Will Smith, v hlavnej úlohe tohto akčného thrilleru, ktorý je inšpirovaný zbierkou krátkych poviedok Isaaca Asimova, natočil režisér Alex Proyas (DARK CITY, VRANA). V roku 2035, sú roboty súčasťou každej domácnosti a ľudia im dôverujú, okrem jedného trochu paranoidného detektíva Del Spoonera (Will Smith) , ktorý je presvedčený, že zločin, ktorý práve vyšetruje spáchal robot. Vyšetrovanie ho privedie, k objaveniu desivej hrozby pre ľudskú rasu. Spoločne s psychologičkou Susan Calvin (Bridget Moynahan) vyšetrujú smrť doktora Milesa Hogenmillera vedca, ktorý pracoval s robotmi pre U. S. Robotics. Dôvod smrti bola samovražda, no Spooner je presvedčený, že vedca zavraždil robot. Ale 3 zákony robotiky určujú, že takáto udalosť je nemožná. (oficiálny text distribútora)

kwoky

Nenáročně komunikovaná možná budoucnost, když "se to nepovede". Námět a základní myšlenky jsou skvělé a jsou důvodem, proč hodnotím tak vysoko. Bohužel jsou ve scénáři solidní kopance a dost věcí mi při sledování "skřípalo". Ale když se člověk něchá unášet, je to povedený film (hlavně to táhne svěží akce a "vyhláškovaný Smith"). Velmi mi připomínal Animatrix - Druhou renesanci, kde je to samé řečeno za pětinu času. ()

J*A*M*A*L

Chvilkami nuda, chvilkami solidní akční podívaná, nicméně ať, či onak je to blbost až na půdu. Sci-Fi navíc nemám rád. Akční scény se vlastně i docela povedly a výkony herců také nebyly špatné, ale mimo akci, která tam ani tolik nebyla, jsem se jenom nudil. Asi nejslabší "Smithovka" a ze Science Fiction světa hodně velká blbost. Nic pro mě. ()

Paldiny

Slušný blockbaster akému chýba k dokonalosti skutočne málo. Krimi zápletka s vyšetrovaním záhadnej vraždy "otca strojov“ neurazí náročného ani nijak zvlášť nepotrápi konzumného diváka, tých pár zvratov a nesúci odkaz v nej úplne stačia. Najsilnejšiu zbraň sfilmovaného Asimovho diela predstavuje do detailu vycibrená vizuálna stránka s precízne nakrútenou akciou a nenápadným soundtrackom. Ten dokresľuje chladnú atmosféru budúcnosti, v akej si hľadá svoje miesto aj hláškujúci detektív v koži Willa Smitha. Okrem detektíva s pomedzi kolegov vyčnieva paradoxne neživý Sonny, zvyšok výraznejšiu stopu nezanechá, vrátane Bridget Moynahan čoby kandidáta na herecké poleno roku 2004. Najväčší nedostatok však plynie z absencie seba menšej emócie i keď priestor aj témy k tomu boli (trauma z minulosti, rodinný vzťah s "otcom robotov“). Ťažko tak povedať či za týmto “prázdnom“ stojí odosobnená réžia, nevýrazní herci vo vedľajších rolách alebo scenár, aký sa pevne drží šablóny troch zákonov a voči postavám udržiava mierny odstup. Aj napriek faktu, že je film chladný ako objatie s plecháčom, má obsahovo čo ponúknuť a čo je najdôležitejšie popkornovo baví. ()

Patrik256

Ocenění: Oscar '04 - nominace: vizuální efekty // Tržby v USA za první víkend: 52 179 887 $ (3420 kin) // Náklady na výrobu: 120 mil. $ // Náklady na reklamu: 45 mil. $ ()

system

Necekal sem nic, ale v koutku sve duse sem doufal, at se to uz konecne povede a fanousci sci-fi zanru zas mohli o necem mluvit. A ono se to povedlo :-)), ne opravdu je to velmi kvalitni snimek a od dob Matrixu 1, jeden z nejlepsich v tomto zanru. ()

