Božie mlyny

• Česko Boží mlýny
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Réžia:

Jan Hřebejk

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Matěj Kroupa

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, Jiří Bábek (viac)

Netradičný, komediálno-kriminálny seriál, v ktorom príbeh začína práve v momente, kedy páchateľov zločin ostáva nepotrestaný. Partia hlavných hrdinov zložená z vysokoškolského profesora, mladého študenta kriminalistiky, novinárky a policajného kapitána, sa snaží nevracať sa späť v čase k obnoveniu prípadu, ktorý je nesmierne náročné vyriešiť. Naopak, snažia sa vyvinúť takú situáciu, či nástrahu, ktorá napokon zločinca dolapí a spravodlivo ho vytrestá. (RTVS)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (6)

Povraz (2021) (E01)

Hele, já nevím. Začátek byl hodně trapný (archetyp mafiána, kasino, blbá novinářka, chyby v jednání policie apod.), kdy jsem se ošíval z těch pokusů o intelektuální humor (viz Comeback: díl Motivační CD), kdy mi přišlo divné, že šéf televize sebou nechá manipulovat evidentně totálně blbou novinářkou, která si nezjistí a nespojí všechna fakta a dá jen na osobní pocity, u tvrzení proti tvrzení by a/ nebylo co vyšetřovat, b/ ani šéf policisty by nemohl zařídit jeho pobyt v cele předběžného zadržení, a ostatně do cely předběžného zadržení by ani tu novinářku nepustili. Pár wtf momentů se ale naštěstí v závěru vysvětlí jako důmyslný plán (no, zas tak chytrý nebyl a taky mohlo mafiána napadnout, že někdo šije boudu, zvlášť po akci na farmě - vlastně to zakončení je celé takové puberťácko naivní), časem začnou být některé repliky aspoň trochu vtipné, a celkově ten konec je docela pozitivní, tak na ty silné dvě hvězdy to nakonec bude. Jinak se mi potvrdilo, že Křenková fakt neumí hrát a je topornější než Voříšková, když ještě nebyla Ramba, a to je co říct. ()

Spiace lode (2021) (E02)

O hodně lepší než první díl, kluci scenárističtí si evidentně nakoukali nějaké heist movies, přidali něco pubertálních snů a vtipů, nahodili černobílé postavy - bohatí jsou zlí blbci, kterým projde každá špinavost; obyčejní lidé jsou všichni milí a hodní a utlačovaní - prostě pohádka pro ty lůzry u obrazovek - a už to jede. Jen škoda, že tentokrát ne dost dostatečně vysvětlili pozadí léček (např. ta scéna s golfovým vozíkem měla znamenat, že mu s tím vozíkem někdo něco schválně provedl, nebo že fakt neumí řídit ani vozík, ale jen land rover?) a chtěl bych vidět, jak by tohle právně u soudu uspělo. Ale jinak jsem se u toho bavil a kecal bych, že ne. Teda až na neuvěřitelně topornou Křenkovou, to byl velký castingový úlet. Kdyby tam postavili sochu, vypadalo by to stejně. ()

Splatený dlh (2021) (E03)

Přidám jednu hvězdu jen za mně blízký a dobře natočený baristický rychlokurz ("Chcete tam mléko?" - "To bych chtěl macchiato." :-) Super.), jinak je to pořád naivní sen puberťáků uvnitř autorů, ale proč ne? Jen mi vadí, jak málo se padouši brání a jak naivně a hloupě se často nechají nachytat - chtělo by to víc interakce a nějakou tu scénu, kde se českým avengers něco nepovede nebo aspoň na čas vymkne z ruky. Ale protože jde o pohádku, trvám samozřejmě na dobrém konci. Jinak jsme opět Křenkovou viděli ve spodním prádle, když ne rovnou nahou jako tuhle v tuším Rodinném filmu, ale můj pocit, že není herečka, ale prkno, to nijak nezměnilo. ()

Sekta (2021) (E04)

Zatím podle mne jednoznačně nejhorší díl - Bořek Slezáček sice působí hodně charismaticky (mám pocit, že některá gesta převzal od katolického kněze Mariána Pospěcha, toho, který byl kamarád s Evou Pilarovou), ale samotný díl hodně utahaně a ještě víc nepravděpodobně než předchozí díly. Taky nevím, proč taťka Lábus pořád bez zisku dotuje svého syna, aby ten mohl dotovat pochybné ne-policejní akce. Jo, a taky mi bylo smutno, že z bývalé farnosti biskupa Václava Malého, kostela sv. Gabriela, výjimečného svým beuronským stylem, je teď skutečně jen pronajímací prostor pro večírky, nákladné akce a sem tam natáčení. ()

Ázijská ruža (2021) (E05)

Já vím, že bude ještě dvojka tohoto dílu, ale přesto - tohle psalo už fakt děcko. Něco tak trapného jsem dlouho neviděl včetně té „strašně promyšlené“ akce. Dialogy mne vytáčely ze všeho nejvíc - naprosto nepodstatné a jalové řeči o ničem stylu „dneska je hezky, ale zítra možná bude pršet - vskutku?“ Důležitý rozhovor s otcem bez informační hodnoty, ale roztahaný snad na deset minut. Křenková opět naprosto tragická a proč její postava šla do akce, to podle mne neví ani autoři. Možná jejich děti, zdá se, že scénář za tatínky nakonec napsaly ony. Aspoň mně to tedy připomnělo, když si můj 13letý syn hraje s lego panáky na GTA. Jo a ta vysvětlovačka nakonec - to si děláte legraci, ne? Asi nikomu nedošlo, že auto bylo falešné a že nechal Fait udělat falešný pas, když o tom celou dobu mluvil. ()

Ázijská ruža - zlomená kvetina (2021) (E06) odpad!

Jen bych opakoval připomínky těch, co psali komentář přede mnou. Naprosto nelogické, a to i v rámci světa samotného seriálu, Metody těch „hodných“ mi někdy přišly hodně za hranou, občas daleko víc než jednání těch zlých... A absolutně jsem nepobral, kde tak najednou sebrali mrtvou Vietnamku a o čem je řeč, že Vietnamci v Sapě jako nějak kšeftují s mrtvolami? A ta podivná kompikovanost s vrahem uspaným v bazénu? to jako mělo být vtipné? řekl by Luděk Kopřiva. A fakt to ani nijak moc vtipné nebylo. ()