Chalupa

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2020, 25 min

Volné pokračování snímku Epidemie (2018), ve kterém se opět trojice přátel vydává po stopách záhad a tajemna. Pro tentokrát se vydávají do pohraniční vsi, ve které stojí chalupa z 19. století, na které se dle svědků odehrálo několik paranormálních jevů. (e.peet)

Kikyo

Kvalitně zpracovaný dokument. Jenom je škoda, že jste na té chalupě nestrávili více času. Chápu, že by pak toho materiálu ke zpracování bylo o dost víc a trvalo by to, ale možná by to stálo za to. Myslím si, že někdy je to i o náhodě, jestli člověk zrovna něco uslyší nebo uvidí. Těším se na další podobný filmový počin. Jinak Epidemie se mi líbila o něco více. ()

Flexis

Slušná podívaná! Pustil jsem si to v půl 3 ráno pro zlepšení atmosféry a užil jsem si to. Kvalitě se nedá vůbec nic vyčíst. Nejlepší jsou na tom ty děsivé záběry na "pásce", které vzbuzují velký zájem o sledování. V porovnání s Epidemii je to trochu slabší. Epidemie byla přece jenom mnohem děsivějsí a celkově bylo téma mnohem zajímavější. 75% ()

Hannynko

Dobrá práca chlapci, po technickej stránke výborné. Strih a kamera paráda. Škoda len, že obsahovo je to slabšie, napätie moc nefunguje, pretože sa nestihne vybudovať. Chcelo by to aj v tomto prípade noci aspoň dve, tu možno aj tri, pretože aj keby sa už nič moc nestalo tak predstavivosť môže fungovať na plné obrátky a každé malé šuchnutie môže prihnať zimomriavky. Atmosféra bola o niečo lepšia v Epidemii, vďaka tomu že sa odohrávala v otvorenom exteriéri a Úvod, jadro a záver boli v Epidemii lepšie vybalancované aj keď bola kratšia. Pomohol tomu hlavne fakt že úvod v Epidémii má okolo 3 minút. Tu to ako úvod pôsobí tak do 15 minúty. Takéto niečo by už jednoducho potrebovalo aspoň tak 40 minútovú stopáž lebo máš úvod kde dostávaš informácie, ktoré sú pre daný snímok dôležité a nemôžeš to len tak odbiť, úvod je tu spracovaný super, ak by sa jednalo o dlhší snímok, ale z celkovej stopáže 25 minút zabral viac ako polovicu a to je potom problém. Celé to potom vzbudzuje pocit, ako by sa človek pozeral len na úvod zaujímavého dokumentu ktorý je pekne natočený a zostrihaný lenže potom zrazu šup šup a koniec. Tým pádom to celé skončí skôr ako to vôbec poriadne začne. Dávam 3 hviezdy a 60%, nakoľko viem, že to dokážete spraviť aj lepšie. ()

Tigran

Pro milovníky spooky záležitostí vycházejících z naší rodné kotliny je tento dokument naprosto ideální. Petr Esterka je známý hlavně jako youtuber/komik, kterým může spousta lidí opovrhovat pro jeho youtuberskou ožraleckou tvorbu, což není můj případ, ale chápu to, pro některé lidi to může být prostě za hranou. Ovšem z Chalupy nebo jejího předchůdce Epidemie lze zpozorovat, že je to člověk, který viděl pěknou řádku hororů a pravděpodobně i dokumentů a navíc má i talent a cit a ví, jak natočit atmosférický a tajemný krátký dokument. A to i přes to, že nemá vystudovanou žádnou filmovou školu. ()

j00ckie

Kamera, atmosféra, zpracování - výborné. Atmosféra se tady bohužel zadrhává, protože není čas ji vybudovat - o dvacet minut delší stopáž by snímku jen prospěla. Dobové záběry byly super, jen s filmem neměly žádnou spojitost (nebo jsem ji nezaznamenal), a tak tam byly asi jen "pro efekt". Výkony hlavních představitelů působí věrohodně, což je u hororu jenom dobře. ()

• Stejně jako u Epidemie (2018), i zde byla použita kamera Sony DCR-TRV270E, kterou autor (Petr Esterka) používá od samých začátků své tvorby (2006). (e.peet)
  • Dokument je volným pokračováním snímku Epidemie z roku 2018. Také složení teamu je stejné. (e.peet)
  • Natáčení probíhalo ve stavení v bývalých Sudetech, které skutečně pamatovalo události odsunu Němců. (e.peet)