Bitka v ústí Šeldy

• Česko Bitva v ústí Šeldy (viac)

Je rok 1944 a 2. svetová vojna sa pomaly chýli ku koncu. Kým Červená armáda už oslobodzovala strednú a východnú Európu, západní spojenci sa pokúsili o sériu vlastných operácií. Jednou z nich bola bitka v ústí rieky Šeldy. Práve tu sa vo víre historických udalostí ocitli britský pilot, holandský mladík, bojujúci za nacistické Nemecko a členka holandského odboja. (RTVS)

Gulde

Hodně silnej a atmosférickej snímek. Musím říct, že v posledních deseti letech tvoří válečné filmy těch "menších" produkcí (jako Finsko, pobaltské státy, Dánsko, nebo třeba právě Nizozemsko) to nejlepší, co je vůbec k vidění. ()

JM87

Po filmové stránce poctivá válečná filmařina. Líbí se mi, že film dává nahlednou do osudů vojáků z obou stran. Ukazuje, že válka nebyla černobílá a nemci nutně nebyli zlí. Pokud nechcete klasickej americkej cajdák, dejte si toto. ()

TheSpearCZ

Bitva v ústí Šeldy, neboli The Forgotten Battle je v reálu opravdu zapomenutou nebo alespoň často opomínanou bitvou, a tím pádem jsem za každý takový válečný kousek podle skutečných událostí jen a jen rád, ale tady nemůžu říct, že bych z toho úplně skákal radostí. Rozhodně nemám na zpracování co vytknout, líbilo se mi to vyprávění ze tří úhlů, ale neoslní to tak, jak by mělo. Konec měl mít na diváka větší dopad. Takže takové na půl plynu, ale zhlédnutí nelituju. Čisté 3* ()

Kopi1

Velmi dobré zpracování války v Nizozemsku, i když je film více drama asi 3 různých postav, jejichž děje se na konci propletou, tak jsem si film užil. Chválím hezké a přesné lokace a vlastně celou produkci, je vidět, že tvůrci si dali velkou práci, aby vše vypadalo realisticky. Akce moc nebylo, ale s tím se většinou počítá u těchto evropských filmů, ale když byla, tak byla parádní se skvělou kamerou a delšími střihy. Mohlo to být o něco kratší, protože zde byla hlušší místa, ale nějak jsem se nenudil. ()

Rockerman

Kvalitní válečný film s dobrým příběhem, jehož děj je rozehrán na třech frontách včetně toho nepřátelského. Detailními a naturalistickými záběry připomněl Spielbergova vojína Ryana. ()

mala_kea

Tohle byla úžasná vizuální stránka zakomponovaná do méně známé, avšak důležité bitvy. Autor nám naservíroval ultimátní řež, kterou předchází neméně zajímavá dramatická linka. Díky za tenhle zážitek ()

korok

Tak toto je, dle mého názoru, velkolepý válečný film, jako z hollywoodské dílny nejvyššího kalibru a ono to je přitom v koprodukci Nizozemska, Belgie a Litvy. Nepříjemná válečná atmosféra i s doprovodnou hudbou, by se dala krájet. Místy velmi depresivní film zobrazující zvěrstva války a to jak válka dělá z lidí bezcitné svině. Omlouvám se, tomuto ušlechtilému domácímu zvířeti. ()

agassi68

Prekvapivo dobrý európsky vojnový film, kde sa skutočne nešetrilo. Ťažšie sa je identifikovať s nejakou postavou no ako symbol nezmyselnosti vojny funguje bezchybne. Treba pozrieť minimálne na domácom kine.. ()

Lucas87

Válečný film za kterým stojí Netflix? Byl jsem z toho příběhu fakt nadšený a užíval si ho.  Zaujala mě postava mladé holanďanky a holanďana v německé uniformě. ()

