Nick Fury sa dozvie, že Skrullovia chystajú na Zemi tajnú inváziu. (Disney+)

filmfanouch

Nick Fury v podání Samuela L. Jacksona je součástí Marvel Cinematic Universe již od po-titulkové scény prvního Iron Mana a tedy již od samého počátku. Již na počátku druhého desetiletí aktuálního století se mluvilo o jeho vlastním filmu, z Furyho se ovšem i po letech stala spíše důležitá vedlejší figurka nejrůznějších projektů. Nick Fury se ovšem nakonec svého sólového projektu dočkává - Tak trochu. Adaptace komiksové události Tajná válka totiž v hlavní roli sází právě na Jacksonova Furyho a delší dobu lákala na to, že se atmosférou přiblíží k druhému Captainu Americovi a bude pojatá skutečně jako paranoidní thriller, kde bude díky mimozemské rase Skrullům a jejich měnícím se schopnostem těžké komukoliv věřit. Ambice tvůrcům rozhodně nechybí, je ovšem pochopitelně těžké říci, zda se šestidílnému seriálu podaří ambice naplnit. První díl je každopádně fajn příslibem. Start seriálové Tajné invaze v režii Aliho Selima (který se chopí režie všech epizod) se od počátku snaží vyvolávat paranoidní dojem, v úvodní honičce například potěší poměrně šikovná kooperace tempa a kamery. První epizoda s podtitulem Zmrtvýchvstání tak na samotném startu zvládne vyvolat naděje, kterou nezkazí ani umělou inteligencí vytvořené úvodní titulky, které i přes zajímavý design nezapřou fakt drobné umělosti a více snadno popostrčí obavy z budoucnosti A. I. a její úlohy v Hollywoodu. Samuel L. Jackson dopředu sliboval, že Tajná invaze Nicka Furyho představí v krapet jiném světle a rozhodně se ukazuje, že nešlo o plané řeči. Fury se náhle jeví jako citlivější i humornější charakter, kterému je navíc pořád servírováno na talíř, že není ve své formě a není tou nejostřejší tužkou, která by možná v boji proti Skrullům byla aktuálně nejostřejší. Na jednu stranu může toto pojetí možná na Furyho vrhat až nemilý stín, na tu druhou je ovšem vidět, že se s Furym skutečně hraje krapet jinak a že někdo, kdo zvládal být vždy o krok napřed, začíná být pomalu rád, že jakž takž stíhá nebezpečnou hru. Už první epizoda zvládá naznačit, že se tu s Furym rozhodně bude pracovat krapet jinak a bude zajímavé sledovat, jak moc bude vývoj Furyho fungovat. Skrullové jsou zde představeni ve zcela nové formě, která rozhodně není černobílá, i přes sci-fi prvky se tu nějak těží z thrillerové atmosféry, která navíc dokazuje, že i samotné společenství Skrullů není tak jednoduché a spory jsou i uvnitř členů rasy zelených měňavců. Talos v podání Bena Mendelsohna tak na samém seriálu startu naznačí potencionálně zajímavý vývoj svého charakterního archu, který bude pochopitelně těžit především ze vztahu s dcerou G'iah v podání Emilie Clarke. V rámci nějakého počátečního představení je opět těžké soudit, jak silná práce s tímto společenstvím bude, i díky počáteční nečernobílosti konfliktu je tu ovšem rozhodně zavařeno na něco potencionálně zajímavého. V režii Selima má při samém startu Tajná invaze rozhodně řemeslné kvality, i přes menší růžky humoru se tu ve finále jede spíše na vážnější notu a závěr epizody dokonce zvládá vyvolat dojem, že je něco skutečně v sázce. CGI možná chvílemi nepůsobí nejpřesvědčivěji, vše ovšem zachraňuje pořád dostatečně z počátku vykreslená zápletka, která ukazuje, že sázka na scenáristu Kyle Brandstreeta (seriál Mr. Robot) možná přinesla to správné ovoce. I když je pochopitelně na samotném startu a při čekání na zbylých 5 epizod ještě pořád příliš brzo soudit. Tajná invaze přesto odstartovala v solidní formě a láká na zajímavý koncept, nečernobílý konflikt i slušně nastíněnou paranoidní atmosférou, která by mohla parádně fungovat i nadále. Ideálnější start si nešlo přát.... () (menej) (viac)

T2

To ako vážne!? zívačka ako blázon. Tak nezáživné nezaujatých hercov v Marvel universe tuším ešte nemali. Tá Moskva/Rusko neskutočne umelá, to prostredie, domy... úplne mimo, to ako natáčali niekde na Anglickom vidieku? A to som myslel že to najhoršie od Marvelu je už za nami. /15%/ ()

