Štáb filmárov si na jednom zámku vyberá vhodné interiéry. Po prehliadke zistia, že sa medzi nich votrel jeden nevítaný návštevník a zmizol aj so vzácnou soškou Jupitera. Pátranie a hľadanie neznámeho, vďaka svedkom, ktorí vykreslia približnú podobu hľadaného, privedie kriminalistov na stopu zlodeja Hrušku. Pri nenápadnom pokuse odfotografovať podozrivého, ich Hruška odhalí. Za incident vezmú prípad Jiřímu Otradovcovi (Michal Pešek), ktorého pôvodne poverili vyšetrovaním. Zmizol však Hruškov komplic Strnad. A pretože Hruška je povestný tým, že si z kriminalistov uťahuje, príde Hamrík s nápadom poveriť vyšetrovaním opäť Jiříčka, ktorý vďaka nevydarenej akcii bude pôsobiť na skúsených recidivistov ako hlupák. Predpokladom hry je, že ak súpera obaja zlodeji nepovažujú za súpera, vo svojej istote sa pred ním prerieknu. Kriminalista Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek) postrehne, že na hrebeni zadržaného Hrušku je zapísané telefónne číslo. Kriminalisti tak odhalia dobre zatajovanú Hruškovu milenku, Tesařovú, ktorá je na prvý pohľad šťastne vydatá za bohatého inžiniera. Pri osobnom stretnutí u nej Pekař odhalí časť hľadaných vecí. Sošku však odviezol Strnad, ktorý sa dozvedel, že Hrušku už zadržali. Chce ju predať sám, aby mu zostalo viac... (TV JOJ)

MM_Ramone

V priebehu rokov 1982 až 1986 bol vyprodukovaný český detektívny televízny seriál "Malý pitaval z veľkého mesta" (Malý - neveľký, nepatrný, drobný. Pitaval - zbierka pozoruhodných kriminálnych prípadov. Veľké mesto - Praha). Seriál obsahuje pätnásť samostatných zhruba hodinových častí, v ktorých kolektív pražských kriminalistov rieši rôzne kriminálne prípady. Šiesta epizóda nesie názov "Jupiter". Týka sa krádeže vzácneho umeleckého diela. Najviac ma pobavila časť výsluchu podozrivého recidivistu Hrušku, ktorého stvárnil Jiří Bartoška. Inšpektor: "Pane Hruška vy ste byl ženatý?" Hruška: "Jóó, ale to už je hodne dlouho." Inšpektor: "A teď se chystáte k nějaké svatbě?" Hruška: "Né, nestrašte, to nepřipadá vúbec v úvahu." Inšpektor: "Nějaký vztah iste máte?" Hruška: "Jo, asi sto." Inšpektor: "Ale jeden z nich je hlavní, ne?" Hruška: "Ne, žádnej není hlavní, všechny jsou pohlavní". *** ()

