Krkonoše boli pred prvou svetovou vojnou chudobným regiónom, v ktorom sa stretával český živel s nemeckým. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath bol zase jediným Nemcom, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na českých pretekoch. Ostatní Nemci z Krkonôš ich z národnostných dôvodov bojkotovali. Hanč a Rath sa dobre poznali a stretli sa aj na štarte osudných pretekov v roku 1913. Po prvom kole sa počasie rýchlo zhoršilo, vypukla snehová búrka a všetci súperi sa postupne vzdali. Hanč zostal na trati sám, boj o prvé miesto sa však čoskoro zmenil na boj o holý život. Václav Vrbata stojí na trati ako jediný divák, Emerich Rath sa vydáva Hančovi na pomoc a všetci traja začínajú v neľudskom mraze a nepreniknuteľnej víchrici písať príbeh o hrdinstve, odvahe, nezlomnej vôli a priateľstve. (Bontonfilm SK)

tein

Skvele herecke obsazeni a vyborna atmosfera na bodu mrazu - doslova. Film ktery opravdu vezme za srdce a zpusobi az hnusne sevreni zaludku. Jedine co bych vytknul byla docela spatna volba Adamczyka jako mladsiho Kaisera. Puvodne jsem si dokonce myslel, ze Kaiser je starsi verze Hadka. Toto se opravdu hodne nepovedlo. Ac jsou zde vsichni herci skveli, tak Kaiser si svym excelentnim vykonem cely film "ukradl" sam pro sebe. ()

5tipes

Velmi slušný film, který ovšem postrádá uvěřitelnost postav. Byť se tvůrci snažili, jak mohli (kamerou, kostýmy, scénografií), nedokázal jsem hercům pro jejich repliky (chování, jazyk, výslovnost, dialogy) věřit, že jsou osobnosti ze staré doby. Jedině snad Kaiser byl velmi přesvědčivý. Ale je to jasné, po tak mladém režisérovi se to nemůže ani chtít. Kamera byla nejsilnější složkou filmu. Naopak hudba byla velmi iritující a absolutně se nehodící k poetice zimních Krkonoš, k tématu, dramatické atmosféře apod. To hodnotím jako šlápnutí opravdu vedle. Dramaturgická linka Judith Bárdos nedotažená, ve scénáři ještě mnoho rezerv. Ale na to, že se jedná o debut, tak je to velmi slibné, nadprůměrné dílo. ()

quido.morava

Mně se to moc líbilo, tato témata se u nás poslední dobou už otevírají neotevírají (jak sport, tak historické křivdy), což kvituji. Celkový dojem mi tu kazila akorát ta Kudláčova hudba - nějak mi vadila, rušila či překážela, prostě mi k tom filmu a k jednotlivým scénám vůbec neseděla, spíše mi kazila jinak dobrý dojem... ()

lineker

Survivor filmů navíc s autentickým přesahem u nás moc nevzniká. Ono vlastně také není kde brát. Hodánovi se příběh Bohumila Hanče podařilo dostat před diváky ve velice vděčné podobě a navíc se mu podařilo upravit na pravou míru několik historických propagandistických přehmatů. ()

aneken

Ty čtyři hvězdy jsou primárně za Oldřicha Kaisera, kterému tahle role neuvěřitelně sedla. Jinak by to bylo za tři. Naopak Hádek mě v roli hlavního hrdiny nesedl vůbec, není moc uvěřitelný. Česko-německá linka vztahů mi přišla příliš povrchní, škoda, z toho se dle mého dalo vytěžit víc... ()

JenTR

Nebylo to špatné, snažili se. Nehraje tam sice moc lidí, je to takové komornější. Nevýhoda toho filmu je, že je to známý příběh, tedy očekávatelné. Ale natočené to je hezky a ten Kaiser (Emerich Rath) je tam sympatický. To byla velmi zajímavá postava. Smutné, že se tohle vážně stalo, souhra nešťastných náhod. Také mohli na konci uvést, co bylo s vdovou a nenarozeným synem. ()

