Jan Koller

• Česko Jan Koller: Příběh obyčejného kluka

Príbeh Jána Kollera sa radí medzi svetový unikát. Veľa prestížnych zahraničných platforiem sa mu v minulosti venovalo a zhodli sa na tom, že story "Českého Honzu" je skutočnou rozprávkou, ktorá je asi už navždy nenapodobiteľná. Sympatický obor totiž celé detstvo, mladosť a začiatok plnoletosti nastupoval za amatérske kluby na dedinskej úrovni. Príbeh Honzu Kollera nie je len príbehom človeka, ktorý to nevzdal, aj keď mu nikto neveril. Je to tiež príbeh pre každého chlapca, ktorý dnes hrá na dedine futbal. Príbeh o tom, že rozprávky sa dejú a vždy musí byť motivácia ísť ďalej. (Continental film)

kluk z Na

Je to zajímavej příběh a je o někom kdo se zapsal do historie našeho fotbalu. Každej druhej fotbalista si nechá natočit dokument o sobě, jako by byl něco zvláštního, ale málokdo si to fakt zaslouží. Asi po dokumentu o Maradonovi to je to nejpříjemnější co se dá zkouknout a to je o film zájem asi jen ve 3 zemích. Kéž by dokument o Anelkoj nebo Ronaldoj byl alespoň z půlky tak vypovídající jak film o Honzoj Kolleroj. Velmi inspirativní silný příběh o boření předsudků. ()

M.E.K.Y

Je to kýč, co si budeme povídat, ale krásný. Český Honza měl zajímavou kariéru, tak proč to nezdokumentovat a nepodělit se o to s ostatními. Už jen kvůli tomu, že byl obyčejný a zůstal obyčejný, s nohama na zemi. Dobře natočené, se spoustou materiálů a zajímavých rozhovorů. Díky, rád jsem si s emocemi zavzpomínal na kus úspěšné historie našeho fotbalu a čahouna ze Smetanovy Lhoty, poctivého a pracovitého kluka, co obětoval fotbalu všechno. ()

TheSpearCZ

Když jsem uviděl během první třetiny filmu, kdy se odehrává drama ve Spartě a naopak docela schované, ovšem neopomenutelné angažmá v Belgii, ten styl jakým je dokument natočen, tak jsem si říkal, že tohle bude bomba - všechny ty highlighty ze starých i nových zápasů, včetně původního komentáře jsou naprosto parádní, to samé rozhovory s Honzovými bývalými spoluhráči a kamarády, to pak jen sestříháte a z pohledu režiséra to spolehlivě pracuje za Vás, jenže pak přišla vyloženě tvrdá facka na tvář všem filmovým kritikům, protože co možná funguje jako dokument na Voyu, tak jako celovečerní film do kina to z hlediska zpracování absolutně pohořelo. Sám Petr Větrovský potvrdil, že to má být právě celovečerní podívaná do kina, nad čímž se musím až pousmát, protože co dobře začalo, se později proměnilo v jednotvárnou až nezáživnou tvorbu, která vyvrcholila něčím, co jsem si snad ani nikdy nepředstavil, že uvidím dokonce i na české scéně, a to poslední čtvrthodinu, kam jako Petr Větrovský si stihnul dovolit vyslat podprahovku na Penny, bezcenné interview s Janem Krausem, u kterého člověk silně pociťuje, že slouží jen jako výplň zbytečně dlouhé stopáže a neopomenul ani během celého filmu nám servírovat Marka Ztraceného s jednou (a za mě otravnou) písní, která se do fotbalového dokumentu, ale opravdu nehodí. Z úcty ke krásné kariéře Jana Kollera a již výše zmiňovaným pozitivům tomu dám za tři, ale pro Petra Větrovského mám hvězdu jen jednu a vracím toho facana, protože takové zpracování je plivancem na téhle krásné kariéře našeho výjimečného fotbalisty. Čisté 3* ()

Warhorr

Pokud bychom chtěli poukázat na nějakého obyčejného fotbalistu, který dokázal neobyčejné věci, Honza Koller je toho jasným příkladem. Kluk, který od mala miloval fotbal a šel si za svým snem. Jak se z pracovníka JZD a řidiče traktoru, který hraje fotbal za malou neznámou vesničku, stane velký profesionál a nejlepší střelec nároďáku. Honza v dokumentu putuje po celé Evropě, kde kdysi všude hrával a setkává se starými známými a vzpomínají na staré a úspěšné časy. Chvílema je to i hodně dojemný, flashbacky na Euro 2004 vždy potěší, ale někdy je to zase i smutný a šlo vidět, že Honza má na krajíčku. I když jsem měl proti němu někdy výhrady, má můj obrovskej respekt. Člověk, který nezapomněl na to, odkud pochází, který miluje svou rodinu a ves, kde dodnes hraje fotbal. To je Jan Koller. ()