MrEddie

"C se čte v italštině jako č" Vysvětluje zloděj uměleckých předmětů Hruška (Jiří Bartoška) . V šestém díle je ukradeno umělecké dílo "Jupiter", které je odhadnuto na 80 tisíc Kčs, což byly tehdy čtyři roční platy. Mezitím jsou odcizeny i další starožitnosti. Podezřelým je podle popisu několika svědkyň (Stella Zázvorková) jistý Hruška, milovník umění a znalec kunsthistorie bez papírů. Případ dostane opět zelenáč Otradovec a úkol zní jasně. Důležité je zjistit, kde jsou starožitnosti schovány a ne zadržení pachatele. Jirka to ale celý posere, naštve Kubáta a je od případu odvolán. Je třeba využít lest a zkušený Rudla Pekař ví jak na to. Příjemný oddechoví díl. Jiří Bartoška, recidivista, který využívá důvěřivosti starších žen (Květa Fialová) je arogantní, namyšlený hezoun, co neprozradí o ukradených cennostech nic. Jeho parťák Strnad (Ladislav Potměšil) zase tahá vyšetřovatele za nos. I Kamil je na něj při výslechu krátký. Díky policejní protřelosti Pekaře a Kubáta se ale na konec zjistí, kde se "Jupiter" nachází. V osmdesátých letech se s krádeží uměleckých předmětů roztrhl pytel. A pachatelé nebyli pouze Češi jak uvádí v epizodě expert na starožitnosti (Zdeněk Ornest) V zámcích nebyly žádné kamery a strážní. A toho využívali nejen zloději ale i turisti. Na konec zase pár postřehů...Poprvé se v seriálu objevuje postava kriminálního karikaturisty a přístroj na vytváření podobizen podezřelých. Vidíme také že policejní technik (Jan Faltýnek) požívá fotoaparát Nikon (na tu dobu luxusní záležitost). Rudla Pekař si prohlíží obsah Hruškových kapes, kde se nachází stará jízdenka MHD s červenou šipkou, bonbóny Tic-tac, co byli tehdy k mání pouze v Tuzexu ( Tuzex se objevuje v seriálu poprvé v této epizodě) a bulharské cigarety BT. Co se cigaret týče, za zmínku stojí scéna, kdy Kamil nabídne Strnadovi cigaretu. Otevře šuplík, kde jsou Kubátovi Sparty a krabička BTček. Chvíli váhá a dává vyslýchanému levnou bulharskou cigaretu. Pekař volá ze staré telefonní budky. Manžel Květy Fialové odjíždí v zeleném Fiatu. Hruška a Strnad přijíždí do výčepu starým Volkswagenem Broukem. Ve výčepu je pivo čepováno do sklenic s nápisem RaJ (Restaurace a Jídelny) které se používali v zařízeních od levných výčepen do restaurací 3. cenové kategorie. V závěrečných titulcích můžete vidět starý ruský vojenský GAZ (Gazik), který používali sovětští vojáci žijící v Československu. ()

Cibulka_C

Omg anooooo, tady byl Jirka Bartoška strašně cool na svoji dobu a choval je jako totální zloděj, který má všechno totálně u pr... a nakonec na celou akci přišel líp, než samotní pitavalové, když ho fotili z toho auta. ✌🏻 A nejvíc mě na celým dílu uneslo to, jak plynule a nenápadně dokázal vyměnit to pivo za limonádu. 👌🏻 Pak mě ještě bavilo pozorovat, jak měl Jirka Bartoška, říkejme mu třeba recidivista Hruška, u výslechu všechno total na háku zase a zkoušel všechny z výslovnosti. 🇫🇷 Tohle mě bavilo. ()

SOLOM.

Já mám taky raději vztahy pohlavní – než ty hlavní, ale to je jedno…Tento díl byl sice na jednu stranu dost úsměvný a plných spíše komických scén (viz výpověď těch tří ženských) či Bartoškovo vystupování a odpovídání při výslechu, ale jinak se mi tento případ rozhodně líbil a patří mezi ty lepší – samotná zápletka i herecké výkony většiny zúčastněných rovněž tak. Pomalu začínám tomuhle starému seriálu přicházet na chuť. Není to sice žádná pecka, ale člověk se alespoň zasměje… ()

Jara.Cimrman.jr

"Děkuji Vám pánové za vřelé pozvání, ale taky jste to mohli říct rovnou a nemuseli jsme si hrát na to, jak kašpárek platil pokutičku." Padouchové "kunsthistorik" Hruška a "nekuřák" Strnad mě tentokrát svou namachrovaností bavili mnohem víc než kriminalisté. A taky mě bavilo, když se svědkyně dožadovala při vytváření identikitu zachycení úskočného výsměchu v očích nebo když Hruška vysvětloval rozdíl mezi hlavním a pohlavním vztahem. ()

• Kriminální případ je uveden v Kriminalistickém sborníku (12/1973) na stranách 736–741. Je tu popsán případ Pavla T. a celé jeho kriminální činnosti v oblasti krádeží uměleckých a starožitných předmětů. (Snickors)
  • Soška Jupitera byla nalezena v kachlových kamnech, které se bouraly při adaptaci bytu. (Snickors)
  • Když Jiříček jede na Moravu do Oslavan zjišťovat podrobnosti o pachateli krádeže obrazů, vyslýchá vlakvedoucí (průvodčí, S. Zázvorkovou) na nádraží, na kterém ale neopustil ani území Prahy. Nádraží je totiž Praha-Veleslavín. (Volvo40)