Princezná Anne sa vydáva na ostro sledovanú cestu po európskych mestách. Keď so svojim sprievodom dorazí do Ríma, vzoprie sa proti prísnym pravidlám protokolu. Jednej noci sa jej podarí uniknúť z luxusnej izby a na úteku sa zoznámi s americkým novinárom Joeom Bradleym, vďaka ktorému spozná Rím ako obyčajné dievča. (STV)

El-Barto

Krásný film s dokonalou Audrey Hepburn, který to sluší s dlouhými vlasy stejně jako s krátkými a fantastickým finále, kde neni ani potřeba moc slov. Neni to jenom procházka po fantastických římských památkách, všechno to dobře pasuje do příběhu (ústa pravdy, zeď přání atd.) a je to i takovým sympatickým způsobem vtipný a ten Bradleyho "podraz" neni podaný tak vtíravě a šokujicně, jak je to 90 % dnešních komedií. Prázdniny v Římě jsou právoplatná, chytrá a pohodová klasika, která dokáže pohladit to srdci. ()

blazenka

Nevinné, okouzlující a čisté. Audrey je jako anděl. Nádherná. Tento film mohu vidět znova a znova a vždy mě pohladí. Čistých 5 a plných 100%. ()

Matli

Popeluše jak vyšitá. Základ romantických komedií tohoto typu. V roce 53 bych dal určitě za 5. Vůbec nevadilo jak je ten film starý a že je ČB, hezky se na něj koukalo, mělo to šmrnc a spád a Audrey je fakt kočka (teda byla). 76% ()

Everyone

Kdo by nemohl milovat Audrey Hepburn. Odzbrojující krása a herecký talent, který ji dovoloval i beze slov promlouvat. ___ V naivním, byť neodolatelném, příběhu smyšleném je mnoho z každodenního světa reálného, ve kterém, i když nejsme urozeni a přísným protokolem spoutáni, nejsme volní, jak by si srdce přálo. A s přibývajícími roky je ona nespoutanost ještě menší a menší, byť si ji kolikrát nepřipouštíme. ____ V prchavosti je krása a kouzlo. Pomíjivost je ideální, a tak přitažlivá. Díky síle okamžiku i nesmrtelná. Je-li sdílena v páru, tak vytvoří neobyčejně silné pouto s iluzí unikátního prožitku, který s danou dvojicí splyne a zhmotní se ve společné, jedinečné, osobní, efemérní vzpomínce, která je jen jejich. Rozumím okouzlení impresionistů. ()

Richie24

Už více než půl století stará příjemná romance v prostředí neorealistické Itálie. Inteligentní humor, šarmantnost a sympatická cudnost je to, co mi v novodobých "romanticko-dramatických komediích" povětšinou schází. A Audrey Hepburn v ní je opravdu překrásná. 4 ****. ()

zdeny99

Podobných filmů jako Prázdniny v Římě vznikly už desítky, ale žádný z nich už jej svojí slávou a především uznáním nepřekonal ani po téměř šedesáti lety. Naopak veškeré jiné filmy s takovou zápletkou jsou považované za kýč, tak jak je tomu například u filmu DENÍK PRINCEZNY. Zde v tak slavném a uznávaném filmu se seznámí princezna s prostým novinářem, se kterým prožije nejkrásnější den svého života. Nejprve u něj přespí, pak jí ukáže celý Řím a nechybí málo, že oba dva se do sebe zamilují. Druhým dnem se potkají na tiskové konferenci, kde ona odhalí, že ten tajemný je novinář a vše na ni hrál, aby mohl napsat článek svého života, který samozřejmě kvůli svědomí nenapsal. Určitě kdyby tento film byl natočený v současné době, tak jej všichni zavrhnou, ale vzhledem k tomu, že byl takovým prvním a kvůli líbeznému ději, do kterého se každý zasní, získal deset nominací na Oscara. Ano, příběh je absurdní, ale film prostě ve své době splnil účel, a to že každého pobavil. Navíc ukázal krásy věčného města, které jak vidíme ve filmu, nebylo zdaleka tak poznamenané turistickým ruchem a dopravními prostředky jako nyní. A i proto tento film mohl sloužit jako takové seznámení s městem i pro lidi, kteří za komunistů nemohli do Římu odjet. [9902. hodnocení, 450. komentář, 89%, 58. nejlepší film, 248. nejoblíbenější film] ()

djfun

"Řím, jednoznačně Řím"! Smithka, Bradley a nejpestrobarevnější černobílá romance, která nebledne ani po 70 (!) letech! Smích, slzy a čirá KRÁSA! ()

crha

Romantická komedie je žánr, který jsem nikdy neměl rád. Teď už ale vím, že to nebylo žánrem a natož pak tím, že bych byl kdovíjaký cynik. Ale vedle tohoto přes padesát let starého filmu na mně působí především současné slaďáky neskutečně kýčovitě a nevtipně. Dojemné scény nejsou přehnané a několik lacinějších vtipů (polití kávou, skopnutí ze židle, rozbitá kytara o hlavu) nepůsobí trapně. K tomu rozkošná nádherná Audrey Hepburn a charismatický Gregory Peck. Nejlepší a nejzábavnější romantická komedie, co jsem zatím viděl... Už jsem napsal že Audrey je rozkošná? 90% ()

Angelitos

Kdo neviděl Prázdniny v Římě, ten by to měl rychle napravit. Tento film je jedním z nejlepších svých dob, a překračuje vysoce na žebříčku i mnoho novodobých romantických komedií. Myslím, že je tento film ve své kvalitě jedinečný. Obsazení velkých filmových osobností nemohlo neslibovat skvělý výkon. Výjimečný je hlavně děj filmu, který v čase svého vzniku předběhl dobu. Každý pochopí princeznu, která nechce plnit své povinnosti, aniž by si chvíli nemohla oddechnout. Vysvobodí ji novodobý princ Gregory Peck, který je ve filmu opravdu neodolatelný. Výborný je i humor, který je ve filmu obsažen ve velké dávce. Proto není nic, co bych filmu vytkla, protože mě provedl skvělým příběhem a krásným Římem. Úžasné jsou také kostýmy – namíru šité vysoké Peckovy kalhoty a krásná princeznina sukně a všechny její šaty včetně vypůjčeného pyžama. Okolí Říma je to nejlepší, co mohla Williama Wylera napadnout. Film je dokonalý i v ČB provedení. ()

tragos

Některé scény jsou fantastické (za všechny jmenuji chůzi ruku v ruce do schodů), fantastický je i Gregory Peck. Oproti všem předpokladům mě Audrey Hepburn neoslnila a v hlavě ji budu mít i nadále především jako Lízu Doolittleovou než jako princeznu Annu. Neoslnil mě ani film jako celek -- problém byl trošku v délce a trošku v naivitě. Velmi potěšil konec. 7/10 ()

DHDV

Jediná romantická komedie, která se mi opravdu líbila. Krásná hlavní dvojice a nádherný scénář plný dobrých dialogů. ()

Rokle

Už jenom pro ten nádherný úsměv Audrey Hepburn bych pro ni udělal cokoliv na světě. Tahle pohádka má v sobě všechny ingredience, které budou fungovat po celé naše generace. Proto je nestárnoucí klasikou i po těch desítkách let, co uplynuly od doby, kdy tato oku ladící dvojice rozplakala většinu diváků. Miluju snímky, jenž vám rezonují v srdci, přemýšlíte o nich když jdete spát a chtěli byste prožít něco podobného. Dobrou noc a hezké sny! :) ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (viac)

Bryana Cranstona pronásleduje „americký režim“

Bryana Cranstona pronásleduje „americký režim“

20.09.2013

Právě v těchto dnech zažívá vrchol slávy jako Walter „Heisenberg" White v seriálu stanice AMC Breaking Bad. V neděli odvysílaná epizoda „Ozymandias" strhala rekordy v sledovanosti a kritici i diváci… (viac)