CaptainCzech

Honza Koller je legenda našeho fotbalu a proto si nezaslouží méně, než 4*. Avšak dokument má své mouchy v čele s trapnou reklamou na Penny. A až na pár výjimek neposkytuje fanouškům něžného obra žádné novinky. Ale rozhovory s bývalými spoluhráči nebo trenéry jsou skvělý a při záběrech z angažmá jsem měl kolikrát husí kůži. Fanouškům fotbalu nebo Honzy Kollera vřele doporučuju. ()

Rockerman

Vskutku pohádkový příběh kterak český Honza ze Smetanovy Lhoty šel do světa a ke štěstí přišel. Měl jsem Jana Kollera moc rád jako hráče a po zhlédnutí dokumentu si ho vážím i jako člověka. Těch pět hvězd je pro Jana, protože samotný dokument trpí jak délkou, tak obrovským patosem a to se ke skromnému Janu Kollerovi vůbec nehodí. ()

korok

Výborně zpracovaný dokument o nejlepším střelci naší reprezentační historie. O skromném klukovi, který udělal kariéru, ač to původně na nic zářného nevypadalo. Takový český Jamie Vardy, i když tam to byl asi ještě větší extrém. Za mně v dokumentu nic nechybí, jeho kariéra je zmapována kompletně, takže dobrá práce. Uvítal bych, v takovémto formátu, další dokumenty o významných reprezentantech naší nedávné historie, kteří by si to taktéž zasloužili - Nedvěd, Poborský, Berger, Šmicer, Baroš, Čech, Rosický atd. ()

Olík

Jan Koller asi vážně bude dobrý člověk (myšleno charakterově) a jeho příběh prostě pohádkou je, ale z tohoto materiálu se atraktivní minuty těžko dolují. A nevím, jestli to dát za vinu právě Kollerově nekomplikované osobnosti, nebo brouku Pytlíku tuzemské louky Petru Větrovskému. Hrál jsem tady a dal jsem gól a pak jsem přestoupil sem a gól jsem nedal. Peprnější témata se buď úplně přechází, nebo je o ně jenom tak trochu otřeno. A když už se něco otevře, jako například šikana ze strany starších sparťanských spoluhráčů, tak současného padesátiletého Dina navlečou do letenského dresu a posadí ho na lavičku se slovy, teď se tvař strašně smutně, což v důsledku působí spíš úsměvně, než jakkoliv jinak. Takže ano, kariéra Jana Kollera má hollywoodské parametry, její zpracování je však jako on, obyčejné…..což je v případě jeho osoby lichotka, v případě dokumentu už moc ne. ()

johnywalker

Dokument z 50 % spočívá v tom, že lidi na tohohle typického českého Honzu vzpomínají ve smyslu, jak nebyl nikdy nijak výjimečný, jak mu vlastně nic nešlo, jak byl nemotorný a jak vlastně nikdo nechápe, že se někde prosadil.  Zároveň na mě setkání s jednotlivci z klubů, kde působil, působili tak, že ho vlastně měli všichni rádi, ale nikdo si s ním nevybudoval pořádně vztah. Když tedy vynecháme tyto mé postřehy o Honzovi jako takovém, dokument je zpracovaný velice dobře až na pár do očí bijících cringe momentů (ta hlavní písnička??, nakupování v Pennáči?!?!, nepřirozeně nahrané fejkové rozhovory, aby se něco dělo,...). Nakonec ale zkrátka musím říct, že jsem si film užil a připomněl si, kdo vlastně Dino byl a co všechno dokázal. Jakožto velký fotbalový fanda bych takovýchto dokumentů uvítal víc. ()

Razzor_82

"Je to jemný obr." Neskutečně trnitá cesta jednoho fotbalového outsidera. Z nechtěného hráče až po národní fotbalovou legendou. Báječná reklama na český fotbal ve světě. Jeho jméno nikdy nezapomenou i v Belgii a Německu. Opravdu výjimečný příběh.  Díky Dino! 8/10 ()

