Šógun

USA, (2024–2025), 10 h 56 min (Minutáž: 54–71 min)

Predloha:

James Clavell (kniha)

Seriál Šógun je originálna adaptácia románu Jamesa Clavella od stanice FX a odohráva sa v Japonsku v roku 1600 na počiatku občianskej vojny, ktorá definovala celé storočie. Lord Yoshii Toranaga bojuje o svoj život, lebo jeho nepriatelia, ktorí sú v Rade panovníkov, sa proti nemu spojili. Keď sa nájde záhadná európska loď, ktorá uviazla v neďalekej rybárskej dedine, jej kormidelník John Blackthorne prinesie so sebou tajomstvá, ktoré môžu pomôcť Toranagovi nakloniť ručičky váh moci a zničiť obrovský vplyv Blackthronových nepriateľov - jezuitských mníchov a portugalských obchodníkov. Toranagov a Blackthornov osud sa neoddeliteľne prepojí s ich tlmočníčkou Todou Mariko, záhadnou kresťanskou aristokratkou a poslednou zo zahanbenej rodinnej línie. Kým slúži svoju pánovi uprostred napätej politickej situácie, Mariko musí zladiť svoje nové kamarátstvo s Blackthornom, svoju oddanosť viere, ktorá ju zachránila, a povinnosť voči svojmu nebohému otcovi. (Disney+)

Recenzie používateľa Olicsfdias k tomuto seriálu (3)

Šógun (2024)

Šógun jako celek je minimalistickým seriálem jehož cíl není ukázat vám brutalitu Japonska v nadupaných akčních scénách. Ukáže vám tento ideologický teror v postavách a vztazích mezi nimi. Tohle Šógun celou dobu nejvíce vyvíjí a i kvůli tomuhle jde často o zdlouhavé díle plné komplexních monologů, které někdy rozvinou nějaký "hlavní děj", někdy jsou však spíše doplňkem a rozvinutím postav a někdy jsou úplně k ničemu. Šógun na mě tak působí z jedné strany velice pozitivně, protože umí ukázat dobrou rychlou akci, umí pracovat s postavy (někdy) a dokáže vám dát velmi kvalitní záběry, které si vás pro svoji chladnost barvy získají. Na druhou stranu, ale tyhle vyjmenované věci dělá i ve svých horších variantách. Zdá se že by tak měl být nějakým průměrem, pro mě však nejspíše průměrným seriálem nebude. Moje hodnocení (z epizod) vychází sice na 5, dávám tak takový nástřel a uvidíme co vymyslí dále. ()

Zajtra je zajtra (2024) (S01E03)

První epizoda mě sice dokázala ponořit do děje a do prostředí Japonska, ale nebyla pro mě tou wow epizodou. Druhá epizoda mě konečně dala nádech toho co jsem od Shoguna čekal: dlouhé, ale jasné dialogy, perfektní akci a minimalistickou stylistiku tehdejšího Japonska. No a epizoda třetí. Tam mě dala to co podle mě tvoří ty největší vazby jak mezi postavy, tak mezi jednotlivými díly a celými seriály. Momenty, které se zdají jako bezvýznamné až malé. Mluvím o závěru třetí epizody: scéna s plaváním. "Zítra je zítra, naučím se to ještě dnes" ()

Priepasť života (2024) (S01E08)

Klíčová a možná až reprezentativní epizoda Šóguna. Reprezentuje minimalistický styl studených barev a pomalé dějství, ve kterém Šógun převážně vede. Šógun nám každou další epizodou ukazuje, že tenhle seriál není o rychlém a tvrdohlavém rozhodování k akčním bitkám, které chce dost lidí v tomhle seriálu najít, to se vám však nejspíše nepovede. Šógun si vyhrává a natahuje vás až tak, že vy tak nějak víte co se stane, ale Šógun vám to dá svou vlastní cestou, která vás možná uchvátí a nebo vás bude nudit. ()

Minisérie Shōgun našla obsazení

Minisérie Shōgun našla obsazení

09.06.2021

Očekávaná minisérie Shōgun od stanice FX (Takoví normální Američané, Atlanta) konečně našla hlavní představitele. Minisérie, která bude podobně jako předchozí televizní adaptace vycházet ze… (viac)