyman)
Nejlepší režie
- Joel Coen (Fargo)
- Abel Ferrara (Pohreb)
- Robert M. Young (Ako ryba v sieti)
- David O. Russell (Flirtovanie s katastrofou)
- Todd Solondz (Welcome to the Dollhouse)
Nejlepší herec v hlavní roli
- William H. Macy (Fargo)
- Chris Penn (Pohreb)
- Stanley Tucci (Žranice)
- Chris Cooper (Osamelá hviezda)
- Tony Shalhoub (Žranice)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Frances McDormand (Fargo)
- Scarlett Johansson (Manny & Lo)
- Renée Zellweger (Celý širý svět)
- Maria Conchita Alonso (Ako ryba v sieti)
- Catherine Keener (Řeči, řeči...)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Benicio Del Toro (Basquiat)
- Gary Farmer (Mŕtvy muž)
- Kevin Corrigan (Řeči, řeči...)
- Richard Jenkins (Flirtovanie s katastrofou)
- Matthew Faber (Welcome to the Dollhouse)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Elizabeth Peña (Osamelá hviezda)
- Lily Tomlin (Flirtovanie s katastrofou)
- Mary Kay Place (Manny & Lo)
- Lili Taylor (Girls Town)
- Queen Latifah (Vabank)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Heather Matarazzo (Welcome to the Dollhouse)
- Brendan Sexton III (Welcome to the Dollhouse)
- Jeffrey Wright (Basquiat)
- Arie Verveen (Ako ryba v sieti)
- Jena Malone (Bastard Out of Carolina)
Nejlepší scénář
- Ethan Coen, Joel Coen (Fargo)
- Jim Jarmusch (Mŕtvy muž)
- John Sayles (Osamelá hviezda)
- David O. Russell (Flirtovanie s katastrofou)
- Nicholas St. John (Pohreb)
Nejlepší scenáristický debut
- Joseph Tropiano, Stanley Tucci (Žranice)
- Suzan-Lori Parks (Sex po telefóne)
- Steve Buscemi (Můj nejmilejší bar)
- Lisa Krueger (Manny & Lo)
- Michael Scott Myers (Celý širý svět)
Nejlepší kamera
- Roger Deakins (Fargo)
- Bill Pope (Pasca)
- Robby Müller (Mŕtvy muž)
- Rob Sweeney (Color of a Brisk and Leaping Day)
- Ken Kelsch (Pohreb)
Nejlepší mezinárodní film
- Tajnosti a lži (Mike Leigh)
- Prelomiť vlny (Lars von Trier)
- Trainspotting (Danny Boyle)
- Lamerica (Gianni Amelio)
- Chongqing senlin (Kar-wai Wong)
Cena „Pravdivější než fikce“
- Muhammad Ali: Na vrcholu (Leon Gast)
- Troublesome Creek: A Midwestern (Steven Ascher, Jeanne Jordan)
- Ztracený ráj: Dětské vraždy v Robin Hood Hills (Joe Berlinger, Bruce Sinofsky)
- Al Pacino - Richard III. (Al Pacino)
- 4% filmová tajemství (Rob Epstein, Jeffrey Friedman)
Cena pro objev roku
1996 - 11th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Zanechať Las Vegas (Lila Cazès, Annie Stewart)
- Safe (Christine Vachon, Lauren Zalaznick)
- Írska sága (Sarah Green, Maggie Renzi)
- Závislosť (Fernando Sulichin)
- Život v oblakoch (Michael Griffiths, Marcus Viscidi)
Nejlepší debut
- The Brothers McMullen (Edward Burns, Dick Fisher)
- Kids (Larry Clark, Cary Woods)
- Malá Odessa (James Gray, Paul Webster)
- Picture Bride (Kayo Hatta, Diane Mei Lin Mark, Lisa Onodera)
- Řeka trávy (Kelly Reichardt)
Nejlepší režie
- Mike Figgis (Zanechať Las Vegas)
- John Sayles (Írska sága)
- Todd Haynes (Safe)
- Michael Almereyda (Nadja)
- Ulu Grosbard (Georgia)
Nejlepší herec v hlavní roli
- Sean Penn (Mŕtvy muž prichádza)
- Tim Roth (Malá Odessa)
- Nicolas Cage (Zanechať Las Vegas)
- Jimmy Smits (Moja rodina)
- Kevin Spacey (Buddy Factor)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Elisabeth Shue (Zanechať Las Vegas)
- Jennifer Jason Leigh (Georgia)
- Julianne Moore (Safe)
- Elina Löwensohn (Nadja)
- Lili Taylor (Závislosť)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Benicio Del Toro (Podozriví)
- Max Perlich (Georgia)
- David Morse (Křižovatka smrti)
- Harold Perrineau (Dym)
- James Le Gros (Život v oblakoch)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Mare Winningham (Georgia)
- Celia Weston (Mŕtvy muž prichádza)
- Chloë Sevigny (Kids)
- Jennifer Lopez (Moja rodina)
- Vanessa Redgrave (Malá Odessa)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Justin Pierce (Kids)
