Ahsoka - Season 1 (2023) (séria)

Časť ôsma: Jedijka, čarodejnica a vojvodca (S01E08)

(epizóda)
  • Česko Část 8: Jedi, čarodějnice a vojevůdce (viac)

Hrdinovia sa vydajú zabrániť veľkoadmirálovi Thrawnovi uniknúť. (Disney+)

Gig

Já jsem za finále nadmíru spokojen. Lidi jsou už dnes moc netrpěliví a chcou mít vše na podnose. Nesnášejí otevřené konce. Chcou mít vše jednoduše nalajnované typu na počátku série bod A a znamená to a to a konec B, který vše uzavře a Sněhurka se probudí nebo Čarodějnice umře. Lidé zapomněli na Star Wars Epizodu 5, která je jedna z hejlepších. Dnes kdyby tento film vznikl a čekalo se dlouhé roky na Epizodu 6 a kdy se nevědělo zda vznikne, tak by snad kvůli otevřenému konci dostal odpad. Já tohle miluji a cítím vzrušení, napětí a očekávání. Perfektní byla vypněna Ezry se Sabine a Ahsokou. Geniální byly ty pohledy na Skola a templ vs Shin a mec. Přivedení zombie vojáků dalo dílu zajímavý šmak. A kdo zná Fioniho a zná jeho seriálu, musel něco takového čekat. Za mě paráda. ()

Colby Sawyer

Finále je fajn, možná jen ok. Plot armor, nelogičnosti i fakt, že je to celé jen vata k tomu, co je každému jasné, že se stane. A kde je Baylan a Shin? Opravdu jen cameo cliffhanger? Nedá se to považovat za uspokojivé ukončení, když jsme nedostali žádné odpovědi a celé to byl vlastně jen prolog k tomu, co bylo každému jasné. ()

clump

První cca půlka je trochu béčková a souboje skoro tří Jediů proti stormtrooperům překvapivě nepříliš záživný. Místama mi přišly až nechtěně legrační. Těžko říct, jestli to je tim, že to Filoni sází trochu jako Klonový války, kde proti sobě často prostě jen pochodovali droidi a kloni bez nějaký známky strategie, krytí atd. a Jediové levou zadní odráželi střely a do toho si druhou rukou balili jointy a vyprávěli vtipy. Což animáku člověk odpustí snadněji, ale taky jsem nad tim občas pobaveně zvedal obočí. (To balení jointů mimochodem neni z mojí hlavy, něco v tom smyslu napsal Lima v recenzi Epizody II k bitce Jediů a droidů na Geonosis; takže lze vlastně mluvit o věrnosti původní látce). Nebo za to může režisér epizody Rick Famuyiwa? Režíroval i finále třetí řady Mandaloriana, kde mi některá akce přišla taky moc levou zadní a legrační, aby mi to ale napodruhý už tolik nevadilo. Na druhou stranu Jediové a k Síle citliví lidi see things before they happen, takže tim si můžů okecat, že odráží střely s takovou lehkostí a netrefí je ani déšť turbolejzrů ze star destroyeru… Ať už je to všechno vina kohokoliv, šermovačka Ahsoky a Morgan byla povedená a závěr se mi líbil. Chápu, že někoho neuspokojí, nic se vyloženě neuzavřelo, ale to jsem naštěstí ani nečekal. Prostě konec kapitoly, nekončíme a pojedeme dál. Převrácení situace ze začátku je poetický, získáme lepší představu, co asi Baylan hledá (aspoň někdo z nás, hint: bohové z Mortis), a „jen stíny ve svitu hvězd” na závěr jsou hezká a nepateticky dojemná tečka, respektive spíš trojtečka za sérií, která spolu s pátou kapitolou možná pomůže zahojit jizvy, který na našich duších zanechalo finále Klonových válek… Každopádně jde ale celkově o nejslabší epizodu, ne ani tak kvůli otevřenosti konce, ale kvůli první půlce, která je prostě nic moc a působí trochu odflákle. Škoda, že si závěr série neuchoval sílu a kvalitu zejména prostředních epizod, čekal jsem to o něco lepší, ale žádná katastrofa. A při druhym shlídnutí, když už člověk ví, co čekat, jsem byl smířlivější. ()

Kaka

Těžce nedopečené finále, kde není žádné pořádné vyústění, žádný dramatický oblouk a vlastně ani moc napětí. Místo toho jsou nám naservírování zombíci, spousta magie která vlastně ani do Star Wars moc nepatří a korunuje to fakt, že většina hlavních postav dělá prazvláštní rozhodnutí, které moc nedávají smysl. Jediovské souboje vyznívají do ztracena a jsou čase už monotónní. ()

tomik99

Já jsem mírnil svá očekávání, tudíž jsem ve finále spokojený. Dave Filoni má svůj jasný rukopis. Nepouští se do ničeho bez hlavě a spíše to hraje "na jistotu". Postavy jsou přesně takové, jak jsme je poznali v Rebels. Nikdo neriskuje, žádný překvapivý vývoj tu nemáme. Seriál sloužil k tomu, aby se stala JEDNA věc. A ta se také STALA. O tom ten seriál byl. Pokud jsme schopni akceptovat tuto pravdu, bude se vám seriál líbit. Pokud za seriálem hledáte něco víc, budete zklamáni. ()

• Dva zombie Troopers, kteří napadli Ezru (Eman Esfandi) a Sabine (Natasha Liu Bordizzo), nebyli obyčejný Death Troopers. Patřili k tzv. legii Purge Troopers, která se specializovala na lov a zabíjení přeživších Jedi. Lze to poznat i podle červených nárameníků a mírně upravené zboje, která obsahovala množství Beskaru. (Veskoslav)
  • Epizoda měla premiéru 3. října. Ve stejný den měl premiéru seriál Star Wars Povstalci (od r. 2014) a Star Wars: Klonové války (od r. 2008). Ahsoka je označována jako 5. série Star Wars Povstalci a postava Ahsoky se představila právě v Klonových válkách. (Veskoslav)
  • Sova, kterou vidí Ahsoka (Rosario Dawson) v závěru epizody, je ztělesněním Dcery – světlé strany síly. (UncleMorty)