Najhorší človek na svete

• Česko Nejhorší člověk na světě (viac)

Čoskoro tridsaťročná Julie stále hľadá svoje miesto vo svete a experimentuje, zatiaľ čo jej starší priateľ Aksel by sa rád usadil a začal novú životnú etapu. Veci sa skomplikujú, keď zvedavá Julia prenikne na večierok, na ktorom stretne mladého a okúzľujúceho Eivinda… Film na pomedzí drámy a komédie rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v čase, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete. (ASFK)

Vabr

Úvodní sekvence - parádní. Dál film pokračuje se zajímavou hrdinkou a jejími strastmi v životě i v lásce. Bylo pěkné sledovat mladou ženu při její cestě, (zvlášť scéna, kdy se zastaví čas, se mi dost líbila), ale zdá se mi, že kolem druhé třetiny tempo snímku poleví a s ním i divácká záživnost. Ke konci už film tak nějak doputuje, ale je škoda, že se neudržel na předchozí úrovni. Pak už jsem se začínal mírně nudit. Vyhodnocení: Téma nejhorší člověk na světě mohlo být prohloubeno víc ()

rivah

Zpočátku přelétavá postava, na konci zvážněla, ale co nesmyslů mezitím udělala. Můžeme se na tom bavit anebo ji a její oběti litovat? (70%) ()

desade

Pozastavenie okolitého deja, ako forma vyjadrenia určitej emócie nie je nová, ale v tomto prípade to bolo celkom trefné a celkom ma to aj prekvapilo (aj s malou čerešničkou na torte /v podobe ruky/). O filme už bolo popísané dosť, tak nebudem nosiť drevo do lesa. ()

m4xp4yn3

Docela troufalost vůči publiku, postavit film na postavě se kterou je snadné se ztotožnit, a pak jí v průběhu filmu vykreslit jako sobecký, nevyzrálý a zmatený piece of shit. Jedinou útěchou budiž to, že ostatní nejsou o moc lepší. Takovéhle filmy potřebujeme jak sůl. Nesnesitelná lehkost bytí pro generaci mileniálů. Hvězda dolů za učebnicový přístup, za filmem vnímám autora jak se snaží ticknout všechny boxes, místo aby nechal ději přirozený spád. ()

Jilda15

Miluju Skandinávské filmy. Vždy mají mistrnou psychologickou a emocionální stránku. První půlka filmu je hodně vztahová, ale Skandinávsky, takže realisticky. Ne americké píčoviny. Je to gritty, reálné, uzemněné, osud si hraje s hlavnímy hrdiny... hlavní hrdinka neví co chce a neustále kmitá mezi rozhodnutími. Bude jí skoro 30 a pořád ještě neví, co chce. Už si vybere jednu cestu, chvilku na ní jde, ale pak se rozhodně - ooops, tohle nejsem já, musím si najít jinou kariéru/borce/život. V druhé půlce mi film připomněl pomíjivost života a že všechno může ze dne na den skončit. Měl bych začít žít víc, a hned teď. Taky mi film připomněl, jak život může vyjebávat. Hlavní hrdinka je asi lehce feministická, ale nic hrozného. Řekl bych tak Skandinávská norma. Později se v TV debatě s jedním z hrdinů ukáže pravá blonďatá feministka, se kterou hrdina vede přesně ten typ debaty, kterou bych na ní vyložil i já, takže u mě proběhla identifikace s ním, i když je mu přes 40. Film má i velice zajímavou psychedelickou sekvenci, která je realisticky zpracovaná. Pouze v Midsommaru jsem viděl podobně dobře zpracované efekty houbiček. Tady prvně nastane pohyb podlahy a splývání těla s okolím a pak je hrdinka vystřelena do tripu hluboko do svého Nevědomí. Celá ta sekvence je napuštěna hlubokou symbolikou, kterou ale i běžný divák dokáže zpracovat. Poslední kapitola má název: Everything comes to an end. And oh yes, it does. ()