- Gabriel Casseus (V ulicích New Jersey)
- Lisa Donaldson (Řeka trávy)
- Jason Andrews (Rhythm Thief)
- Rose McGowan (Zkurvená generace)
Nejlepší scénář
- Christopher McQuarrie (Podozriví)
- Mike Figgis (Zanechať Las Vegas)
- Todd Haynes (Safe)
- John Sayles (Írska sága)
- Tom DiCillo (Život v oblakoch)
Nejlepší scenáristický debut
- Paul Auster (Dym)
- Steve McLean (Post Cards from America)
- Harmony Korine (Kids)
- James Gray (Malá Odessa)
- Kelly Reichardt (Řeka trávy)
Nejlepší kamera
- Declan Quinn (Zanechať Las Vegas)
- Tom Richmond (Malá Odessa)
- Newton Thomas Sigel (Podozriví)
- Jim Denault (Nadja)
- Elliot Davis (Skryté zlo)
Nejlepší mezinárodní film
- Pred dažďom (Milčo Mančevski)
- Exotica (Atom Egoyan)
- Já, Kuba (Michail Kalatozov)
- Mesto stratených detí (Marc Caro, Jean-Pierre Jeunet)
- Pod olivovníkmi (Abbas Kiarostami)
Zvláštní vyznamenání
Cena pro objev roku
1995 - 10th Independent Spirit Awards
Nejlepší film
- Pulp Fiction: Historky z podsvetia (Lawrence Bender)
- Výstrely na Broadwayi (Robert Greenhut)
- Nová nočná mora (Marianne Maddalena)
- Mrs. Parker a začarovaný kruh (Robert Altman)
- Jíst, pít, muž, žena (Ted Hope, Li-Kong Hsu, James Schamus)
Nejlepší debut
- Spanking the Monkey (David O. Russell, Dean Silvers)
- Clean, Shaven (Lodge Kerrigan)
- Mladí muži za pultem (Scott Mosier, Kevin Smith)
- Takhle se mi to líbí (Lane Janger, Darnell Martin)
- Stehy na duši (Scott McGehee, Michèle Pétin, David Siegel)
Nejlepší režie
- Quentin Tarantino (Pulp Fiction: Historky z podsvetia)
- John Dahl (Red Rock West)
- Alan Rudolph (Mrs. Parker a začarovaný kruh)
- Ang Lee (Jíst, pít, muž, žena)
- Roman Polański (Smrť a dievča)
Nejlepší herec v hlavní roli
- Samuel L. Jackson (Pulp Fiction: Historky z podsvetia)
- Jon Seda (Takhle se mi to líbí)
- Campbell Scott (Mrs. Parker a začarovaný kruh)
- William H. Macy (Oleanna)
- Sihung Lung (Jíst, pít, muž, žena)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Linda Fiorentino (Ďábelská svůdkyně)
- Luna Lauren Velez (Takhle se mi to líbí)
- Karen Sillas (What Happened Was...)
- Jennifer Jason Leigh (Mrs. Parker a začarovaný kruh)
- Jacqueline Wu (Jíst, pít, muž, žena)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Chazz Palminteri (Výstrely na Broadwayi)
- Nicholas Turturro (Federal Hill)
- Eric Stoltz (Pulp Fiction: Historky z podsvetia)
- Giancarlo Esposito (Pravidla hry)
- Larry Pine (Vanya on 42nd Street)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Dianne Wiest (Výstrely na Broadwayi)
- V.S. Brodie (Malá ryba taky ryba)
- Kelly Lynch (The Beans of Egypt, Maine)
- Carla Gallo (Spanking the Monkey)
- Brooke Smith (Vanya on 42nd Street)
Nejlepší debutující herecký výkon
- Sean Nelson (Pravidla hry)
- Jeff Anderson (Mladí muži za pultem)
- Renée Zellweger (Láska a pětačtyřicítka)
- Alicia Witt (Fun)
- Jeremy Davies (Spanking the Monkey)
Nejlepší scénář
- Roger Avary, Quentin Tarantino (Pulp Fiction: Historky z podsvetia)
- Woody Allen, Douglas McGrath (Výstrely na Broadwayi)
- John Dahl, Rick Dahl (Red Rock West)
- Randy Sue Coburn, Alan Rudolph (Mrs. Parker a začarovaný kruh)
- Ang Lee, James Schamus, Hui-Ling Wang (Jíst, pít, muž, žena)
Nejlepší scenáristický debut
- David O. Russell (Spanking the Monkey)
- Paul Zehrer (Blessing)
- Kevin Smith (Mladí muži za pultem)
- James Bosley (Fun)
- Tom Noonan (What Happened Was...)
Nejlepší kamera
- John Thomas (Barcelona)
- Greg Gardiner (Stehy na duši)
- Alexander Gruszynski (Takhle se mi to líbí)
- Jong Lin (Jíst, pít, muž, žena)
- Stevan Larner (The Beans of Egypt, Maine)
Nejlepší mezinárodní film
- Tri farby: Červená (Krzysztof Kieślowski)
- Ladybird Ladybird (Ken Loach)
- Chlapci od svátého Vincenta (John N. Smith)
- Třicet dva krátkých filmů o Glennu Gouldovi (François Girard)
- Modrý drak (Zhuangzhuang Tian)