Stíba

Hodnocení tohohle dokumentu bude hodně záviset na osobním vztahu ke Kollerovi a fotbalu jako celku. Přiznám se, že jsem čekal celkem jiné pojetí, než to často melancholické hodnocení událostí a velkou otevřenost v tom, co Honzu trápilo a kde věci drhly. Na druhou stranu musím říct, že jsem si tenhle dokument užil mnohem víc, než jsem si vůbec dokázal představit! Co záběr to vzpomínka a emoce a připomenutí toho, jak skvělým fotbalistou Koller byl a jak skvělá byla i celá tahle česká generace hráčů kolem něj. Být na všech zápasech skupiny EURO 2004 v Portugalsku je vzpomínka, kterou mi bohužel asi budou závidět ještě mnohé další generace českých fanoušků. Zpětně jsem si při sledování jeho gólů a chování na hřišti taky uvědomil víc než kdy dřív, že on vážně nebyl jen kolohnát sklepávající balony spoluhráčům nebo věž trčící ve vápně vysoko nad hlavami soupeřů. Ty góly nohama co jsou v dokumentu vidět - šajtle do vinglu, obhazovačky, kličky - to už se dneska nevidí, fakt krása. No a v neposlední řadě je tu vidět, jak strašně fajn a (ne)obyčejný člověk Honza je. Jak o něm mluví lidé co ho potkali a znají, ať už funkcionáři nebo spoluhráči z reprezentace nebo zahraničních klubů jako Radzinski z Anderlechtu nebo Dedé z Dortmundu. Honzu jsem jednou potkal v Benešově na utkání legend, mám jeho podpis v deníčku a je to moc hezká vzpomínka z dětství na tohohle stále neuvěřitelně skromného a pokorného člověka. Jsem rád, že jsem s ním jeho fantastickou kariéru zažil jako kluk, v této době absolutně milující a aktivně hrající fotbal, jelikož to celé téhle éře dalo ještě větší punc něčeho jedinečného. Dino je legenda! ()

Likan7

Je Jan Koller natolik zajímavý, aby se na jeho životě "uživil" téměř dvouhodinový dokument? Ona totiž není rovnice "skvělá kariéra = skvělý a zajímavý dokument". Cesta Jana Kollera zajímavá je, minimálně je určitě netradiční, ale film velmi rychle upadne do stále se opakujícího vyprávění o angažmá a gólech, s větším detailem na reprezentaci od 2004 do 2008. Jenže nic zajímavého se tu vlastně neřekne. Film jen ukáže, že je Honza hodnej kluk, který si zažil svůj sen. Jenže pak přišel závěr a Penny...a já šel do kolen. ()

E lan

Mám našeho českého Honzu rád a tak byl pro mě tento dokument zajímavou lahůdkovou cestou do nedávné historie. Krásný počin. ()

syphoon

Samotný příběh je neskutečný. Koller má můj obrovský celoživotní obdiv za to co dokázal a jaky dokázal zůstat po všech tech úspěších! Dokument je bohužel pro mě tak z poloviny dobrý jak ta jeho fantastická kariéra. PP v závěru ani nebudu komentovat. Příběh Honzi Kollera jako takový 5 hvězd. Dokument jako takový 3 hvězdy. (55%) ()

ardno5

Naštěstí mě jeho éra neminula a já měl tu čest sledovat euro 2004. Solidní dokument o nejlepším streli naší repre. 75% ()