Jan00

Normálně bych dal 4 hvězdy, ale protože se jedná o životopisný film podle pravdy dávám 5 hvězd. Mám radost z toho, že se točí fakta, která se stala, než nějaký fiktivní blábol... ()

Kinepa

Mně se to líbilo a hlavně se to točilo v roce 2021, kdy jsme na těžko putovali osamoceni hřebenem Krkonoš a spali pod širákem, protože bylo zakázané ubytovávat. ()

d.p.1

Tohle se vážně povedlo. Uvěřitelné je tam všechno, příběh, prostředí, herecké výkony, držení se historické předlohy, prostě super. Dobová atmosféra oblasti Jilemnicka byla zachycena opravdu znamenitě, jsem hrozně rád, že naše kinematografie není zatížena různými kvótami a je opravdu možné tvořit a využívat k tomu historické příběhy, které není třeba různě ohýbat. Tenhle film se mi líbil víc než poslední tři Marvelovky, co jsem sledoval, což bych nikdy nevěřil, že by bylo u českého filmu možné, takže rozhodně zasloužených 80%. Jsem vážně nadšen z toho, co naši filmaři poslední dobou vytváří, je to o tolik lepší než ty ubulené, předvídatelné srágory, co se natáčely pár let dozadu. ()

scarlet

Velmi silný příběh, ze kterého se dalo vytěžit mnohem víc. Scénář je vysloveně odfláknutý, jako by si  scénárista a režisér v jedné osobě chtěl co nejvíc ulehčit práci a vyhnout se scénám náročnějším na režii i na herce. Výsledkem jsou scénky s mnohdy až směšnými dialogy a někde vysloveně hluchá místa, scénaristicky i logicky. Výjevy, které by to celé zvedly a dodaly trochu prožitku, chybí. ()

nerw01110

Poslední závod je film ze kterého opravdu a doslova mrazí. Miluji Krkonoše a hory obecně a jejich nebezpečí a zároveň krásu a to v tomto snímku jsem nalezl. Velice se mi líbila postava herce Oldřicha Kaisera – Emerich Rath. Film nezůstal jen u závodu a vypráví mimo jiné i o společenské náladě na začátku 19 století. Škoda jen, že postava Emericha nemá ve filmu větší váhu. Možná o něm bude jednou samostatný film. Tím se dostávám ke stopáži filmu , kde by určitě si film zasloužil trochu natáhnout, aby bylo více prostoru pro rozvedení témat dané doby a lépe zpracované scény událostí v průběhu závodu, které jsou trochu zmatečné. Až článek na reflexu mi dovolil události lépe pochopit. Opět se jedná o aspiranta na film roku a určitě tento film doporučuji si vychutnat v sále a s dobrým zvukem. ()

