Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

harycek

Když jsem knihu , která je předlohou pro ten film , ve svých 13-ti letech poprvé četl tak jsem v polovině četby dostal záchvat smíchu, proto jsem se dost obával jak dopadne filmové zpracování?Bohudíky dopadlo to výborně , Saturnin v podání Oldřicha Víznera je jako by vypadl z Jirotkovy knihy!!!! ()

carl.oesch

V dětství jsme přečetl s kamarády na lyžích (nebyl sníh) knihu. Bavili jsme se královsky. Od té doby v průběhu desítek let jsem to mnohokrát zopakoval a bavím se dodnes. A najdu tam nové a nové věci. Film je ale něco jiného než kniha. A ne vše se dá zfilmovat tak, aby to bylo stejně dokonalé, jako předloha. Přitom dokonce znám filmy, které jsou lepší než kniha, podle které byly vytvořeny. Jsou filmy, které jsou stejně dobré jako předloha...tohle není ani tak film, jako filmová ilustrace. Třeba jako Mistr a Markétka od Bortka. Je zde prakticky vše, co v knize je a co lze zfilmovat. A pak je dost věcí, které zfilmovat nelze. Ve filmu mi dost vadilo pár věcí a uznávám, že to byly oříšky, ba přímo ořechy. Kdysi jsme se s jedním kamarádem bavili tím, že jsme v oblíbených knihách obsazovali hlavní představitele. U Saturnina to byl obrovský problém a museli jsme rezignovat na časovou realističnost našeho finálního výběru a stejně to nebylo ono. Kdo mně tedy v tomto obsazení plně vyhovoval? Doktor Vlach, teta Kateřina a Milouš. Dokonale. Koho jsme snesl byl Oldřich Lipský, i když ho mám spíš zafixovaného jako trochu potrhlého popletu, což dědeček rozhodně nebyl. Překousl bych i Ondřeje Havelku, i když je mi celkově nesympatický a rozpaky jsem cítil u Oldřicha Víznera, i když ten to "zlomil" hereckým výkonem. Ale co mně vysloveně vadilo, byla Lucie Zedníčková. Její nepříjemný až zlý výraz, vyzáblá postava a nějak tak spíš ztělesnění arogance se na slečnu Dokonalou nehodilo ani náhodou. Přitom kdybych měl vybrat, měl bych potíže i dneska, natož v roce 1994. Jako milovník aut setsakra dobře vím, jak vypadá bílý rapid. Bohužel, snaha po ještě větší akční vtipnosti sem přinesla onu poněkud automobilní zrůdičku, i když k Lucii Zedníčkové se tohle auto nějak tak hodilo. Ke skutečné slečně Barboře ani náhodou. Nelíbily se mi ani kostýmy a prostředí. Nechápu, proč se tam musela objevit Molavcová. Některé scénky byly popisné (padající lešení...) a byly až zbytečné, řada nešla přepsat (večerní vyprávění, tvořící neoddělitelnou součást knihy a její atmosféry), ale budiž - lehce pod tři hvězdy. Jirotka si to podle mně psal tak trochu pro útěchu za neveselých válečných let a povedlo se mu ti náramně. A pro mně je tenhle film (seriál) důležitý a zajímavý práv taky proto, že perfektně ukazuje, že jedna věc je film a druhá věc jsou knihy, tedy literatura a nelze to strkat do stejného pytle, přičemž film má své hranice a limity, naše fantazie nad knihou je neomezená. ()

cimrman2.

Humor na papíře asi není lehké přenést do filmu! No s tou super známou knižní předlohou jsem tu čest zatím neměl a po tomhle ji mít ani nechci. Kniha je prý o dost lepší než film avšak mně tenhle humor jaksi nesedí a drtivou většinu stopáže jsem se trápil. Navíc obsazení na hlavních postech mi nechutnalo herci mě nebavili. Film také trpí levným lookem. ()

FISSSH

Velice rychle jsem se u filmů točených podle knižní předlohy naučila oddělovat originál od filmu a díky tomu jsem se celkem bavila, nebo mě to alespoň moc neuráželo. Oldřich Vízner byl se svým kamenným výrazem výborný. ()

casyy

Tak to vypadá, že jsem tu jedinej, komu se filmové zpracování zamlouvalo víc než kniha. Ale já si nemůžu pomoct, brilantní Oldřich Vízner a velmi přesný zbytek hereckého ensemblé mě strhly víc něž předloha pana Jirotky. ()

Boban

Myslím že do filmu se nevešlo všechno, některé scény jsem pochopil až po přečtení knihy, ale jinak jsou zde kvalitní herecké výkony. ()

Mikec007

Z této komedie by si měli vzít příklad tvůrci těch dnešních. Saturnin je plný velmi vkusného humoru a vkusné atmosféry. Není sice držen pohromadě prakticky žádnou dějovou linkou, ale přesto film jako celek na mě působí perfektním dojmem. Tvůrci dnešních komedií vsázejí na trapné efekty, sprostý humor a nechutnosti, zatímco Saturnin je výborným příkladem, jak lze udělat bezvadnou komedii bez těchto náležitostí. Ovšem absence dějové linky může na někoho působit špatně a tím se mu film nemusí líbit. ()

wray

Moje hodnotenie mozno nebude celkom objektivne, pretoze porovnavam s (audio)knihou, ale myslim ze tento film bol spraveny velmi nestastne. Tusim ze je to zostrihany tv miniserial, tak snad "v dlhsom" je to lepsie, ale takto veru nie. Niektore (vyborne) sceny boli vynechane, ine su tak zostrucnene ze ich divak nemusi pochopit. Je to TV film a cele to posobi ako prava inscenacia. Az na par vynimiek su herci jednoducho neuveritelni (to nie je kompliment) dialogy akesi nasilu, snad hudba je jedine co neurazi. Samozrejme - knizka ma to caro ze kazdy si moze predstavit pribeh po svojom, ale film sa mojim predstavam ani zdaleka nepriblizil. Velmi slabe - sklamanie. Ak ste nevideli film ani necitali knihu - dajte prednost knihe. ()

VUCAKO

Bohužel, moje námitky proti seriálu (že je scénář proti knize osekaný) se zde násobí. Já prostě znám knihu skoro nazpaměť. Smůla, tomuto filmu se musím vyhýbat. ()

Skretule

Hudba a atmosféra jednoznačně válcuje celý nezajímavý děj a jeden veselý moment z celého dílka klenot neudělá...tedy alespoň pro mě. ()

Mad.Lady

Tento film je skvělý! Hudba je naprosto nejlepší. Nedokonalé zpracování filmu jakoby podtrhovalo genialitu tohoto snímku. Říkejte si, co chcete. Já jsem unesena tímto absurdním snímkem. :) ()

JackieBliz

Protože jsem četla knížku a ta byla o dost zábavnější, inteligentnější a vlastně všechno ostatní, jak to bývá vždy, když se autoři snaží přenést knížku na plátno. U Saturnina se podařilo jen z poloviny, ale přiznám se, že kdybych nečetla knížku, dala bych i plný počet. ()

Mukl007

Skvělá kniha, skvělý film. Saturnina řadím k vrcholu tvorby jak knižní, tak filmové. I když se do filmu prostě nedá nacpat vše, tak to podstatné tam je a role Jiřího Oulického je Havelkovi snad šitá na míru. Jediné mínus vidím ve slečně Barboře, Lucie Zedníčková mi na ni prostě nesedí. I tak je to jeden z filmů, co stojí za shlédnutí a knížka stojí ještě více za přečtení. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)