Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

kymla

Přesné zpracování, skvělé herecké výkony. Hlášky, které neomrzí a které ráda používám. "Ano, chtěla jsem růži a toto je růže, ale naprosto nevhodná" Podávat v mém věku rakvičku, to je naprosto ohavné" apod.. Tento příběh nikdy neomrzí. ()

ostravak30

Budu upřímný, Saturninovi jsem nikdy nepřišel na chuť. Ondřeje Havelku jsem měl sice vždycky rád a je škoda, že jako herec nebyl více aktivní této profesi, dobu první republiky také, přesto tentokrát zůstanu střídmý. Pár dobrých fórků zde jistě najdeme, Lucie Zedníčková je docela okouzlující, přestože nikde jinde se mi nikdy nelíbila. V knižní formě je možná Saturnin mnohokrát lepší. Věřím tomu. Ale mě tenhle sluha sloužil na jedno použití. ()

Bratr

Saturnin je něžné pohlazení literární klasiky, které není až tak zajímavé samotným příběhem, ale tím, jak dokonalé obsazení může vzplodit dokonalou adaptaci. ()

Baudelaire

Některé situlace byly opravdu povedené, ale bylo jich poskrovnu. I přes solidní výkony solidních herců jsem se nudil. Suchý humor, skvělé grimasy Saturnina (Oldřich Vízner), úsměvné situlace, pomalost a suchost celého filmu - možná by humor jinak nevynikl, takto to aspoň bylo stejnorodé - ale stejně to pro mě bylo nic moc. ()

Chladek

Sluha Saturnin je klasický román české literatury a po natočení tohoto snímku i kinematografie. Sluha trochu připomínajícího např. sluhu Alfreda z Batmana (před ničím se nezastaví, nic pro něj není nemožné..) se stal typickým snímkem pro naši předešlou generaci. Oldřich Vízner se svým nic neříkajícím výrazem si pro mě zaslouží velmi vysoké hodnocení. ()

Lalu

Miluji dvacátá a třicátá léta minulého století. Originální příběh od pana Jirotky je krásně naplněn milým humorem a každá postava v něm má své místo. Přesně vykreslené charaktery doktora Vlacha, tety Kateřiny, jejího dospívajícího syna Milouše, vychytralého dědečka, sympatické slečny Barbory a nakonec mladého muže a jeho podivínského sluhy Saturnina dopomáhají filmu k dokonalosti. A herecké obsazení odpovídá knížce do posledního puntíku. Když je mi smutno, pustím si tento film a cítím se mnohem lépe. ()

OGJon

Až na někdy zbytečné střihy, které vyšmiknou dokončení myšlenky, je Satrunin velmi dobrým filmem s velmi ironickým vtipem a hlavně výborným výkonem většiny herců. ()

wocicko

Skvělé zpracování skvělého románu. Kdybych byla hnidopich, řekla bych, že se mi moc nezamlouvá Zedníčková, jako slečna Barbora, ale to nevadí, teta Kateřina s doktorem Vlachem... a vůbec, všichni ostatní to "zachrání". Nemám tedy co řešit, 5 hvězdiček! ()

GoldenGecko

Knížka je neskutečně vtipná a chápu proto nápad, převést ten speciální intelektuální, no prostě jedinečný humor na filmové plátno. Ale nemůžu si pomoci, z jinak celkem povedeného provedení se ten humor kamsi vytratil. Téměř všechny vtipy a hlášky tu působily hrozně trapně a předvidatelně. A ironické bylo, že Milouš se mi tu zdál charismatický a takový milý - přesný opak hlavního hrdiny. Ten vypadal jako největší dement a dementně působil jakýkoli jeho počin. Párkrát jsem se ale přece jenom zasmála, tak aspon 3*. ()

gotham

Vynikající komedie s typickým českým chytrým humorem, u kterého se člověk velmi příjemně pobaví. I když Saturnin není ta filmová postava, která by neslezla z plátna, v podstatě si ten film stejně ukradla pro sebe a není zde snad humorná scéna, kde by právě Saturnin chyběl. A tak velký dík patří zejména jeho představiteli Oldřichu Víznerovi, i když zejména Lubomír Lipský či Petr Vacek předvádí také skvělé výkony. No asi nejlepší scéna je ta s tím skládacím lehátkem, viděl jsem to stokrát a pokaždé se zasměju. 90% ()

Nonna

Asi bych tolik nechválila, nebýt skvělého hereckého obsazení. Jako chronický čtenář knižní předlohy musím uznat, že volba herců je pro tento film klíčová. Casting trefil hřebík na hlavičku v postavách Jiřího Oulického (Ondřej Havelka), Saturnina (Oldřich Vízner),doktora Vlacha (Milan Lasica), slečny Barbory (Lucie Zedníčková) i dědečka (Lubomír Lipský), jen snad teta Kateřina (Jana Synková) mohla být méně afektovaná a Milouš hloupějšího vzezření (chytrý pohled Petra Vacka působí trochu nepřesvědčivě). Film je celkově příjemnou komedií, dýchá kouzlem starých časů a to podbarvuje i skvělá retro hudba, přijde mi však, že některé scény jsou zbytečně zdlouhavé, nebo úplně zbytečné, nebo vytržené z kontextu, to však zřejmě nemůže divákovi, který nezná předlohu, vadit. Asi nejsympatičtější postavou filmu je pro mě doktor Vlach - herec Lasica roli rozvinul tak, až je člověku líto, že mu je věnováno tak málo prostoru. ()

Gig

Říkal jsem si, fajn Švejk se povedl natočit. Ale tady? Satira pojata trochu jinak.... Bál jsem se, že to nebude ono. Je to trochu divné srovnání, ale bál jsem se přesně toho, co udělali ze skvělého satirického románu Jak jsem vyhrál válku. Já vím, jediné, co ty dva romány spojuje je satira. Ale po roce 1990 nic dobrého nenatočili, tedy viděno očima, kdy tohle skvostné dílo se narodilo. No nechci to protahovat. Na každého vynikajícího herce čeká osudová role, může být malá i velká, ale taková, kde zazáří. Stejně jako Švejk přežil Vojnara, Rašilova, bohužel nerealizovaného Menšíka, ale o to brilantnějšího Hrušinského - snad už díky podobě Ladova předobrazu, tady Saturnin čekal na Víznera a teta Kateřina na Syslovou. Vše mohlo být jakkoliv, jak by řekl autor. Pravdivý je jen ten obláček dýmu..... Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby obsadili někoho jiného nebo scénář, kdyby se uchopil jinak.... Ví Bůh. Ví Bůh, ne výbuch.... ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)