Stíba

Čekal jsem od toho větší drive na emoce ale díky za každý film kde se to nepřehání, byť tady by se to i hodilo. Jinak to je kvalitní válečný snímek z trochu jiného prostředí než jsme normálně u 2SV zvyklí což taky kvituju. ()

DAPDO

Nebýt tak vysokýho hodnocení, asi bych do holandskýho válečnýho dramatu nikdy nešel. Příběh, kterej dává hlavu a patu sleduje tři postavy - britskýho pilota kluzáku, německýho vojáka a dívku, jejíž otec pracuje jako lékař pro němce a bratr je v odboji. Ono je to spíš drama než válečnej film, jediná pořádná bitva je až v poslední čtvrtině filmu, ale právě za tu bitvu na mostě, která byla precizně natočená, dávám hvězdu navíc. ()

Maximilianus

Tento film mal potenciál a niektoré scény pôsobili veľkolepo,  ale celkovo mi to pripadalo ako televízna produkcia a bolo vidieť, že sa niekde šetrilo. Ako spracovanie takmer neznámej bitky veľmi dobré, ako vojnový film tiež,  ale jednoducho mi tam niečo chýbalo. Každopádne za mňa fajn netflixovské prekvapenie. 7,6/10. ()

bearmeedek

Válečný film, ale ne v plné palbě. Je to škoda hlavně proto, že do něj bylo asi dost investováno a vypadá velice výpravně. Z toho je půlka filmu pomalá a točí se okolo pocitů pár postav, a to na úkor celkového dojmu. Něco vzdáleně podobného už tu bylo v sovětských válečných filmech. Tím ale neshazuji pocitovou stránku úplně. Ve válečné části jsou silné momenty. Například když anglický a německý voják (oba mladí kluci) stojí proti sobě, míří na sebe a oba váhají vystřelit. 70%. ()

clara.bow

Velmi působivý a naturalisticky vybavený film o ne příliš známých bojích  na území Niederlandu. Rozhodně stojí za to shlédnout, aby mohli být později narození informováni a uvědomili si jedno, že za svobodu od německého fašismu se muselo krvavě platit. A líto nám může být nejen spojenců, ale i místního obyvatelstva a konec konců i obyčejného německého vojáka, s jakým jsme se třeba  v tomto filmu seznámili. Válka je vůl..... ()

netWoor

Tři osudy postav, britského a německého vojáka a místní civilistky, které se na závěr potkají, bych možná rád shlédl, ale pokaždé v jiném filmu. Tady to na mě působilo ... jak vytrženo ze tří filmů. Postup britských vojáků byl - k neuvěření (i s tou dezercí kdovíkam), Němci ale na tom nebyli lépe (slepci na člunu). Válečné scény byly dvě - v první stojí Němci v zákopech a chvíli střílí na přijíždějící T -34/85 (pro bystřejší, všimněte si, že tank má v jednu chvíli kulomet vlevo a chvíli vpravo, ch jo), v druhé stojí Němci v zákopech a chvíli střílí na přibíhající Kanaďany (asi pokus o Ryana). A pravda, jedna rvačka v baráku (taky nejspíš inspirováno Ryanem). Za mě žádná velká sláva. ()

Inozuka

Syrový a realistický film o jedné epizodě osvobozování Holandska. Tři linie - osádka britského kluzáku, holandská rodina a nizozemského dobrovolníka ve Wehrmachtu - které se nakonec propojí. Všechny uvěřitelné a ve své podstatě tragické. Chvílemi je sice vidět nižší rozpočet, ale nijak to nekazí dojem z filmu, možná i tím, že je kladen dost velký důraz na autentickou výstroj a výzbroj a spíš než na bojové scény na psychologii postav. Vizuálně na úrovni, se zvláštní náladou ... možná trochu vykradený Dunkirk, ale to je tak všechno, co by se dalo vytknout. ()

E lan

Drsný válečný film pro nás velmi netradiční nizozemské produkce. Dobří herci, lehce nadprůměrný scénář a vcelku přiměřená délka. Kvalitní film. ()