Pobrežie moskytov

• Česko Pobřeží moskytů (viac)
TV spot

Chtěl vytvořit ráj. Stvořil peklo. Svérázný vynálezce a otec čtyř dětí Allie Fox nenávidí civilizaci, protože ta podle něj vede jen k úpadku a zániku. Jeho snem je odjet do džungle a tam žít podle zákonů přírody. Po večírku s námezdními dělníky odkudsi ze Střední Ameriky se Allie rozhodne, že odjede na Pobřeží moskytů v Hondurasu. Tamní džungle je totiž jedním z mála míst, kterých se ještě civilizace nedotkla. Allie přesvědčí svou ženu a všichni se opravdu vydají na dalekou cestu. Ze zchátralé divošské osady udělá Allie během několika měsíců idylické místo, ve kterém je - také díky jeho vynálezům - radost žít. Jednoho dne se tam však objeví tři bělošští ozbrojenci, jejichž úmyslem je vydírat Allieho lidi a žít si v pohodlí. Allie musí ochránit své životní dílo, svou rodinu i svůj sen o jediném správném způsobu života. Není však jisté, zda se přitom sám nezmění... Tak jako většina filmů režiséra Petera Weira, i Pobřeží moskytů je ukázkou dramatického konfliktu několika odlišných kultur. Ta vyspělejší tu však nepředstavuje tu "správnou". V hlavní roli filmu se objeví světoznámý herec Harrison Ford, který krátce předtím hrál ve Weirově kriminálním thrilleru Svědek. Postavu Allieho syna ztvárnila jedna z velkých hereckých nadějí amerického filmu River Phoenix, který však předčasně zemřel. (Česká televize)

kenkaku

Dokonalé vykreslení toho jak extrém škodí v každé formě. Je jedno jestli jde o ekologickou agitku nebo fanatického pámbíčkáře. Díky obsazení geniální podívaná s brilantním vývojem. Jen v druhé polovině trochu “extrémní” a náročné k “ztotožnění”. ()

darwin

Dobrý snímek o rodině uvězněné v utopických snech šíleného otce. Harrison Ford je výborný a River Phoenix ještě nesfetovaný. Na můj vkus je to však kapánek dlouhé. ()

bruceman7

Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly...tomuto filmu by jistě slušela i nálepka "psychologický". Jen je škoda, že některé věci nebyly domyšleny (spíše dovysvětleny). 7,5/10 ()

LEATHERFAC

Zajímavá myšlenka, ale nebavilo... A předlouhá stopáž to zabila úplně. Jediné zajímavé na tomto filmu je, že River tu hraje Fordova syna, zatímco o pár let později si zahraje přímo jeho mladé já v Indiana Jonesovi  :-) ()

bila.tecka

MFF Karlovy Vary 1998. Fanatické prosazování své pravdy, které míří k neodvratné zkáze. Vytvoření nového světa od nuly je studií sobeckosti v nadšeném a soustředěném výkonu Harrisona Forda. ()

ClimbVibe

Velice dobré drama, které začíná jako utopistická idylka a splněný sen jednoho ješity (skvělý Ford). Struktura filmu mi připomínala spíš knihu. ()

Milodar

Tak především výborná komedie. Allie (Indiana Jones) ať dělá co dělá, je prostě vtipný. Pak taky ekologická a společenská kritika, bez mentorování. Náboženská kritika, s mentorováním. Škoda že nikdo nenatočil další 3 díly. ()

willis

Film který je naprosto mimo, jak svým příběhem, tak zpracováním a vyzněním. Co to má být? Oslava civilizace, kritika fanatizmu? A jak tomuhle může někdo dát pět hvězdiček? (1.10.2005) ()

PanPes

Touha po naprosté samostatnosti a životě, kdy je každá samozřejmost a technická vymoženost otázkou tvrdé práce - taková byla vize nového života Allieho Foxe. Spolu se svými geniálními nápady si tak dá za úkol, že přetvoří nehostinné místo jako je střed jungle na malebné městečko s dostatkem vlastních potravin a energie. Ovšem život tak poetický není a závist okolí, či postupný úpadek k askezi a takřka misantropii dožene i tak schopného vynálezce spolu s rodinou a nejbližšími přáteli na pokraj všech pochybností. Pochybností, které vedou k přemýšlení o tom: čeho se vlastně tito lidé vzdávají výměnou za trochu nevyužitého odpadu z lidské společnosti, který považují za největší štěstí... ()

