V obchodním domě pracuje mnoho mladých žen, jejichž osudy a sny jsou rozdílné. Lehkomyslná Helena doufá, že si ji vezme Viktor, který ji tajně vydržuje. Ten se však ožení s jinou. Rozvážná Anna, poznamenaná tragédií prvního manželství, najde smysl života ve sňatku s ovdovělým Klementem. Milena obtížně šetří se snoubencem, aby se mohli vzít. Martin je sveden vidinou rychlého zisku a obviněn z defraudace. Milena ho však neopustí a dodá mu odvahu začít znovu. Ztřeštěná Fanynka touží po filmové slávě, ale smíří se i místem švadleny ve filmových ateliérech. Učednice Božena má zatím vše před sebou - budoucí zklamání i radosti. Dívky se loučí a na jejich místa přicházejí nové prodavačky... (oficiálny text distribútora)

Carmen001

Nikdy jsem neviděla lepší film pro pamětníky! Dávali v tv, chytlo mě to a nepustilo! Klobouk dolů před Adinou Mandlovou a paní Štěpničkovou! ()

neo_ap

Po prvním zhlédnutí se objevilo zklamání. Ne z filmu, ale z očekávání. Nataša, to bude komedie. Nebyla. Shodou okolností druhý den film dávala televize, a já se naštěstí podíval znovu. Musel jsem změnit své hodnocení. Nejen že se zde sešli opravdové hvězdy té doby. Ale i námět, zpracování a dějová linka, vše se povedlo. Hodně se mi líbil výkon Adiny. Která je zde opravdu skvělá. Klidně bych se podíval znovu. 98/100. ()

Lykos

Velice dobré. Jediný film, kde uznávám, že Adina Mandlová zahrála opravdu dobře. Toto je její vrcholná role, a dostává zde opravdu hodně prostoru. Adinu známe spíše jako rozmazlenou slečinku, nebo trusičku rádoby vtipných, rádoby cynických poznámek, podle toho se herectví hodnotit vážně nedá. Jakkoli tento snímek obsahuje i komické momenty (N. Gollová, J. Dítětová), jde mnohem spíše o drama. Rozehrává velice rozdílné osudy rozdílných dívek, které spojuje práce v obchodním domě. Velmi dobře obsazeno, dostatečně realistické. Tento film neztratil svou sílu ani po tolika letech. ()

Pimburger

Tohle je tak skvělej film, že uvažuju, že všem těm sladkobolným prvorepublikovým komediím, kterým jsem dal plný počet, tu jednu hvězdu uberu. Tohle nádhera. Prvorepublikové ženy za pultem ve filmu, který je tak realistickej, že se snad ani nehodí do prvorepublikové, respektive válečné tvorby. Dávám pět hvězd za výkon Adiny Mandlové a šestou za její odhalené ňadro. Byla opravdu nádherná a její výkon v tomhle filmu je naprosto výjimečný a přestože je děj v podstatě banální, kdy popisuje běžné strasti několika holek, tak ta autenticita a nadčasovost (naivita mladých holek, zlatokopectví hezkých holek, dluhové pasti) mi vyrazily dech. Skvělá práce, Otakare! ()

benden

Tento film jsem viděl poprvé a určitě si ho pustím znovu. Velice zajímavý a na svou dobu docela odvážný. Skvělí herci v čele s Mandlovou, Štěpničkovou, Korbelářem ad. Vávra natočil opět jeden z těch jeho lepších filmů. Dávám 5 za zajímavý a překvapivý zážitek. Jen mne štve, že i tady je udáváno u titulku Československo. Ve válečných letech Československo neexistovalo! Když už nechcete psát u roku 1943 Protektorát Čechy Morava, tak uvádějte alespoň Česko. Slovensko s tímto a jinými filmy z této doby nemá absolutně nic společného. ()

Radka.Skouma

Na svou dobu nebývale syrový a realistický film (ano, označení neorealistický je na místě). Tohle se Vávrovi opravdu povedlo. O hereckém koncertě přítomných dam a pánů nemluvě. Jak jinak nemusím Vejražku, tak tady se mi líbil. Nejvíc snad seděla Adině Mandlové, jako by to bylo opravdu o ní. Jiřina Štěpničková působí elegantně, Hana Vítová tak nějak obyčejně (v tom nejlepším slova smyslu) a Nataša Gollová s Janou Dítětovou potrhle, i když každá jinak. Za mě 100%. ()