Pobrežie moskytov

• Česko Pobřeží moskytů (viac)
TV spot

Chtěl vytvořit ráj. Stvořil peklo. Svérázný vynálezce a otec čtyř dětí Allie Fox nenávidí civilizaci, protože ta podle něj vede jen k úpadku a zániku. Jeho snem je odjet do džungle a tam žít podle zákonů přírody. Po večírku s námezdními dělníky odkudsi ze Střední Ameriky se Allie rozhodne, že odjede na Pobřeží moskytů v Hondurasu. Tamní džungle je totiž jedním z mála míst, kterých se ještě civilizace nedotkla. Allie přesvědčí svou ženu a všichni se opravdu vydají na dalekou cestu. Ze zchátralé divošské osady udělá Allie během několika měsíců idylické místo, ve kterém je - také díky jeho vynálezům - radost žít. Jednoho dne se tam však objeví tři bělošští ozbrojenci, jejichž úmyslem je vydírat Allieho lidi a žít si v pohodlí. Allie musí ochránit své životní dílo, svou rodinu i svůj sen o jediném správném způsobu života. Není však jisté, zda se přitom sám nezmění... Tak jako většina filmů režiséra Petera Weira, i Pobřeží moskytů je ukázkou dramatického konfliktu několika odlišných kultur. Ta vyspělejší tu však nepředstavuje tu "správnou". V hlavní roli filmu se objeví světoznámý herec Harrison Ford, který krátce předtím hrál ve Weirově kriminálním thrilleru Svědek. Postavu Allieho syna ztvárnila jedna z velkých hereckých nadějí amerického filmu River Phoenix, který však předčasně zemřel. (Česká televize)

kersten

Ani neviem čo k tomuto filmu dodať. Asi len to, že Harrison mi v tejto role strašne ale strašne liezol na nervy. Chýbalo mi viac pekných záberov z prostredia. Ale oceňujem nečakané zvraty v priebehu filmu, hoci niekedy boli na škodu. Celkovo hodnotím priemerne. ()

Kingjiri

Weir si umí vybrat zajímavý témata, ale narozdíl od většiny ostatních recenzentů si myslim, že mu jejich zfilmování příliš nejde. Prostě většinou uchopí danou problematiku za uplně jinej konec, než bych si aspoň já představoval, což mě spolu s pomalym tempem vyprávění dokáže spolehlivě znudit (občas skoro uspat, jako v tomhle případě). Druhá slabší hvězda za Forda. ()

Primavera

"To ľudské telo je nedokonalé. Koža nie je dostatočne hrubá. Nemáme chlpy, ani pazúry, ani tesáky. Nemali by sme stáť na dvoch. Odhalujeme srdce a genitálie. Mali by sme liezť, mať chlpy a chvost.....Pozri sa, odteraz už leziem po štyroch .... Nič mi nevyšlo. Chcel som pravé uhly, rovné čiary a stačí, že sa porežeš o konzervu s tuniakom a koniec. Ideme proti prúdu?" H. Ford vo fantasticky stvárnenej role bláznivého otca utekajúceho s deťmi z cilizácie do divočiny, kde umiera. "Keď som veril v otca, svet sa mi zdal malý a starý, ale keď umrel, už som sa ho nebál milovať a svet mi pripadal nekonečný. " ()

waska

Peter Weir špatné filmy neumí. Nejinak je tomu i v případě až extremistického Harrisona Forda, který se snaží vykašlat se i s celou svojí rodinou ( ta je k tomu trochu donucena ) na vymoženosti světského života a snaží se "plout proti proudu". Skvělá atmosféra a vynikající Harrison Ford! ()

