"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

Kobzík

"Podívej se jak jsem divnej, z toho všeho jsem tak divnej, tohle nikdo nepochopí, divnej jsem jak žádnej druhej..." Divný, skvělý film. S vypovídající hodnotou. ()

corax8

Opět jsem po dlouhé době viděl Kouř a je to stejně dobrý jako dřív. Sklep je prostě Sklep. Výkony Jiřího Burdy jako archiváře a Šimona Cabana jako Arnoštka jsou výborný. Potémnělý kulisy jsou parádní. Taky bohužel musím potvrdit, že téma příběhu je pořád aktuální. Prostě kdo nic nedělá ten nic neskazí, takovejch Šmídů znám několik. A ještě bych doporučil se soustředit na barmana (Vávra) a jeho hru prstů s lokýnkami na hrudi. ()

MichelBeK

Nadčasový snímek, který není dostatečně doceněn. I v dnešní době by se mohli tvůrci dnešních filmů/filmových muzikálů inspirovat kamerou, režií a jistou jednoduchostí, pro kterou platí, že v jednoduchosti je krása. Artový snímek, který má myšlenku, nese s sebou odkazy na totalitu a přináší nevšední humor, který tok myšlenek dozajista nenechá v klidu. Klenot v české kinematografii (minimálně pro mne ;-)). Doporučuji 5/5 ()

ToddB

Ze začátku to vypadalo dobře. Ale pak následovala typická pravdolásková anální sonda Havlovi se všemi myslitelnými klišé. Puťka, která se postaví zlu dřív než všichni rádobyfrajeři, elita uvržená v kotelnu, undergroundový ochlasta s ryzím charakterem, lid co v pravý čas zvedne hlavu. Ptáte se čím se tohle liší od agitačních filmů z 50. let? Správně! Ničím! O to smutnější, že i sklepáckého humoru bylo pomálu. Vorel na to prostě nemá. Jedinej světlej bod je Arnošt a jeho diskotéka. :-) ()

Kowl3r

mno je to fajn...dnešná generácia toto už asi nepochopí a to bude asi tá smutnejšia stránka, ale čo ten film je fajn a není to žádná pruda... ()

bronik

Má to úžasnou atmosféru, takovou ponure kouřovou, komunisticky šedou...a s tou šedí báječně kontrastují ty všechny barevné nátury ve filmu. Celý muzikál je v určitém rytmu a má to prostě něco do sebe i o 20 let později -) Je to ohromně nápadité. ()

Candyman6

Dávám 1* a to za DJ Arnoštka a jeho diskotéku, tahle scéna mě fakt pobavila…jinak jsem se celou dobu nudil a marně přemejšlel, proč na to vlastně koukám, ale ono to bude asi tím, že nejsem zrovna fanoušek Divadla Sklep ()

rusel odpad!

Vorlova snaha tvořit velké umění trochu naráží na jeho vlastní neschopnost. V podobném duchu jsou i jeho ostatní filmy (jediný Skřítek mne alespoň trochu zaujal),stereotypní a načančané. ()

Astu.

''Já tady nejsem sám, já tady tak chlastám''... ________ Geniální poetika Sklepáků. Filmový muzikál s velice osobitým smyslem pro humor, každá druhá scéna je nezapomenutelná. Šedivá, zrezivělá metafora demaskující zrůdnost socialismu v čechách je třešnička na dortu. Jeden z nejbizardnějších cz filmů ever? 10/10 ()

Dufaq

Z mého pohledu jeden z nejlepších a nejzásadnějších filmů české kinematografie. Rozhodně to není snímek pro každého a na jedno shlédnutí. Právě naopak. Čím vícekrát si film pustíte, tím více ho budete milovat. Herecké výkony, atmosféra a množství detailů, které ve filmu jsou zaručují jeho trvanlivost. I po dvaceti letech film neztrácí na své kráse, spíše naopak. A navíc, Arnoštek je prostě boží…! ()

schebman.m

V průběhu sledování filmu jsem vyluzoval nadšené zvuky a vzdychy...vážně skvělá parodie na tehdejší dobu socialistických výborů, podniků a pracovníků. A Arnoštek je prostě bóží... ()

Michalp81

Pro mě je tento film takovým českým Pulp Fiction. Sklepáci velmi umě zasadili příběh do šíleného prostředí komunistických průmyslových měst. Prostě "Je to fajn" film, jenž bych se nebál označit slovem kultovní. ()

fishbonik

Tak o takovém klenotu jsem neměla ani páru až do roku 2011 (jsem ročník 91), zajímalo by, mě, proč to moc v televizi nedávaj a místo toho opakujou několikrát za rok Slunce, seno...jeden z mála porevolučních filmů, který si může říkat kvalitní ()

borboleta

Kouř se dokonale vymyká průměrnosti, drsná socialistická realita se utápí ve výrazné zakouřené atmosféře, svérázném humoru a místy až bizarních scénách. Je to ujeté a značně přemrštěné, ale přesně takové se mi to líbí. A jakmile se objeví Arnošt se svojí diskotékou není to už jen fajnový, pak je to prostě boží. ()

barons

Svým způsobem je tento snímek o ničem, nemá žádnou kulturní zápletku, ale rozhodne dokáže pobavit, smekám před režisérem Vorlem starším, že dokáže natočit film s minimální uměleckou hodnotou, ale zároveň zábavnou. klady: scéná s dickotékou a Arnoštem, vkusně zvolená hudba, dialogy o ničem, ale zároveň zábavné, herecké obsazení zápory: žádná umělecká kvalita filmu, ale oceňuji, že si film na nic nehraje, jen pobaví 82/100 ()

A.J. Rimmer

Kdyby šel Kouř do distribuce o pár let později, stal by se bezesporu kultem, jenže v bouřlivém 90. roce zřejmě našlo do kin cestu o hodně méně diváků, než by si tenhle skvostný snímek zasloužil. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)