Generálové

Z maršála vězeň, z vojína generál (E04)

(epizóda)
Česko, 2021, 52 min

Réžia:

Roman Vávra

První sbíral zkušenosti na bojištích, druhý ve stranickém aparátu. Po komunistickém převratu v únoru 1948 skončí první ve vězení, druhý na postu ministra národní obrany. Naplní se tak slova Klementa Gottwalda: „Nebudeme dělat z generálů komunisty, ale z komunistů generály.“ Paralelní příběhy života Karla Janouška a Alexeje Čepičky v dokumentu režiséra Romana Vávry. (Česká televize)

mira007

Generálové, pro jejichž kariéry a život byl rozhodující rok 1948. Karel Janoušek hrdina obou světových válek, který se stal vězněm a degradovaným na vojína a naopak zeť Klementa Gottwalda ( kterého skvěle zahrál Holub v Sedláčkově Českém století E04 a E05 ) , který se z vojenské služby ulejval, ale po válce si vzal tu správnou dceru a z vojína se stal generálem , nejmocnějším mužem Československa. Osudy zase jako hrom, ale tady to trochu sráží forma, kdy to celé vypadá jako rozhlasový pořad na radiožurnálu a obrázky nejsou potřeba. Monotónní Zachův projev, většinou pouze ilustrativní záběry a fotografie. ()

Cheeter

Oproti prvním třem dílům byl znatelný pokles úrovně. Ačkoliv materie byla velmi bohatá a zajímavá, tak způsob zpracování mě neoslovil tolik, jako právě přechozí tři části. Je hold znát režisérský rukopis. ()