Spectre

Zrejme je aj dobre, že som sa nedostal ku knihe, ale film mi prišiel ako relatívne inteligentná popcornovka, určite príjemné prekvapenie. Keď sa tu hovorilo o nejakom kulte, ako má BladeRunner, a pod., tak by to chcelo trochu zmeniť scenár, ale mimo zopár scén pre konzumného diváka, ktoré tam pochopiteľne museli byť v rámci uspokojenia bežnej priemernej inteligencie a zadosťučinenia u producentov. Zvyšok je ale oproti iným filmom v pohode, veľmi ma teší, že sa film netvári na viac, ako v skutočnosti je (veľká zrada u dnešných snímok) ... preto dávam 4,5* za skutočne dobrý sci-fi akčák (dajte ale láskavo niekto preč to slovíčko Thriller z popisu ;-) ) ()

Yardie

Dobrý film! Poslední dobou jsem nějak přičichnul a oblíbil si žánr sci-fi. Výborně je zde skloubeno sci-fi s akcí a od začátku do konce se bavíte. Triky jsou dokonalé, akce skvělá a celkově je to totální pohoda a nářez. Na kvalitní odreagování a zábavu vynikající snímek a rád se na něj vždy podívám znovu, je prostě takový svěží. Howgh! ()

GREGOIRE

Velice zajímavý námět, který nakonec zbytečně sklouzne k určité lacinosti a matrixovým hrátkám. Škoda té úporné snahy o popfilm. Minority report je v tomto ohledu podstatně lepší. ()

MkSallam

Ultimativní hrdina hláškuje, střílí, hláškuje a opět střílí a já si jen říkám: "Wow". Zatraceně cool akce, zajímavá zápletka a perfektní kamera korunují tenhle akční úlet na post dokonalé jízdy. Jen v tom nesmíte hledat Asimova...9/10 ()

simply

I když scifi moc nemusím Já robot je film, který můžu vidět i víckrát. Zajímavý námět, dobří herci a akční děj ale i scény u kterých si zabrečím. To je přesně film pro mě. ()

mazadlo

Vydařený film který potěší nejen scifisty a věrné následovníky Asimova. Já, Robot je moderní a skvělý a pohled na naleštěné audi budoucnosti je jen jeden z mnoha dokonalých prvků který tenhle film nabízí. Navíc na hlášku s pšíkancem se zapomenout prostě nedá. Skvělý film. ()

Marys

Spočiatku mi to prišlo strašne jednoduché, predvídateľné a nezáživné. Druhá polka filmu bola ale úplne super, efekty, akcia, mierne napätie (aj keď, zle to predsa dopadnúť nemôže, však). Nakoniec sa teda tento vkusný kúsok o robotoch vyšplhal na takisto slušné hodnotenie u mňa. ()

lareinna

Výborné, vynikajúce sci-fi, som nadšená.. Asimov patrí medzi najvýznamnejších "sci-fi" spisovateľov 20. storočia. Tu nejde len o konkrétnu predlohu k filmu, ale o celkový názor Asimova a jeho myšlienky o robotoch a strojoch v budúcnosti, ktorý naznačoval v mnohých svojich poviedkach. Videla som dokumenty o jeho práci a o jeho živote a to bol podnet a dôvod pozrieť si tento film. Som spokojná a nevylučujem to, že si ho niekedy pozriem ešte raz. ()

Movie Gourmet

Docela dobrý a příjemně nadprůměrný snímek. Filmy s Willem Smith(em) mám celkem rád. Zajímalo by mě jaká je asi knižní předloha a na kolik ji lze srovnávat s Čapkovým R.U.R. Verdikt: 4* a 75 - 80 %. ()

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

07.06.2013

Další urostlý blonďák v roli nebešťana, který sestoupí mezi smrtelníky a předvede jim, zač je toho kladivo? I když v tomto případě spíš kopí, bitevní palici nebo efektní dvojzubec. Nikolaj Coster… (viac)

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (viac)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (viac)