RajAthen

Takový rodinný film s krásnou přírodou a lehce fanatickým tatínkem. K filmu jsem se dostal přes referenci, že jde o jednu z mála záporných rolí Harrisona Forda (hm, ale pašerák či vykradač hrobek je zjevně v pořádku :) ). Ponechám na jiných, zda tomu tak skutečně je, já k podobnému soudu nedospěl. Harrisonův výkon je také na snímku to nejzajímavější, jelikož mi zbytek přijde jako poněkud plytký a snaha o nastěnění střetu víry a racionality poněkud bezzubá a dostatečně nevypointovaná. Osobně by mě však zajímalo, kde lze najít ženskou, která bez remcání vyrazí půl světa jen na základě umanutí svého "vizionáře"... ()

Demonic189

Skutočne zvláštny film, v ktorom nepríjemný, ale ináč výborny FORD terorizuje svoju rodinku a núti ich žiť v nehostinných podmienkach nevyspytateľnej džungle. Tá im dá x-krát najavo, že to veľmi nejde, ale on si akosi nikdy nedá povedať. Nebolo to zlé, ale nejak mi to ani nič nedalo. Dej je totiž plynie priveľmi rýchlo, je skratkovitý, rodinka stále upletie z hovna pevný bič, a takto to ide ďalej a ďalej...ale tie 3* dám. ()

Erian

Když koukám na záhlaví tohohle filmu...dobrodružný, drama, horor...ale děte:) I když počin je to zajímavý...hlavně Harrison Ford v roli pošetilého vynálezce a koumáka, který chtěl stvořit ráj na zemi a uniklo mu, že mezitím ve své nebetyčné ješitnosti dal vzniknout peklu, kde z něj všickni mají strach a chtějí uniknout jeho hrám na pána boha. Ford dokázal, že umí vyseknout víc než chlubivého Han Sola, bláznivého Indyho a celou plejádu akčních hrdinů, prezidentů, potentátů a Jacků Ryanů. Zatímco začátek filmu je idylkou a la Ranč u Zelené sedmy, přerod ve fantaika, který bezmezně a přes mrtvoly věří svému snu, je víc než působivý. Ford rulez! ()

Arccos

Zanrova slatanina pohybujici se stridave a nahodne mezi Rancem u zelene sedmy a Plazi. Malo uveritelny dej, nelogicka jednani postav, rozporuplne vyzneni. Mohlo by se ale libit detem. ()

mosem

Film, do značné míry postavený na výkonu Herrisona Fordai. Jeho vykreslení rozpolcenosti postavy, u které přechází z role milujícího otce a manžela do role zaujatého až fanatického vědce a vynálezce a končí postavou tyranského otce je fascinující. V některých momentech jsem si kladl otázku, která z těchto poloh je tou pravou. Jde při budování nového života o uspokojení jeho ega a vyjádření odporu k civilizaci, nebo touha pomoci těm nejubožejším. Jeho pohrdání civilizací, ale současné akceptování některých výdobytků techniky a chemie těmto otázkám jen nahrává. Některé momenty byly příliš neuvěřitelné a umělé (Ford předvádějící bydlení dělníků z plantáže svým synům, prakticky mýdlový závěr celého filmu apod.). Dějová linie filmu tím poněkud ztrácí, ale Ford svým výkonem tyto nedostatky vrchovatě vyrovnává. Výsledné hodnocení je pak průměrem těchto dvou rovin. ()

Kubi21

Vynikající film s krásnou kamerou, slušným příběhem, skvělou psychologií a naprosto odzbrojujícím a famózním Harrisonem Fordem. Už jenom kvůli němu stojí tento snímek za shlédnutí. ()

subic

Harrison Ford nemá klid ani v džungli, kam uteče se svou rodinou. Jak mám rád Helen Mirren, tak tady to byl jeden z jejích slabších kousků. Dřív jsem to nikdy neviděl, až nedávno po 25 letech od premiéry. Začátek je beze sporu zábavný a až překvapuje, jenže nadšení brzy vyprchá a konec je až téměř nudný. Trochu kratší stopáž by asi neuškodila. Český překlad a český dabing mi nějak nesedl. Příště si rozmyslím, jestli se na to budu chtít dívat, slabé 3 hvězdy, 52%. ()