Narciska

Přiznám se, že není snadné hodnotit, natož komentovat, a protože nevím, dávám hvězdy tři, skvělé stejně jako podivné. Příběh vynálezce a jeho rodiny, který se bez ohledu na rodinu rozhodne žít uprostřed džungle, resp. dělá to pro ně, je přesvědčen, že pro ně dělá to nejlepší, na jejich přání nebere ohledy, ale proč by, když jako správný otec pro ně dělá to nejlepší? Čím víc musí hájit svou vizi, tím šílenější se jeví, ale ztvárněný H. Fordem jeví se spíše jako komik a zapálený vynálezce, který si ví vždy rady a nikdy neztrácí nadhled. Kam dovede rodinu naplňování jeho snu? Stojí za vidění, protože to není z filmů, který by roky ztrácel na kvalitě... ()

Mr. Sandman

Hledání svobody bez omezení. Harrison Ford jako úžasný vizionář a zároveň šílenec. Šteští pro celou rodinu nemusí být dovolená. Jak utéct před civilizací a zároveň začít tvořit vlastní ideální civilizaci od nuly kdesi v džungli. Je to především o přístupu. Člověk má pocit, že by to šlo, když ten film sleduje. Nádherná kamera a hudba. Nenudilo mě to ani na chvíli. Bylo mi to velmi sympatické. Povedenější než ten film s Mortensenem. Tohle bylo o něco uvěřitelnější a plnější ideálů. ()

Hapretor

Film není špatný, ale nejspíš jsem si vybral hodně špatnou koukací dobu, protože jsem u něj málem usnul. Pane Forde, hrajete dobře, ale mně u Vás sedí jiné role. P.S. Pane Weire, natočil jste dobrý film, na který se člověk musí zkrátka koukat s čistou hlavou a v dopoledních hodinách. (co se týče role Forda) - Krásná ukázka toho, jak člověk na jednu stranu geniální, může být na straně druhé úplně debilní. ()

Rokle

Propracovanější a duchaplnější Vesnice. Myšlenka, která je dnes díky životnímu stylu aktuálnější než v době vzniku filmu. ()

Akana

Těžko zodpověditelné otázky vyvolávající konflikt mezi civilizací a "návratem k přírodě". Allie Fox v něm chtěl postupovat podle přímek a pravých úhlů, což pochopitelně nemohlo fungovat. Zato Weirovo ztvárnění jeho sebevražedného úsilí funguje výborně. ()

brumbrum

Davam 1* za Forda - inak je to desna spaplanina. Zacina to ako komedia, prechadza do americko-blazniveho thrilleru a konci ako beznapadita melodrama. Film nezabudol vyfarbit nablble klise o misionaroch, cize zenaty reverend s nadrzanou dcerenkou, ktory strasi povercivych domorodcov pekelnym ohnom a navyse v pohode zastreli cloveka a do kostola instaluje cez bohosluzbu namiesto seba televizor. Ked si niekto chce spravit realnu predstavu o reverendoch na misiach, nech siahne napr. po Albertovi Schweizerovi. A to nehovorim o upalenych, z koze zodratych a ludozrutmi zozratych katolickych misionaroch, co dodnes polozia svoj zivot za tych biedakov. Lahko sa keca, ze 'ved je to ich kultura' z bezpecia modernej civilazacie; celkom inak to vypada, ked potom misionari vypravaju, ako sa tam navzajom opekaju na ohni. Alebo co tak pater Damian de Veuster, Ostrov smrti, vsak? Ist ako zdravy mlady knaz medzi malomocnych a vedome sa nechat rozleptat leprou. O tom sa filmy moc netocia a ak, tak sa tu potom pise, ake su hrozivo 'tendencne agitky'. Zabite 2 hodiny, ku koncu sa to uz nedalo temer vydrzat. Typicky amicka sracka. Usmevne konstatujem, ze v podstate to ma dokonalu message, ktoru autori urcite neplanovali, ale inteligent zbada: clovek macher-vynalezca, co sa s laskou k prirode a odporom k jej Stvoritelovi snazi zit po svojom uplne slobodne - a konci ako trojnasobny vrah, s gulkou v lebeni, otrhany, vybuchnutou existenciou, na trosecnickej plti so zosratou a uplakanou rodinkou. Ze mu vlastne deti priali smrt, nezachrani ani to, ze nakoniec preleju slzy, ako konstatuje, ze vlastne je clovek len velmi jemna a zradna schranka pre dusu. 1* za Forda, ktory robil co mohol a viac nemohol. ()

Filmárik

Príbeh o tom ako sa z talentovaného vynálezcu stane šialený vizionár opovrhujúci všetkým a každým naokolo. Perfektný Harrison Ford v inak priemernom filme o "dobytí raja". ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022