Liya

Tento film je pro me rozporuplny. Mezi jeho klady rozhodne patri pekne lokace, pravdive podany pribeh Emericha Ratha, nezkreslene podani tehdejsich udalosti. ALE: Proboha, ta mluva!! Autori si dali praci s tim aby vizual vcetne dobovych prvku byl autenticky, jak jim mohlo uniknout, ze to naprosto degraduje fakt, ze postavy mluvi soudobou hovorovou cestinou? Vzdyt to je jako pest na oko!! Nejen intonace, vyslovnost, typicky dnesni "prizvuk" ale i nektere vyrazy - myslite, ze tehdejsi Hanc by opravdu pri odchodu z hospody pronesl "Jdete do hajzlu"? Navic soudoby herecky nesvar tak rychle mluvy, ze misty ani nelze rozumet co rikaji - zde napr. Vrbata, Hancova zena. J.Bardos ma navic jasne slysitelny slovensky prizvuk, coz u Krkonosske horalky pusobi opet velmi divne. Herecky me mnohe postavy tez moc nenadchly...kdo se mi vsak libil byli panove Javorsky, Plesl a Kaiser. Ti byli naprosto uveritelni. Krystofa Hadka mam moc rada, ale Honza z Bobuli mu sedl vic....a co ten Vrbata? Jeho postava se ve filmu mihne jen parkrat jako by nebyl dulezity a ke konci ten divny strih - pozor spoiler - zavod za psiho pocasi, pak strih na Vrbatu vykracujiciho si s lyzemi na rameni po zelene louce - pak zase zavod v psim pocasi a nahle najdou Vrbatu umrzleho.... a jeste musim zminit hudbu. Do filmu mi nesedla, znela az prilis moderne na danou tematiku filmu.  No, ocenuji snahu tvurcu, samozrejme na soucasne ceske pomery je to velmi nadstandardni pocin, po vsech tech priblblych novodobych radobykomediich je to mila zmena, je dobre ze tento pribeh zfilmovali a ukazali nedocenenou postavu hrdinskeho E.Ratha, ale porad ma tento film k dokonalosti daleko.... P.S. Pro porovnani jsem si pripomnela i film Synove hor. Je mnohem lepsi. Hlavne pribeh je srozumitelnejsi, ucelenejsi, barvitejsi, pratelstvi Hance s Vrbatou moc pekne vykresleno a hlavne - postavy usmevave, srdecne, hluboce lidske - to ted zpetne vidim, jak v "Poslednim zavodu" chybelo. Tam byli vetsinou vsichni zamraceni, casto nastvani, jak tu nekdo napsal - jakoby "mechanicti", oproti tak uzasne lidstvim prodchnutym postavam v Synech hor. ()

Korpy22

Velký, megalomanský, krásně barevný a možná až lehce kýčový film ve kterém můžeme sledovat osud Hanče a Vrbaty. Film je velmi zdařil, ale přesto tomu něco chybí. Je to zase taková ta naše česká navoněná bída. Nemůžu říct, že by film měl nějaké nedostatky, protože co se audiovizuálu a hereckých výkonů, je to jednoznačně dobrá práce. Co se ale scénáře týče, přijde mi, že si opět někdo vzal dobrý námět a řekl si, to stačí. Nebudu s tím nic dělat. Dobrý námět, ale přece nutně neznamená dobrý scénář. I tak film poslední závod musím zařadit, mezi ty dobré, české filmy a stojí za to se na něj kouknout. ()

Zaks

Veľmi silný príbeh českých bežkárov, ktorý chytí za srdce. Dej som nepoznal, preto prekvapenie bolo mocné. Pôvabne bola vykreslená aj dobová atmosféra, všetky kulisy i športová výbava pôsobili hodnoverne, malebné prírodné zábery to celé nádherne dopĺňali. Politika sa síce rieši tiež, ale netlačí sa príliš na pílu, takže aj to je fajn. ()

xtraffic

Ješitný a nezodpovědný Hanč prostě ukojil své přebujelé ego, aby dokázal, že je fakt borec a ukázal německým šifárerům, čeho jsme my Češi zač. Toto má být jako vzor pro dalsi generace? Jako fakt? Nebrat rukavice ani čepici, jen proto, ze usoudim, že je venku sluníčko? Hanč byl fakt ňouma. A jeste nechal potratit manželku a pak opustil tehdejší svět jako "hrdina". Film je také promíchaný primitivní protikomunistickou agitkou. A to tak okatě, že to vypadá jako Historie.cs. Manželka Hanče na to, že je těhotná má břicho celkem nízko. Vcelku dobré exteriéry a podařená výprava kazí nepříliš dobrá dramaturgie. Nejsou dovysvětleny další reálie. Kaiser nevypadá jako Kaiser. Prostě Krkonošská pohadka o ničem. 2 hvězdy je až moc. ()

ArdeliaLortz

Až jsem se musela zachumlat do deky, jaká mi byla při těch záběrech kosa. Líbilo. Moc. Především autenticita. Krásné záběry, herecké výkony na 1*. Docela by mě zajímalo, jak dopadla paní Hančová a její děťátko. Doufám, že jí Vlastenci alespoň pomohli, když Hanče ukecali, aby do toho závodu šel. Jsem ráda, že (až na pohádky) se současný český film hrabe z bahna. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)