HellFire

Chudák Fury. Proč se do něj všichni musí trefovat a utvrzovat ho v tom, že stojí za starou belu? Tenhle tón mi vůbec nesedí. Každopádně rozjezd je to zatím velmi pomalý a i když je hodně brzy na to, abych cokoliv předpovídal, působí to hodně natahovaně. Skrullové chtějí ovládnout Zemi, aby si z ní mohli učinit svůj domov, a toho chtějí docílit tím, že vyhodí do vzduchu civilní cíle? What's the point? Krom toho samotný nápad se Skrully, kteří se dokáží proměnit na jakéhokoliv člověka je dost přitažený za vlasy, protože působí až příliš owerpowered. Kdyby tvůrci stanovili aspoň nějaké hranice, že mimo svou podobu můžou Skrullové zůstat třeba max. hodinu, tak bych ani necekl. Takhle se můžou proměnit na kohokoliv po libovolnou dobu? Co jim brání v tom rozvracet stát pěkně odshora? ()

BarryLyndon

Ano, není to takový průser jak čekat po AntManovi 3 a She Hulk. Ale velká seriálová událost? Ani náhodou. Vzhledem k budgetu a AAA hereckému obsazení by si to na férovku mělo rozdat kvalitativně s House of Dragon apod. Ani náhodou. U mne to má jako špionský film smůlu, že jsem teď dal to nejlepší z žánru posledních let jako Slow Horses, Faudu, Kfulim apod. No a tohle je žánrově tak na úrovni SNL skeče. Navíc ta opravdu divná parodie na Rusko, kde je undercover spousta černochů:)))) Vlastně to prohrává i s Jackem Ryanem. A taky považuji mimozemskou změnu identity za už možná desítky let překonané nudné klišé.  Ale jak jsem psal, není to až taková tragédie. Mendelsohn je jako vždy excelentní, s Furym má fajn chemii. ()

Lenka.Vilka

V prvním díle se moc povedlo nastínění situace a pár informací, které jsou tak dost, abych se těšila na další díl. Protože Zmrtvýchvstání je chytře natočený první díl, který dává naději, že tak bude vypadat i zbytek. Ještě si nezpívám radostí, zatím mě drží naděj, že by to mohlo dobře dopadnout :) ()

Martrix

Obecně se dá říct, že postavy měňavců nemám ve sci-fi moc rád. Divák je často zcela v rukou scénáristy, který má pocit, že může do děje sázet twisty jako ředkvičky. Spíš než na chytrou zápletku sází na nejistotu a překvapka. Což se v závěru této epy potvrdilo. Bohužel mezi překvapení patří i nulový drive. V případě první epizody, která má diváka navnadit, je ta utahanost děje a vyčpělost všech postav znepokojující. Marvel se každým dalším seriálem odklání mimo kurz, který by probouzel můj zájem. A protože jimi chce i do budoucna propojovat filmy, nejspíš brzy přejdu na korejskou a indickou kinematografii. ()

Script odpad!

Ten scénář, ta hudba a vývoj děje.. to je taková urážka. Není v tom žádné napětí ani budování atmosféry. Něco co se tvářilo docela nadějně z MCU se vyklubalo jedno velké hovno, které vůbec, ale VŮBEC nefunguje. ()

oveckaoa

Začneme pozitivy vypadá to lépe jak She Hulk (to snad, ale i hovno od antilopy) a Ms Marvel má to potenciál a vrací se minimálně 4 staré postavy (Talos, War Machine, Nick Fury, Maria Hillová). Už začátek je , ale plný děr, které se sice Marvel snaží nějak obkecat , ale nejde mu to jde mě hlavně o to, že v Rusku je základna zlých Skrulů  co mají 500 členů a přibývají chodí si tam vesele v jejich skrullí podobě a nikoho to netíží Marvel se to snaží okecat tím, že je tam moc jaderných elektráren  tak jich nikdo nemůže detekovat pořád  to , ale nevysvětlí to , že jich nevidí třeba satelit nebo družice či dron. Dále všichni ví jak vypadá hlavní záporák, ale nikdo ho nedokáže sledovat ? Kdyby měnil ksichty na počkání pochopil bych to, ale on má jeden  a ten samý ksicht pořád jinak představí nám to nějakou psychopatickou Angličanku , ale k čemu nám to je, když o ní nic nevíme (tohle možná napraví další díly). P.s. chválím smrt jedné z hlavních postav  Zatím dám 60 procent   udělaný z toho nejsem , ale na dívání to bude stačit. ()

drackula

Úvod ma teda moc neodpálil. Čakal som niečo viac ako len prechádzačku/konverzačku postáv, ktoré sú mi svojim spôsobom ukradnuté. Záver zaujal, ale Fury a jeho banda budú musieť trochu kopnúť do vrtule, lebo toto nebola žiadna zásadná seriálová udalosť. 60% Disney plus ()

kenkaku

OK. Takže zelený ušáci jsou najednou zlý? A Talos už není zelenej? Jeho dcera jde proti němu? Manželka mrtvá? Proč ne všechny jsou “na svém území” zelení? A jako za 40 let se nepovedlo najít ušákům domov? Jako tohle je fakt demence… Naprosto nic z konce Captain Marvela neplatí. Navíc bombový útok v Rusku? (v současné době zanechává dost pachuť a pocit lhostejnosti). Navíc ta zbytečnost s Marií… Stručně řečeno, uplácaná zmatenost. ()

