Tanečnica v tme

• Slovensko Tanec v temnotách (viac)

Hrdinkou príbehu je česká emigrantka Selma, ťažko pracujúca ako robotníčka vo fabrike na americkom vidieku. Jej veľkou vášňou je hudba a tanec. Napriek svojej očnej chorobe, ktorú tají, pracuje navyše, aby zarobila na operáciu svojho rovnako postihnutého syna. Keď jej ťažko zarobené peniaze ukradne jej zdanlivý ochranca, je to začiatok jej tragického konca...Hlavnú úlohu vo filme kontroverzného režiséra Larsa von Triera, ocenenom Zlatou palmou, stvárnila islandská speváčka Björk, ktorá za svoj výkon v Cannes získala ocenenie pre najlepšiu herečku. (STV)

Saara

Bojím se, že filmy von Triera bývají málokdy vůči ženám fér... Občas mám pocit, že v sobě nosí nějaký dlouhodobý nevyřešený problém, protože na jeho vztahu k ženám prostě je něco špatně. U vln mi tekly slzy a ještě dlouho po skončení filmu jsem je nedokázala zastavit. Nečekala jsem, že by na mě někdy film mohl působit hůř. Ani Život podle Agfy nebyl tolik zdrcující, ale to jsem ještě nevěděla, že jednoho dne se půjdu podívat na Tanec v temnotách. Teď vím, že už se na něj znovu nepodívám, zrovna tak jako na Prolomit vlny a Život podle Agfy Občas sice působím na okolí jako duševní masochista, ale tohle už nedokážu. Souhlasím s kleopatrou, tohle od něho prostě NEBYLO FÉÉÉR!!! ()

isla

no,co na to povedat...soundtrack som poznala uz davno predtym ako som tento film videla mozno preto som cakala prilis vela.co sa tyka bjork,keby hrala mentalne postihnutu,tak by to bolo na oscara...ona bohuzial hra iba slepu a na to podla nej staci sem-tam vyplazit jazyk,pogulat ocami a sto krat odmietnut jeffa....myslim si,ze keby bol toto moj prvy film od triera,tak by som si dalsi uz nepozrela...jeho zabery bez stativu sice milujem,ale niekedy to potrebuje nieco viac nez realisticky obraz chatrneho hereckeho vykonu. ()

edie sedgwic

Uz dlho ma nijaka herecka tak neohurila ako Bjork v ulohe Selmy Jezkovej. Mam rada aj jej hudbu, v tomto filme mi vsak trochu prekazala. Hudobne vlozky vyrazne uberali filmu na serioznosti. Inac nemam ziadne vyhrady. Good job. ()

Filty

První polovina skvělá. Ať už co se Trierovo šíleného stylu vyprávění, či tanečních sekvencí týče. Druhá polovina už trošku stagnuje. Ve vězení to bylo utahané a pomalé. Ano, možná chceme budovat atmosféru tímhle způsobem, budiž, ale divák se nesmí nudit a já se rozhodně moc nebavil. Škoda, mělo to na víc. Přitom by možná stačilo celý příběh zkrátit o půl hodiny. Nebo alespoň druhou polovinu. ()

Mr. Sandman

Lars Von Trier se vždycky dokáže soustředit na to skutečně podstatné, ať už v lidech nebo v metodách, kterými natáčí své filmy. Líbil se mi námět, ještě více se mi líbilo jeho zpracování a byl jsem velmi spokojen s herci. Vždycky mám pocit, že je pro mě obohacujícím zážitkem dívat se na nějaký z jeho filmů. Tenhle se opravdu vydařil a je z něj cítit velká profesionalita. ()

Linki

Jeden z najlepších filmov aké kedy kto nakrútil. A jeden z najsilnejších. Čas od času človek (možno nie každý, ale mnohí) pre lásku obetuje naozaj dosť veľa alebo "v najhoršom" akosi "až príliš" (keď do toho vtlčieme čo najviac rozumu a egoizmu). Toto je jeden z tých príbehov, kde sa obetuje všetko a trošku nerozumne, ale keď to inak nejde... Dielo je do bodky realistické a zároveň s vykreslením snov hlavnej postavy vyznieva komplexne a dáva tiež čas na únik, ktorý si čas od času každý z nás dopraje, tak ako aj hlavná hrdinka. Svojím spracovaním film postupne vysvetľuje dôvody, postoje a pocity hlavnej hrdinky a divák má príležitosť pochopiť a akceptovať jej konanie. Vzhľadom na hudobnú zložku, možno niektorým filme nesadne, ja však Bjork môžem, takže ma to vďaka nej určite dostalo ešte o kus viac. Film ma síce zomlel na prášok, ale treba sa naučiť zvládať aj takéto veci, lebo na svete sa našťastie a zároveň nanešťastie stále dejú aj takéto "ťažké" veci (či už v dobrom alebo v zlom - tak ako aj v tomto filme). Inak, pre mňa brilantné spracovanie a v rámci tematiky sebaobetovania v prospech lásky k druhému, jednoznačne TOP film a momentálne rovno na prvom mieste. ()

Narciska

Tanec v temnotách bez pochyb patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno, přesto je v něm obsaženo něco, kvůli čemu si říkáte, nikdy víc! ()

Gastovski odpad!

SPOILERY! Těžko říci, jak se Lenka Plačková z Country estrády dostala k dánskému filmaři. Její slepejš je však tak neskutečně dementní postava, že se na oprátku kolem jejího krku vyloženě těšíte. A když už si myslíte, že nemůže být hůř, přijdou pofidérní muzikálová čísla s kreacemi podobnými znělce Ano, šéfe!, jak tam mlátí do kastrólů, a s texty snad od Kryštofu. Toto všechno je navíc okořeněno vytím otlemené Björkové. Vůbec jsem s ní nesoucítil, naopak: chtěl jsem, aby jí popravili! Za blbost. S Trierovými filmy to je jak na horské dráze: jednou výskám nadšením, jednou zase bleju. ()

TomasKotlant odpad!

Tak si tak říkám, na co že jsem to přišel, že asi ústav postižených dětí natočil nějaký hluboký dokument. Ok. Za nějakou dobu se ukazuje, že jedno dítě je matka druhého dítěte. Ehm? Divný. Ok. Po další chvíli mi to už nedalo a brouzdám na netu, na co že jsem to vlastně vlezl. Lars von Trier? WTF?! Jako nízkorozpočtový dokument postižených dětí by to bylo asi i zajímavý, ale tohle natočit za velký peníze a ještě se pod to podepsat jako Lars von Trier? Tím pro mě tato filmová exkurze po cca 30 minutách skončila. Hvězdička by možná šla dát za tu "úžasnou" kamufláž, ale k čertu s ní. A pokud tohle fakt patří do žebříčku 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete, tak v tomto konkrétním případě bych se důrazně přimlouval k tomu, že je lepší umřít před filmem. ()

Saur.us

Jak svérázný může být muzikál z pera L. von Triera? Tak, že hudbu k němu musí zákonitě udělat to nejzvláštnější stvoření, které kdy sever vyplivl, islandská Bjork. Nestěžuji si, provedení je v duchu Dogmy a nadpozemská hudba Bjork uzpůsobená muzikálu víc než zajímavá. Kdyby si to jen nezkazil tím přepáleným a zbytečně patetickým finále. PS: s českou výslovností si mohli dát větší práci. Kvalda a Oldryč a populární ČS jméno Selma, to opravdu rvalo uši. ()

JB2203 odpad!

Pro mě jednoznačně jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy v životě viděl. Z pod pláště průměrné filmové řeči zde ve své nahotě probleskuje niterný režisérův běs. Spodní zžíravý proud vyvěrající z pramene zvráceného soucitu (či snad bytostného opovržení?) pociťovaného vůči ženám. Proud vinoucí se Trierovými díly jako jedový opar nad krajinou umění. Ono totiž všechno to, co zde prvoplánovitě vyvolává smutek a dojetí, ztrácí své obrysy v samotné dějové formě, v příběhu který mistr svou filmovou řečí prská na bílé plátno divákova soucitu. Mám takový dojem, že jej nejspíše sužuje nějaký hluboký Strindbergovský komplex vůči opačnému pohlaví. Jak jinak si vysvětlit, že všechny hlavní hrdinky jeho monotematických filmů jsou již od úvodních titulků předem odsouzeny k potupné a neodvratné smrti? Co však vyzvedá toto dílo až na vrchol mého odmítnutí, je zcela bez pochyby způsob, jakým jsou zde promíchány proklamativně odpudivý děj s ještě odpudivější hudbou. Tragický příběh nabývající ve své neodvratnosti až rozměrů klasického dramatu proložený muzikálovými popěvky typu "My Fair Lady", tak to už je příliš i na moji veskrze tolerantní filmovou duši. A to považuji Björk za svoji nejoblíbenější zpěvačku. Jeden pozitivní aspekt však přece jen možno - při troše dobré vůle - na Tanci v temnotách nalézt. Tímto aspektem budiž poučení. Poučení o tom, jak těžce se filmovým tvůrcům zastírá skutečnost, že nemají co vyprávět, způsobem jakým to vyprávějí. ()

gombarix

Nesnáším Björk a muzikály, chvílemi jsem nechápavě zíral (pasáž s "Oldřichem Novým"), Catherine Deneuve byla jako dělnice sice k nakousnutí, nikoli však k uvěření, a ty brýle, co tam matka se synem nosili, působily jaksi jak z čundrcountry show... ale i tak se na to dalo dívat a pár scén bylo dechberoucích. Ale jak došel Triedr na typicky české jméno Selma, to je mi teda záhadou :) ()

petrrr

Tenhle film mě opravdu zaujal, originálně pojatá režie Triera, která dodává určitě atmosféru, ale zároveň skvěle odděluje obraz od Selmyniných snění, který není z ruky a je tam i jízda a nepoužívá se zoom, ovšem tolik toho snění tam zase není, ale film určitě zaujal a hercům jsem věřil od začátku, kvalitka :85%: ()

fixaman

Spolu s Vlasy jeden ze tří mých oblíbených muzikálů (ještě originál Jesus Christ Superstar).. Björk je hudební bohyně a ve spojení s Larsem Von Trierem natočila neskutečný počin, který mě svým zakončením naprosto "rozkopal".. ()

zeres

Nikdy som si nemyslel, že film mi úplne dokáže zomknúť srdce, vyrvať ho z koša hrudného, dať do mlynčeka na mäso a ešte tlčúce pomleť!!!Bjork bola okúzlujúca a jej výkon som doslova hltal so všetkým čo ponúkala. Nádherná hudba, jej neuveriteľne zvonivý hlas, ktorý všetko prehlušal a dal filmu líniu veľdiela, ktoré pri pohľade naň úplne zatemnilo okolie a všetko čo sa dialo akoby zastalo, pozeralo a vychutnávalo si film so mnou. Priznám sa, že na konci filmu mi vyhrkla slza, ktorá bola stelesnením vďaky Larsovi, za to, že dal svetu dielo hodné nebies!!! ()