Ernie_13

Príbeh, ktorý dokáže byť aktuálny aj 30 rokov po nakrútení filmu a dá sa napasovať jak na USA, tak na Európu. No a Harrison svojím výkonom posúva film ešte o level vyššie. ()

tatopulos

Zapomenutelný film, který si s psychologií postav moc hlavu neláme. Všichni v podstatě chodí po špičkách okolo civilizačního uprchlíka Harrisona Forda... Z Forda se nakonec musí vyklubat "typický hollywoodský záporák". Ukázat postavu "delonovsky"rozporuplně po celý film, že s ní lze sympatizovat či ji alespoň chápat nebo ji "logicky" tiše nenávidět, to se Weirovi příliš nepodařilo. Jestli to Weir vůbec zamýšlel... (Scéna s plačícím Fordem na lodi to rozhodně nezachraňuje) A na "čistokrevné zlo" / typu dr.Schulze z verneovky Ocelové město / nemá Ford tu "krásnou charismatickou zvrhlost", kdy věříme, že zločin je smysl života a počátek všeho... A s nějakými alespoň podprahovými myšlenkami, to taky není slavné. Skepse a rezignace k člověku jsou zobrazeny "do větru" vyznívají jako pouhá marginální moralita /civilizace je zkažená, sebedestruktivní a Ford je stejný/. Weir se nezaměřil ani na nějakou neurotickou "bergmanovskou" výpověď, proč se Fordovi líbí ničení a tvoření. "Je to zkrátka v lidstvu !" šeptá Weir. Ani se nekoná mystika, záhadnost přírody, lidí, nepochopitelnost, otázky bez odpovědí jako ve Weirově Pikniku v Hankink rock. Když bych přihlédl k tomu, že se jedná o dobrodružný film, tak Pobřeží moskytů nemá ani přitažlivost verneovek... ()

benyy

Prvá polovica filmu bola výborná, všetko bežalo tak ako malo, Allie bol síce egoistický maniak, ale zároveň vizionár a skvelý vynálezca, zábery na jeho FAT BOY konštrukciu v džungli patrili medzi najpôsobejšie zábery celého filmu, impozantná stavba z vlnitého plechu uprostred džungle...až to naháňalo strach. Typický prípad, kedy človeku nestačí, čo má, a chce viac. Jeden chybný krok spustí sériu udalostí vedúcich k záhube. Harrison Ford je neodolateľný, do poslednej chvíle vďaka jeho charizme hľadáte na jeho postave dobré stránky, tá snaha je počas filmu priam hmatateľná. Mladý River Phoenix a Hellen Mirren taktiež prispeli k vysokej úrovni tohoto filmu. Nie som si istý, či stojí za opätovné pozretie, ale som veľmi rád, že som ho mohol vidieť. ()

J.Mayen

Tady jde opravdu o nejhorší Harrisnův film (z mého pohledu). Jde o jakousi pseudo adventuru, kdy se otec sobecky rozhodne si zkurvit zivot nejenom sobe,ale i zbytku rodiny. Trochu jsem nechapal tu submisivni matku, že si to všchno nechala líbit, o to víc, kdy sobeckej otec několikrát za sebou ohrozil životy svých dětí. Myslím, že racoinální uvažování každé matky by bylo jiné. Také mi trochu chyběl větší prostor a akce obou mladších chlapců, například čelit otcovým iditoských úkolům, nápadům, které neměly ani hlavu ani patu. Především staršího z chlapců, o kterém se v poslendí době píše jaká to byla neskutečná hvězda a kdyby tragicky nezahynul, byl v dnešku tou hvězdou největší, však novináři, chtejí být zajímavy. Krom pár nezajímavých dialogů River Phoenix neukázal zhola nic. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022