Generálové

Česko, 2021, 5 h 12 min (Minutáž: 52 min)

Velké osobnosti i smutné postavy v generálských uniformách. Příběh československé armády v dramatických osudech jejích velitelů. (Česká televize)

Ikewoo

Série neslaná, nemastná. Řada vychrlených dat a událostí bez snahy o jejich hlubší kontext. Zpravidla chybí pokus o kritický náhled na celou řadu věcí a osob, snaha uchopit témata inovativně nebo neomílat stále stará klišé... to by ještě nevadilo a zařadilo by to sérii k spoustě jiných obdobných dokumentů, ale tady chybí poutavý scénáristický prvek nebo kvalitní a poutavý vizuál (sestříhat historické záběry a vložit jako kulisu k vypravěčovu monologu není vrcholem filmařiny). Za mě nižší průměr, který není třeba vidět... ()

Arsenal83

Rudá hvězda nám už našťastie zhasla, ale najlepšie časti tohto seriálu sú podľa mňa z predkomunistického obdobia, hlavne diel 2: Rozkaz není román. V čom chcem však produkciu Českej televízie mimoriadne pochváliť, to je odvaha. Odvaha prinášať aj kontroverznejšie názory, poukázať na osud niektorých opľúvaných historických osobností aj vo svetle iných a nových informácií (napr. Gajda, Syrový). Dostávame sa tak k inému pohľadu, ktorý vrhá nové svetlo na memorované historické udalosti, na ktoré médiá veľmi radi hádžu len čierno-bielu perspektívu a nič iné pripustiť nechcú. Z tohto pohľadu sa dokument stáva malou „vlašťovkou“ pre skutočné objektívne hodnotenie dejín. ()

mira007

Dokumentární seriál české televize, který představí život několika generálů československé armády, pro jejichž život se staly rozhodující přelomové roky naší historie 1918, 1938, 1939,1948,1968 a 1989. První čtyři díly jsou řekl bych až famózní, ale poslední dva, které změnily styl to poslaly z pěti na čtyři hvězdy. U posledního dílu bylo pro mne zklamáním, že se nic moc neřešila moderní historie, Válka v zálivu jen miniaturně a zahraniční mise posledních desetiletí nula nula nic. ()

Cheeter

Za mě tahle dokumentární série začala skvěle. Byť mě osobně nepřinesla nové informace, zpracování se mi líbilo. Pak to ale začalo jít pomalu z kopce, až poslední dva díly tomu nasadily korunu. Jako příčinu vidím několik režisérů a nikoho, kdo by držel celkovou koncepci. ()