crackonosh

Dal by se čekat jen milostný příběh, případně milostný trojúhelník, ale ve skutečnosti toho film ukazuje a zkoumá mnohem víc. Hledání, dospívání, generační posuny a třenice, feminismus, politickou korektnost či boj proti ní. Skvěle napsaný, natočený a většinu času i velmi vtipný film o hledající Julii a o partnerech, kteří sice neumějí odolat neoddiskutovatelnému dívčímu šarmu hlavní hrdinky, ale zároveň po čase přestávají stačit jejími tempu, nestálosti nebo nevyzrálosti. Snímek nepatrně drhne jen v místech, kde má být (doslova) smrtelně vážný. Zejména v závěru, který trochu vyšumí. Přesto ale výjimečná podívaná. ()

John80

Príbeh zo života jednej baby , ktorá bude vo vzťahu so svojím priateľom a jedneho dňa  sa ocitne na cudzej svatbe ,kde spozná chlapa do ktorého sa časom zaľubi a rozhodne sa opustiť svojho aktuálneho priateľa a po čase keď sa dozvie od ich spoločného kamaráta ,nie prilíš dobrú správu o svojom býávalom priateľovi, to ju donuti ísť za ním a stretnúť sa sním, Cela pointa  filmu je založená na žene ,ktorú nenaplňa aktuálny vzťa a určitým spôsobom ublíži človeku, ktorý ju viac miloval než ona jeho, pretože sama nevedela ,čo vlastne od života chce-myslím, že samotný názov tomu dosť napovie , Záver filmu mohol byť aj iní 3* ()

Arutha8

Velice civilní, osvěžující záležitost s příjemným tempem, která se poměrně zdařile vyhýbá kýči i v tématech, která k tomu svádí. Hodně by prospělo vyhodit celou sekvenci se zamrznutím okolního života, která je hodna spíše reklamy na banku. ()

BlackLass

Normálně u filmů nepláču. Ani u dojemných rozchodů, ani u úmrtí a psychologického zlomení pozůstalých, ani u uřezaných genitálií, hlaviček mimin či apokalyps. Ale tohle mě úplně rozervalo. Asi jsem zkrátka zmatené dítě přelomu milénia, na které měl snímek cílit a které řeší svou nikým nedoceněnou genialitu, flirt v okázalém stylu Kareniny, stálé chtění něčeho nedosažitelného a dobrovolnou trýzeň vlastní duše. Totéž řešila hlavní protagonistka Julie, která ale vůbec nevyznívá jako špatný člověk. Záměrně se nesnaží nikoho urazit, zklamat nebo zradit. Jediné, co v tuto chvíli potřebuje, je zachytit svou vlnu a nespadnout do existenční propasti, protože záměrně zvolená samota se může protáhnout a dříve nebo později bude muset žena trpce zaplatit za chybná rozhodnutí. V tomto ohledu nelze snímek vinit z cukernatosti, melodramatu nebo nějaké manipulace – je to zkrátka jen lekce, bez které se další sebeformace neobejde. Ostatně to nejdůležitější, co se Trier snaží sdělit divákovi, je: dělat chyby, hledat sám sebe, učit se z vlastní zkušenosti nebo nechápat, co od svého života chcete, to je naprosto přirozený jev a dříve nebo později to člověk pochopí a dojde přesně k výsledku, ve který podvědomě doufá. Nejdojemnější mi v rámci celého filmu přišlo svítání – ráno totiž vidíme obzvlášť jasně, že svět se obejde i bez naší existence a to, co se odehrávalo v noci, už je pasé. Ačkoli chtějí lidé dotáhnout do konce alespoň něco, právě konec je to, co tyhle lidi (včetně mě) tolik děsí. Co bude pak? Prázdnota. Režisér mistrovsky dokázal nefascinujícím postavám, které nepředstavují zrovna nejlepší prototypy lidstva, dodat kouzlo. Děj navíc naráží na spoustu dobře zachycených momentů a ilustrací známých, ale mnohdy opomíjených ‚‚pravd‘‘: sex na rozloučenou je pro slabochy, houbičky jsou hlasitější než bomby a ‚‚chcaní‘‘ jeden před druhým je lepší než podvod. Je zřejmé, že tento vzdorovitě umělý pokus strukturovat film do kapitol také odráží touhu samotných postav najít alespoň nějaký rámec svého života. Takže se ptám, Joachime: Jak se Ti podařilo natočit snímek o mně? ()

