Cizinec

• USA The Stranger (viac)

Vyšetřovatel Wilson z komise pro válečné zločiny pátrá po uprchlém nacistovi Franzi Kindlerovi, který se za války podílel na genocidě židovského národa a dosud věří v nacistické ideje. Stopa zavede Wilsona až do poklidného connecticutského městečka Harper. Kindler tu působí pod falešným jménem Charles Rankin jako všemi respektovaný a oblíbený učitel v chlapecké škole. Právě si bere za ženu soudcovu dceru Mary Longstreetovou. Aby se vyhnul vyzrazení, zabije bývalého kolegu Meinikeho, který ho vyhledal. Pátrající Wilson tak přijde o jediného svědka. Jediné, čeho se může chytit, je Kindlerova vášeň pro starožitné hodiny...
Po veledílech Občan Kane a Skvělí Ambersonové natočil Orson Welles příběh v téměř hitchcockovském stylu, založený na přímočarém vyprávění, jasně rozehraných charakterech a pozvolné gradaci napětí. Dokázal tak, že je schopen natočit kvalitní a přitom zcela osobitý hollywoodský film, třebaže ani Cizinec se ve své době nesetkal s žádoucím diváckým ohlasem. (oficiálny text distribútora)

Djkoma

Cizinec jako další film Orsona Wellese, viděný hnedka po Skvělých Ambersonových, opět dokazuje jeho režisérovu genialitu. Tentokrát se tato velká osobnost zhostila i jedné postavy, která není zrovna beránek, ale přímo nacista, okolo kterého se točí celý film. Atmosféra i prostředí působí velmi americky a přibližuje pocit hledání jehly v kupce sena. Jako tradičně si vybral Welles skvělé herce, kteří přesně zapadají do svých rolí a společně s kamerou dotváří velmi dobrý film-noir, kterých není nikdy dost. Snad jediné, co bych vytkl je chvílemi pomalejší tempo, které by mohlo dostat větší spád, ale to lze vyčíst prakticky každému filmu z tohoto období. ()

D.Moore

Stylová podívaná plná napětí a završená infarktovým finále v kostelní věži. Orson Welles je v roli uprchlého nacisty ještě nesympatičtější než coby Charles Foster Kane (a to je co říct) a jeho postava se chová krásně nepředvídatelně. Coby režisér mě pak Welles dovedl na hodinu a půl dokonale připoutat k obrazovce. Ani nedobrá kvalita obrazu filmu neuškodila. ()

DaViD´82

Commit a crime and the earth is made of glass. Je až překvapivé, jak moc je to směšně naivní. A ne, není to ani v nejmenším dáno rokem vzniku. Funguje to především díky kameře a Wellesovi, který ze své postavy dokáže vytěžit i to, co scénář neobsahoval. Tuctový době poplatný noir s netuctovým obsazením, ze kterého utkví v paměti několik málo nádherných černobílých kompozic a výtečné (jakkoli přepálené) finále. ()

Slarque

Orsona Wellese jsem už viděl ve Třetím muži, takže teď už vím, kde si toho padoucha natrénoval. Cizinec je naprosto ukázkový dramatický thriller, který poměrně připomíná práci mistra napětí – Alfreda Hitchcocka. Režisér samotný prý tenhle film natočil jen jako ústupek studiu, aby dostal peníze na Dámu ze Šanghaje. Kéž by umělci v podobných případech vždycky odvedli tak kvalitní práci! ()

jondzavid

Kvalitný noir-thriller starej školy - proste poctivá žánrovka - príbehovo niečo ako prechodca Columba s tématikou honby na nacistov zručne nakrútený Orsonom Wellesom, ktorý sa zhostil i jednej z hlavných postáv. K tomu Loretta Young (konečne viem o kom to spievajú Sneaker Pimps) - dáva mi to čistokrvnú 80%ku. ()

• Hoci nie je tak známy ako iné z filmov Orsona Wellesa, bol to jediný film režiséra Wellesa, ktorý vo svojom pôvodnom vydaní vykazoval zisk. (Bilkiz)
  • Nejméně oblíbený vlastní Wellesův film. (Kulmon)

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015

4 dny, 5 míst, 47 projekcí... Unikátní přehlídka filmů noir na hradě Křivoklát se blíží mílovými kroky! Třetí ročník festivalu, věnující se širšímu pojetí noirového fenoménu, startuje ve čtvrtek 20.… (viac)