Generálové

Česko, 2021, 5 h 12 min (Minutáž: 52 min)

Velké osobnosti i smutné postavy v generálských uniformách. Příběh československé armády v dramatických osudech jejích velitelů. (Česká televize)

Recenzie používateľa mira007 k tomuto seriálu (5)

Generálové (2021)

Dokumentární seriál české televize, který představí život několika generálů československé armády, pro jejichž život se staly rozhodující přelomové roky naší historie 1918, 1938, 1939,1948,1968 a 1989. První čtyři díly jsou řekl bych až famózní, ale poslední dva, které změnily styl to poslaly z pěti na čtyři hvězdy. U posledního dílu bylo pro mne zklamáním, že se nic moc neřešila moderní historie, Válka v zálivu jen miniaturně a zahraniční mise posledních desetiletí nula nula nic. ()

Kdo s koho (2021) (E01)

První díl dokumentární série ČT o generálech naší historie začíná prvními čtyřmi vojáky této hodnosti za první světové války, ale nejvíce prostoru a významu mají Milan Rastislav Štefánik a Radola Gajda. Hodně kvalitní, přehledné, poutavé, ale jestli mi něco bude znít v uších ještě, tak WTF postesk jednoho nad jazykovou zkouškou z češtiny, kde je po válce zkoušeli asi aby odpadli čistě německy mluvící a jedna z otázek byla, kolik psů měla babička z díla Boženy Němcové. Koukám, že už před sto lety šikanovali s touhle otázkou i generály. ()

Je jedno, kde poteče krev (2021) (E03)

Generálové za druhé světové války včetně legendárního Františka Moravce šéfa tajné služby u exilové vlády v Anglii. Jeden z nejlepších dílů tohoto seriálu. ()

Z maršála vězeň, z vojína generál (2021) (E04)

Generálové, pro jejichž kariéry a život byl rozhodující rok 1948. Karel Janoušek hrdina obou světových válek, který se stal vězněm a degradovaným na vojína a naopak zeť Klementa Gottwalda ( kterého skvěle zahrál Holub v Sedláčkově Českém století E04 a E05 ) , který se z vojenské služby ulejval, ale po válce si vzal tu správnou dceru a z vojína se stal generálem , nejmocnějším mužem Československa. Osudy zase jako hrom, ale tady to trochu sráží forma, kdy to celé vypadá jako rozhlasový pořad na radiožurnálu a obrázky nejsou potřeba. Monotónní Zachův projev, většinou pouze ilustrativní záběry a fotografie. ()

Pořádek si už uděláte sami (2021) (E05)

Trojice československých generálů z šedesátých let - Šejna, který se stal z polytruka agentem CIA, který vzal roha na západ, reformátor Prchlík, kterého semlel 68 a šel dělat asfaltéra a Dzúr, který stál na straně Dubčeka se stal normalizátorem. To jsou osudy jako hrom, tenhle dokumentární cyklus musím ocenit opravdu relativně originálním námětem, protože o osudech nejvyšších vojenských představitelů jsem neměl moc ponětí, pokud se nestali prezidentem nebo po nich nebyla pojmenovaná ulice. ()