majky19

Musím říct, že na tento film jsem se velmi těšil, už zveřejněné trailery na mě udělaly dobrý dojem a měl jsem od tohoto filmu poměrně vysoká očekávání a ta byla beze zbytku naplněna. Slovy Jana Kollera v tom památném rozhovoru s Vaškem Tittlebachem: "Byl to krásný zážitek a bylo to vyšperkovaný". Je to opravdu unikát, jak se Honza Koller dokázal prosadit, a dostat se ze Smetanovy Lhoty do profesionálního fotbalu, nejprve tedy do sparťanského béčka a následně i do A týmu. I přes nesnáze a ústrky, které ho následně ve sparťanském áčku potkaly, zejména v souvislosti s Horstem Sieglem, se mu podařilo všechny nepřízně osudu zlomit, klub zřejmě ve správný čas opustit a vydat se na zkušenou do zahraničí. A právě zde se začíná psát fenomenální příběh českého Honzy, který i přes veškeré počáteční problémy a peripetie se nevzdává, a i navzdory pochybnostem všem kritikům zavírá ústa a postupně ukazuje, jaký potenciál v něm vlastně je. Navíc se zlepšuje zápas od zápasu a stává se klíčovým hráčem, což předvede zejména hned na začátku zahraniční anabáze v Lokerenu a následně i v Anderlechtu Brusel. Jeho statistiky jsou ohromující, vévodí střeleckým tabulkám, sbírá cenu za cenou, a to nejen v Belgii, ale také coby nejlepší Fotbalista roku České republiky. Snímek evokuje nádherné emoce, jedná se o velmi zdařilý průřez Honzovou kariérou, kde sledujeme postupně všechny Kollerovy štace a významné okamžiky jeho fotbalového života. Nezapomíná se zde ovšem i na Kollerovu reprezentační kariéru, která byla rovněž ohromně úspěšná, o čemž svědčí fakt, že je jedná s 55 zásahy o nejlepšího střelce v historii české reprezentace, a upřímně moc nevěřím tomu, že tento rekord v dohledné době někdo dokáže překonat. I tyto mezníky jsou zpracované velmi hezky a přehledně a upřímně mě některé záběry alespoň na krátkou chvilku vrátily do bezstarostných dětských let, kdy jsme s mým otcem s nadšením sledovali každý zápas reprezentace, protože tehdy to ještě opravdu byla výborná podívaná, neboť naše mužstvo bylo tenkrát velmi silné a napěchované skvělými hráči, kteří byli navíc oporami ve svých klubech a byli tak tahouny i na té reprezentační úrovni. Člověk si najednou uvědomí, jak to krásné a bezstarostné období hrozně rychle uteklo a že realita toho dnešního světa už je zase úplně někde jinde (těžko říct jestli bohužel, nebo bohudík). Silné zážitky ve mě vyvolaly zejména záběry z evropského šampionátu v Portugalsku v roce 2004, které bylo ze strany české reprezentace to nejlepší, co přinesla "zlatá generace" pod vedením kouče Karla Brücknera, a v paměti dodnes zůstává (a určitě nejen mně) zejména ten fenomenální mač s Nizozemci, kde naši hráči dokázali nepříznivý vývoj zápasu otočit, a ze stavu 0:2 nakonec bylo ohromné vítězství 3:2. Tohle jsou zkrátka zážitky, na které se nezapomíná a které i dnes dokážou fotbalového fandu dojmout. Do dokumentu se podařilo zakomponovat celou řadu osobností, které byly pro Kollerovu kariéru stěžejní, a to nejen z okruhu jeho rodiny, ale setkáváme se zde i s jeho spoluhráči z reprezentace, s trenéry a spoluhráči z jednotlivých zahraničních angažmá, kde Honza Koller působil. Jediný, kdo mi v tomto dokumentu upřímně chyběl, byl reprezentační trenér Karel Brückner, který národní mužstvo dlouhou dobu vedl, a jehož výsledky patřily vůbec k těm nejlepším a fanoušci na ně jistě rádi dodnes vzpomínají již s určitou dávkou nostalgie. Reprezentační útočná dvojka Koller-Baroš byla svého času nezastavitelná, a není divu, že důležité zápasy stály a padaly právě na nich (viz právě třeba již zmíněné EURO 2004). Tohle už zřejmě dneska nikdo nepřekoná, ale rád bych se mýlil. Zkrátka a dobře, tento snímek je svým způsobem pohádkou o českém Honzovi, který dobyl fotbalový Olymp a i přes všechny ty velké úspěchy stále zůstal tím skromným a pokorným klukem ze Smetanovy Lhoty. A to je nejen v dnešní době velmi cenné, protože tyto dobré vlastnosti u lidí většinou buď vůbec nejsou a nebo postupně bohužel vyšumují do ztracena. Což je samozřejmě velká škoda. Tento film je zároveň svým způsobem poselstvím, že se člověk ani v nepříznivých situacích nesmí (nebo by se alespoň neměl) vzdávat, musí jít neúnavně a houževnatě za svým, a díky píli, poctivé práci, sebeobětování je možné dosáhnout kýžených cílů a výsledků. Hodnotím tento snímek jednoznačně stoprocentně a doporučuji zhlédnout všem, a to nejen fotbalovým fandům. () (menej) (viac)