pekl

Tohle mě na KVIFF 2021 dost minulo, i když potlesk obecenstva na konci byl mohutný a upřímný. Zřejmě generační záležitost. ()

DanMac

Fenomenálny film vo všetkých ohľadoch. Divácky prístupné, zábavné, originálne, poctivé remeslo s dokonalou Renate Reinsve. Severská kinematografia tento rok produkuje jeden skvost za druhým a zadupáva aj Hollywood. (KVIFF 2021) ()

DD

V nekterych momentech krasne pravdive a skutecne, ale ve vysledku hrozne rozbredle a netrefujici cil. Aspon za me. ()

Ewík

(28.12.2021)-Kino Mat: Velmi šikovně nastavené zrcadlo dnešní společnosti - zrcadlo mladým, kteří mohou dělat cokoli a proto někteří nedělají nic. Nebo alespoň ne pořádně. Líbilo se mi pojetí témat, náhled z více stran, a množství zážitků a situací, které dotvořily celý obrázek Julie včetně jejích vztahů. V hodně pohledech se já osobně také vidím a vnímám - v některých se chci více otvírat a vylepšovat, jiných se chci vyvarovat. A i proto se mi film líbil. Velmi osvěžující snímek. ()

Niflheim

90 %. Mé první setkání s Joachimem Trierem a patrně ne poslední. Hodnocení jemně nadsazuji, pátá hvězda ale rozhodně není nezasloužená. Řemeslný eklektismus a lavírování mezi (freudovskou) snovostí a (naturalistickou) všednodenností. Obsah se točí kolem otázek morálního a ideového ukotvení a cílí na více věkových vrstev. Zkrátka po divákovi chce, aby se ztotožnil – je jedno, jestli s nerozhodnou Julií, křehce intelektuálním Akselem, nedozrálým Eivindem, osudově ironickým Juliiným otcem nebo postfeministickou moderátorkou. Nezřídka jsem se zasmál, nezřídka jsem se zasekl v myšlenkách. Každý z nás je Nejhorší člověk na světě. ()

Gertruda.W

Dobrý film o blbém světě. Nejsem sociolog ani antropolog, tak nevím proč. Ale vím, že to tak je. Film o lidech, kteří nevědí, co chtějí nebo si myslí, že vědí a hlavně o tom usilovně přemýšlejí. A to tak, že život nežijí, ale vedou, prociťují, analyzují a ze všeho nejvíc se bojí. Bojí se života. Dobře ztvárněno. Doklad doby, která někam směřuje. Ani nechci vědět kam. Raději budu jenom žít. ()

wege

Slíbil jsem si, že si tady ve filmech nebudu projektovat svůj život. Někdy to prostě nejde, tady to nešlo. Ten film je neskutečně realistický, zvláštní, ale zároveň skvělý. Skvělý herecký výkon Renete. Joachim Trier předkládá dokonalé konverzace, skvěle prodané scény, kde jsou spolu dva různí partneři. Já v tom viděl úplně všechno. ()

iz67

Příjemná věc, na kterou se dobře kouká. Kouká se dobře i na hérečku v hlavní roli. Konec se trochu rozplizává a mohl být asi kratší, ale což. ()

37. ceny Goya – výsledky

37. ceny Goya – výsledky

12.02.2023

V sobotu 11. února byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl v Andalusii ve městě Seville, kde se udělování cen uskutečnilo naposledy v roce 2019. Moderátory… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)