Severní vody

• Veľká Británia The North Water (viac)

Seriál Severní vody se odehrává ve Velké Británii a v arktické pustině koncem 50. let 19. století. Vypráví příběh bývalého vojenského chirurga Patricka Sumnera (Jack O'Connell), který se přihlásí jako lodní lékař na velrybářskou výpravu do Arktidy. Na palubě potkává harpunáře Henryho Draxe (Colin Farrell), brutálního zabijáka, jehož nemorální a zrůdné chování má původ v krutém světě, kde vyrůstal. Summer se pokouší uniknout vlastní ponuré minulosti. Na strastiplné cestě s psychopatickým vrahem se ocitá v drsném mužském světě. Snaží se najít vykoupení a bojuje o přežití v arktické pustině. (HBO Europe)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (6)

Severní vody (2021)

Úvod za mě hodně utahaný, tmavý a mdlý, střed poutavý i nepříjemný zároveň, finále pak zase jede na trojku a bez překvapení. Seriál ilustruje dominující mužský svět, ve kterém mají ženy pozice prostitutek nebo služek. Postupně poznáváme jednotlivé postavy, zejména pak doktora Sumnera, který prošel náročnou službou v armádě a věří, že ho změna zbaví tíživých vzpomínek. Představuje ji pozice lodního lékaře na velrybářské výpravě do Arktidy. Bojuje s vlastními démony, postupně i s jednotlivými živly na palubě rybářské lodi Volunteer. Vyčnívá mezi nimi harpunář Henry Drax ztvárněný skvělým Colinem Farrellem. Hora masa, mastné rozcuchané vlasy, dychtivost, násilnická povaha. Celé to začne pohlavním zneužitím chlapce, pokračuje rozdělením posádky a graduje postupným osobnostním rozpadem několika námořníků. Hranice mezi dobrem a zlem je sakra tenká, každý si nese nějaké trauma, každý něco tají. Chladné oblačné nebe, pomalé tempo, výborní herci, ale i vytrácející se kompaktnost dějové linie. Místy to chtělo víc péče. Finále jsem čekal jiné, intenzivnější. ()

Ejhle, člověk (2021) (E01)

Asi určitě půjdu proti proudu, protože mě první epizoda přišla zoufale utahaná, tmavá a příběhově nijak zvlášť atraktivní. Seriál celkově ilustruje dominující mužský svět, ve kterém mají ženy pozice prostitutek nebo služek. Postupně poznáváme jednotlivé postavy, zejména pak doktora Sumnera, který prošel náročnou službou v armádě a věří, že ho změna zbaví tíživých vzpomínek. Představuje ji pozice lodního lékaře na velrybářské výpravě do Arktidy. Bojuje s vlastními démony, postupně i s jednotlivými živly na palubě rybářské lodi. A divák může zatím dumat, zda je odpornější násilnický harpunář Henry Drax ztvárněný skvělým Colinem Farrellem nebo závěrečný lov tuleňů… ()

My lidé jsme ubohá stvoření (2021) (E02)

Chladné oblačné nebe, rybářská loď Volunteer a na její palubě banda opilých nadržených námořníků. Mezi nimi pak lékař Sumner (Jack O´Connell – šéf násilnické skupinky z Jezera smrti nebo mladý delikvent z Hvězdy kriminálu), který prošel náročnou službou v armádě, dále pak kapitán Stephen Graham, který má svůj vlastní plán (s pojistkou lodi), a v neposlední řadě násilnický harpunář ztvárněný skvělým Colinem Farrellem. Ač se vše snaží hodit na jiného člena posádky, zvíře v lidské kůži je nakonec hlavním podezřelým v případě pohlavního zneužití chlapce, který na lodi vykonává pomocné práce. A který nakonec skončí uškrcený v sudu. Atmosféra houstne, druhý díl mi sednul výrazně víc než utahaný otvírák. ()

Člověk člověku vlkem (2021) (E03)

Píše se rok 1859. Ponurost a znepokojivost na každém kroku. Pomalé ledové tempo. Hranice mezi dobrem a zlem je sakra tenká, každý si nese nějaké trauma, každý něco tají. Drax sice projde zdravotní prohlídkou, pak si ale doktor všimne rány na jeho paži. Což rozjede kolotoč událostí. Volunteer je bez kapitána a navíc se blíží arktická bouře. Loď drží pohromadě jen tlak ledu. Dosud Sumner víceméně jen v tichosti sledoval z paluby práci námořníků, teď je součástí části rozdělené posádky. Zatímco truhla s léky zůstala u druhé party. Příroda ukazuje svou nelítostnou tvář. A osobnostní rozpad několika námořníků jede na plné obrátky. ()

Ďáblové země (2021) (E04)

Obchodování s eskymáky, kteří mají tuleně, může být pro skupinu šancí k přežití. Zároveň představují příležitost k útěku pro znepokojivě chladnokrevného harpunáře Draxe. Colin Farrell ho hraje skvěle. Hora masa, mastné rozcuchané vlasy, dychtivost, násilnická povaha, tah na bránu jak parní lokomotiva. Osobnostní rozpad jede na plné obrátky. Hranice mezi dobrem a zlem je sakra tenká, každý si nese nějaké trauma, každý něco tají. Zoufalému a vysílenému Sumnerovi nezbývá, než se zahřívat v rozpáraném medvědovi. Ovšem zase do toho „vstoupí“ scénárista, čímž se trochu vytrácí kompaktní dějová linie a znovu utlumí jakousi dynamiku. Protože je patrné, že příště „začneme“ zase tak nějak nanovo. ()

Žít znamená trpět (2021) (E05)

Pětidílný, místy intenzivní seriál: úvod mdlý, střed poutavý i nepříjemný zároveň, finále už ale zase jede na trojku a bez překvapení. Kompaktní dějová linie se vytratila, stále víc jsme ponořeni do vnitřních stavů hlavního hrdiny. Právě Sumner (znovu) přežil, v misionářské chatrči nejprve vede zdlouhavé dialogy, následně zoperuje slepé střevo a po přesunu do civilizace narazí na Draxe. A nejen na něj. Finále jsem čekal jiné, silnější. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD