Po šesti měsících na sólové misi najde osamělý astronaut (Adam Sandler) na palubě záhadného tvora a s jeho pomocí zachrání svoje manželství. (Netflix)

ikre

Koukám, že recenzenti se tu dělí na ty, kterým se to líbilo, a na ty, kterým se to nelíbilo. Já s dovolením zařadím do skupiny těch, kterým se to nelíbilo. Což nutně neznamená, že jde o špatný film. Ale asi jsem se na něj neměl dívat. Nalákal mne název a také přívlastek na CSFD "dobrodružný" (koukám, že ho někdo mezitím změnil na "psychologický", což je určitě správnější). Pro mne tedy hodně nudný film s nesmyslnými dialogy Sandlera s pavoukem. Některé pasáže mi přišly spíše jako komedie, což asi nebylo cílem (např. prezentace sponzorů). Musím říct s naším velikánem, že v polovině filmu jsem to nevypnul jen proto, že jsem byl zvědavý, zda druhá polovina bude stejně slabá jako ta první. A byla ještě horší. P.S. Nemáte pocit, že na film od Netflixu tam bylo hrozně málo černochů? No, aspoň jeden Ind. ()

Facerr

No tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy vole! Za klub nenáročného diváka ...tohle fakt ne. Hvězdu si tahle meta-art-nuda zaslouží akorát za soundtrack a možná za Hanuše. Ten byl mimochodem nejdřív zajímavým zjevením, ale postupem času z něj začalo hrabat snad i mně. ()

ZHODNOTITEL

Vizuálně průměrný a scénáristicky trochu pitomý. Člověk se nezbavuje pocitu: "Tohle by neřekli. Tohle by neudělali. Ta Lenka je p***." A vlastně divák asi hlavním hrdinům fandit nebude. Scénografie trochu mimo. Něco se odehrává v retro kulisách se starými počítači, které snad pamatují přistání na Měsíci, zatímco hlavní hrdina letí lodí, která uvnitř vypadá jako ISS a zvenčí jako loď pro vogony. Přestože je nejdál od Země, jak kdy člověk byl, se Zemí z nějakého záhadného důvodu komunikuje v reálném čase... Na kosmonautovi z Čech tam možná byla jenom ta česká vlajka a pár tónů z Dvořákovy opery. ()

Kinofil

|| R || Netflix || Rozpočet: N/A || Takhle se hloubavé filmy netočí. Kosmonaut z Čech se pokouší být mixem Vesmírné odysey, Ad Astry a Moonu, ale selhává na základních věcech, a sice zaujmout diváka alespoň něčím . Pro Čechy zde pochopitelně budou alespoň domácí reálie, jména, poletující sáčky od Bon Pari apod., nic však víc, žádná přidaná hodnota se pro nás nekoná. Sandlerův kosmonaut mohl být klidně Slovák, Polák, Němec, Rus, kdokoliv, když ne Američan, a vyšlo by to úplně nastejno. Herectví mu sice nelze upřít, on na ty vážnější role stále má, ale nenabízí zde nic, co by bylo zapamatovatelné. Celý film se točí kolem konverzačky s imaginárním (?) pavoukem s hlasem Paula Duno a hloubavým polemizováním, proč Sandler opustil svou těhotnou manželku a zdali se k ní může ještě vrátit. 1h 40m nudí každou minutu, režie sice ujde, ale jinak je sterilní (Renck má přitom na kontě famózní režii Černobylu), Richterova hudba není příliš výrazná a příběh nenabídne nic, kvůli čemu by si ho měl divák přehrát. Jak je na tom Kalfařova kniha nevím, ale zde jednoznačně šlo o promarněnou šanci jako pro Netflix, tak Sandlera a vlastně i české diváky. 45%. ()

Arigato

Já ti nevím, hubený člověče, ale asi jsem měl přehnaná očekávání. Nejspíš díky podepsané režii perfektního Černobylu. Spaceman je vesměs komorní psychologická sonda do jedné osamělé duše čelící rodinné krizi na pozadí vesmírné výpravy. Celý film ale prakticky pouze čekáme na nevyhnutelnou katarzi hlavního hrdiny, na jeho uvědomění tíhy vlastních ambic, k čemuž katalyticky slouží mimozemský pavouk, co by takové zrcadlo do duše Sandlerovy postavy. Právě tyto momenty s Hanušem, mimochodem ve skvělém Danovo podání, spolu s uklidňujícím zvukovým designem působí zcela meditačním dojmem. Výhrad bych měl hned několik, ale tou nejzásadnější je fakt, že se film bere smrtelně vážně, přičemž kniha je v hodně momentech spíše satirou. Navíc je vynechaná velká řada momentů, díky kterým ony zmíněné terapeutické chvilky vyzní tak nějak ploše. Nemluvě o ustřiženém a pozměněném závěru. ()

CZRohlik

Z trailerů to vypadalo fajn... bohužel to tak ve výsledku úplně nebylo. Samotná premisa vcelku jednoduchá, ale to by ještě tak nevadilo. Problém je, že jsme ji stihli vyřešit už v půlce filmu a zbytek už působí strašně prázdně - což platí i pro finále, který zachraňovaly doslova jen emoce. Ty mimochodem napříč filmem velice dobře fungovaly. Jinak postavy plochý a jediná dobrá byl pavouk, kterýho byla radost sledovat. Paul Dano si prostě celej film svou dabérskou rolí kradl pro sebe... No nic, bohužel musím mluvit o zklamání, ale pořád si to aspoň těch 5,5/10 zaslouží! Více na: Youtube! ()

pafka

Hodne chvil me pripomina ruskou kinematografii 70. a 80. let - dlouhy zaber, nekonecne dlouhy a ty divaku, ty si neco mysli. Takovych momentu tu byla kupa a ze by to neco dalo, tak to ani nahodou. Emocne prazdne, bez zatlaceni na pilu, s ceskymi bonpari apod. Kdyby se tu neobjevili ceske drobnosti a popisky, dalsi hvezda dolu. Snad bych ani nedokoukal. ()

Robopes

Pozor spoiler : Na filmu jsou zajímavé pouze dvě věci: 1.zavádějící název, 2.melancholický pavouk. Jinak je to nuda a žádné sci-fi i když jsou tam vesmírné kulisy. Psychologická bramboračka. ()

Draconian

Tohle není zrovna standartní film. Často jsem si při sledování říkal: "Tak je to dobrý nebo není?". Film je pomalý, místy se opravdu vleče, ale přesto má co říci a je pěkně nafilmovaný. Značně komorní sci-fi o kosmonautovi, který doma nechal manželku. Kdo z nich je víc sám? A tak kosmonaut míří do hvězdné mlhoviny, která je stará jako vesmír sám a přemýšlí, trápí se a kecá s obřím mluvícím pavoukem... Má to atmosféru, dobrou kameru, Sandlera a dobré myšlenky, i když jsou ve finále vlastně takové, že si řeknete: "vždyt to všichni víme." . Ale přesto se mi to líbilo. Bavily mě i různé české propriety (třeba Rusalka, Čapek a pár českých lokací). Procházka je smutný kosmonaut, co až tak daleko od Země zjištuje, že mu žena hrozěn chybí. Pro někoho je to slabý příběh, ale já si to docela užil. 70% ()

kopecek

Film na motivy české knihy, už jenom kvůli tomu jsem chtěl film zhlédnout. Knihu jsem nečetl a tak vycházím jen z toho co jsem viděl. No a kde začít. Adam Sandler zde není nijak zvláště výrazný, ale určitě jeho výkon film nekazí. Hanuš s hlasem Paul Dano je za mě asi nejlepší postavou celého filmu a ani jeho CGI není nejhorší. Celkově vizuál a CGI v celém filmu není vůbec k zahození. Film se snaží předat hlubší myšlenku a nutí vás přemýšlet nad jednotlivými filozofickými tématy (nejspíš). U mě to ale úplně nefungovalo. Vztah Jakuba a Lenky, který si z jednotlivých vzpomínek a dost plochých dialogů máme poskládat na mě nezanechal žádnou stopu a tak jsem Jakubovi ani nefandil. Naopak vztah Jakuba a Hanuše mě bavil a tam dialogy jakž takž fungovaly. Film mě vlastně držel jen z důvodu docela vydařeného vizuálu a zájmu, kam dále vztah s Hanušem povede. Jsme rád, že se ve filmu objeví i pár Easter eggů na ČR. Takže: Vizuál- 7/10, Kamera- 6/10, Hudba- 7/10, Výprava- 5/10, Herecké výkony- 5/10 ---> Celkem 6/10 ()

AAnubis

Jak z tohoto udělat tisíckrát lepší film? Dát na začátek 10 minut toho, jak neletěl sám, ale měl posádku, která až na něj umřela. Zbytek může proběhnout úplně stejně. Protože proč by kdokoliv na světě poslal na vesmírnou misi jediného člověka... ()

Karin00

Asi jsem měla na film zrovna náladu,sedl mi,atmosféra super, i když nesnáším pavouky,tohoto jsem si prostě oblíbila 🙂 hezké myšlenky ve filmu, hodně k zamyšlení. Dojemné, nečekala jsem jak se film rozjede, jakým směrem. Dobré obsazení i hudba. Líbilo se mi lehce snové zpracování. Samozřejmě potěší české nápisy a věcičky ve filmu. ()

Muf911

Nemůžu říct, že by se mi film nelíbil. Ale nepochopil jsem ho. Nevadí, třeba mi to dojde postupně. Má velmi pomalé tempo, moc se toho tam neděje, kromě roztomilého mluvícího pavoučka. Jo a soundtrack taky dobrý. ()

Easykill

"Jsi na řadě, hubený člověče." Sandleros, sice ani ve vážné roli nevyměnil kraťasy, ale nakonec to ničemu neškodilo. Hodně zvláštní, ale v rámci "netflpíč" skvěle natočená, defakto "pavoučí" artovka. V momentě kdy se objeví Hanuš, tak hypnoterapie může začít. Něco jako, obejmi svou samotu i strach a nesahej na mě. Cesta za sebepoznáním s cílem přijmout, cokoli si myslíš, že přijmout máš. Za mě povedený, byť dost komorní, kosmický audiovizuál. Knihu jsem nečetl a kdo ví jestli vůbec budu, v plánu teda není. Trable s Lenkou mi jsou jaksi buřt. ()

bonovox

Meditatívne sci-fi, prekvapivo pre nás zo známych reálií. A k tomu medzinárodná produkcia Netflix na čele so Sandlerom a hovoriacim pavúkom…Na prvý pohľad poriadna bizarnosť ale nakoniec ide o celkom slušnú vesmírno rodinnú jednohubku. 60% ()

Merenre

Tak pěkná forma, která mohla obalit parádní komorní sci-fi horor/drama na způsob solaris nebo horizontu událostí. A tak neskutečně stupidní obsah! Ta bizarní disproporce scénáře a příběhu jak z pomocné školky v kombinaci s vynikající vizuálně zvukovou atmosférou i solidními hereckými výkony - to je prostě... to je... nemám slov. ()

rigby

Klidně se to mohlo jmenovat jinak, ty Čechy tam nejsou vůbec důležité, jak jsem se naivně domníval. Ale kdo má rád Adama Sandlera, ten bude v extázi. Jinak se jedná o spíše statické psychologické vymítání mozků s podivnými kulisami a ještě podivnějším tvorem. ()

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

16.04.2021

Filmová adaptace knihy Spaceman of Bohemia českého autora Jaroslava Kalfara přibrala další hvězdu. Poté, co se projektu ujal Adam Sandler spolu s režisérem Černobylu Johanem Renckem, se nyní k… (viac)

Adam Sandler v adaptaci české knihy

Adam Sandler v adaptaci české knihy

27.10.2020

Před časem jsme informovali, že kniha českého spisovatele Jaroslava Kalfaře žijícího v USA The Spaceman of Bohemia alias Kosmonaut z Čech se dočká filmového zpracování od streamovací služby Netflix.… (viac)