Litvicek

Lidem asi stačí málo ke spokojenosti - dle komentářů, protože spousta z vás, dementů, tady ejakuluje blahem. Ale zpět k hodnocení. Charismatický Nick se vrátil na Zemi, aby se prošel po ulicích Ruska, vedl pár nudných dialogů a nakonec si na nehezky připraveném place i zažil nějakou nepřehlednou "akci a přestřelku". A tím to zakončím stejně nudně a bez spoilerů, jako celý první díl. Špionážní drama prej.. Nevím. Dramaticky jsem úvodní díl přežil až do konce a uvidím, zda-li se přemůžu pokračovat. ()

panvasik

Věřil jsem, že to dopadne dobře... Jasně pár nejasností se samozřejmě najde, ale není to nic strašného a přestřeleného. Samuel jako bezdomovec, který se vrací na Zemi a jde vidět, že viditelně zestárl (problémy s kolenem, má problémy s viděním a už to není ten starý známy Fury) je fantastický a z jeho strany, jsem vlastně ani v nic jiného nečekal a věděl, že tady mít obavy nemusím. Emilia Clarke potěšila coby dcera Talose. Nikomu nemůžete věřit, protože se jenom v této epizodě stalo pár překvapení, které jsem nečekal. Jako další co mi udělalo radost je to, že to nese atmosféru Winter Soldiera. Nebáli se i udělat pár větších kroků, třeba zabitím jedné z důležitých postav MCU. Menší role Martina Freemana taky potěšila :) Těším se na další epizody, které doufám, že nespadnou kvalitou níže, třeba nedej bože do podprůměru. 7,5/10 ()

tomik99

Asi jsem doufal, že déle budeme zjišťovat a přicházet na to, že Skrullové jsou na Zemi a postupně to tady osidlují. Bohužel jsem byli vrženi přímo před hotovou věc, neboť "všichni všechno vědí a ví, proti čemu stojí". To mě malinko zklamalo, neboť se z toho trochu vytratilo napětí a nějaké postupné odhalování zápletky. ()

NiaWolf

První díl je velká nuda a chce to dost přemáhání pustit si další díl. Nechci do toho Marvelu moc kecat, ale Nick Fury by byl ve větším centru zájmu kolem roku 2012, teď je to jen nezajímavá postava, co nemá moc co nabídnout. A teda scéna v Rusku byla vážně k popukání. Výbuch jak kráva a ve výsledku se všude povaluje pár kelímků a lidé utíkají jak, kdyby šlo o požární cvičení na ZŠ. Takže si děti pamatujte, vybuchne-li na náměstí velká bomba, odnese to jen ten stánek z popcornem! ()

ER

Tady se konečně fanouškům Avengers dostává uspokojivé podívané o Skrullím plánu osídlit Zemi. Řemeslná kvalita je na nejvyšší úrovni, herecké obsazení také, dokonce tvůrci neváhali "zabít" jednu ze známých postav. Děj odsýpá od první minuty, nuda nehrozí, tak snad to tak bude pokračovat až do konce. ()

Kraty

Hele tak první epka docela dobrá jen.... Nevím no, asi jsem to čekal lepší, působí to trochu sterilně, vůbec necítím že by se tam měla atmosféra krájet, nevím čím to je prostě to je zatím takový neslaný nemastný no, zatím dávám první epizodě 4/5 s odřenýma ušima a asi takových 6/10, uvidíme co bude dál 🤷🏻‍♂️ ()

Dejvecd

Kvalita Disneyovských scenáristov je tak nízko, že sám neviem čo som vôbec od tejto nudnej a extrémne nezáživnej sračke, pri ktorej si človek celý čas hovorí, že robiť čokoľvek iné, by bol lepšie strávený čas, myslel. Fakt neviem, ale ľudia museli klesnúť fakt hlboko, aby toto malo 73%. // Ja chápem, že to asi je lepšie ako čokoľvek iné čo nám Disney tento rok naložil, avšak to neznamená, že to je dobré. Skôr naopak. A myslím si, že my, ako diváci, si toto fakt nezaslúžime. 2/10 ()