Duch včelieho úľa

(festivalový názov)
  • Česko Duch úlu (viac)

Píše se rok 1940. Španělsko se zrovna vzpamatovává z občanské války a následného nástupu generála Franca k moci. Na pozadí historických údálostí sledujeme příběh sedmileté Any a její sestry Isabel. Obě žijí v opuštěné vesnici kdesi v Kastilii. Venkovský klid naruší příjezd putovního kina. Promítá se Frankenstein! Scény, které teprve sedmiletá Ana vidí na plátně, jí nedají spát. Když Aně Isabel prozradí, že Frankensteinův duch žije nedaleko vesnice, začne po něm Ana usilovně pátrat. (venus)

Chrysopras

Moc rád bych dal vyšší hodnocení, už jen kvůli kukadlům Any Torrent. Ale upřímně to byla dost nuda. Film by taky potřeboval pořádně zrestaurovat - kvalita na plátně byla bídná. Byly tam skvělý záběry, třeba běh holek k tý samotě se studnou, přesto když už sledujete hodinky, kolik asi zbývá do konce... něco je špatně. ( 52. KVIFF ) ()

kagemush

No ještě že jsem to neviděl jako malej kluk (kdy třeba Valerie a její týden divů mě dokázali docela vyděsit).Protože po něčem takovém bych asi zabil bratra,zapálil otcovu uniformu a následně strčil hlavu do úlu,abych viděl co na to naši.--Teda fakt je, že už takovýhle imaginativní kousky (jako nedávno Pro urodov i lyudej) sleduju raději zásadně stočen v prenatální poloze.--No a takovej Saša Gedeonů když tohle někde popatřil pak natočil v podstatě totéž,jen místo střetu s realitou tam prsknul střet s premestruální tenzí a zoval to Indiánským létem (aneb Úl po deseti letech). ()

agathon

takhle by asi vypadal Faunův labyrint bez fauna, triků a snahy být světový. Strhující a přitom minimalisticky zdrženlivá studie jedné doby, tragické prohry lidství a dětství, které tuto prohru ještě nemůže pochopit. A malinká Ana Torrent už opravdu uměla hrát. ()

zette

Po technicke strance krasny film, ktery poeticky ukazuje zivot na venkove, skrz pohled dvou sester. Pochopil bych i o co tvurcum slo. Myslim si vsak, ze zde forma zpracovani znacne prevysuje ono sdeleni. Atmosfera uzasna, tempo a zabava temer nulova. ()

Karin.Kiss

Krehký a citlivý príbeh o dievčati s fantáziou, ktoré si svoju Frankesteinovu príšeru vymyslí úplne samé. Alebo dokonca vztiahne ohrozujúce prvky reálneho sveta na toto filmové monštrum, aby sa uchránilo pred skutočnosťou. Pomalé rozprávačské tempo ešte viac predlžuje množstvo prelínačiek medzi zábermi. Rovnaké veľkosti záberov mi občas podráždili oko. Zdanlivo dlhá expozícia, z ktorej máte pocit, že sa nič nedeje, skrýva veľa zmien, ktorými dievčina prechádza, ktoré napokon vyústia v ohromujúci záver. Nepodceňujte detaily v tejto jemnej snímke. ()

Rozjimatel

[4,5*]     Krásne poetický a magický film s parádne hustou atmosférou tajuplného napätia. Na svet sa dívame pohľadom nevinných detských očí veľmi vnímavej malej Anny (skvelá Ana Torrent). Detská dušička sa snaží pochopiť kolobeh života a smrti, pričom je tu zrejmá najmä fascinácia smrťou. Obe dievčatká sú strašne roztomilé a rovnako aj presvedčivé, tak Anna, ako aj jej sestrička Isabel (Isabel Tellería). Tempo vyprávania je príjemne pomalé, je tu množstvo pôsobivých obrazových výjavov krajiny vtedajšej doby (ošarpané budovy), sprevádzaných príhodnou snovou hudbou. Film prináša krásny odkaz na samotné filmové umenie, veľmi mocné svojim vplyvom. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

gumolit

(1001).  Tak trochu Faunov labyrint z iného pohľadu. Krásny snímok o nevinnej detskej duši a jej snoch. A vôbec mi nevadilo to pomalé tempo a ani to že film je v podstate skoro bez deja. Silné drámy má proste berú. ()

Brylin

Na pozadí rozbitého kastilského venkova, kterému se začínají hojit rány občanské války, se noříme do světa malé Any, světa, jehož hranice s realitou jsou nezřetelné a kde je možné všechno. Světa, který má svá tajemství a do něhož naštěstí dospělí příliš nezasahují. Duchové, zvlástní bytosti, příchod a odchod života zaujímají v duši hlavní hrdinky víc místa než třeba škola, a Ana se s nimi vyrovnává po svém. I vizuál 45 let starého snímku je snový, syrová krajina, zahrada a hlavně přítmí domu protepleného jantarovým světlem. Krásné čtyři hvězdičky. ()

troxor

Jedním slovem krásné! Svět španělského venkova pohledem dvou malý holčiček není jen nostalgickou vzpomínkou na mládí, ale také rafinovaným protifrancovským (film byl natočen v posledních letech vlády tohoto nejdéle vládnoucího evropského fašistického diktátora) jinotajem. Píší se 40. léta 20. století. Klid ve vesnici daleko od ruchu vnějšího světa nenaruší téměř nic. V tomto světě vyrůstají dvě malé holčičky - Ana a Isabel. Jejich rodiče žijí každodenními povinnostmi a podivnostmi - matka píše každý týden dopis milenci, o kterém ani neví, jestli ještě žije, otec žije pro své včely. Pak ale přijíždí do města vůz s filmem pro zdejší kino. Celá vesnice se dívá na Frankensteina. Dívky nemohou pochopit, proč Frankenstein (pro celý film platí, že Frankenstein = mj. Franco) zabíjel. Ta starší, která si ráda vymýšlí tvrdí, že to jel duch, stejný který žije v blízké opuštěné stodole. Jaké je ale překvapení, když na místě naleznou skrývajícího se dezertéra... Krásný poetický film o dětství a zároveň drama prvním setkání se smrtí a s nesmyslnou vražednou zločinností Francova režimu. ()

Voyer

Skličující ale málo fantazijní a hutné. Na dětský svět pohlížíme objektivem pozorovatele, nikoli zúčastněného. Díky objektivnímu pohledu chápeme celý sled příčin a následků, ústřední dětská linie je tím paradoxně oproštěna od fantaskna a v důsledku vyznívá banálně. Nejzajímavější je asi postava matky a její nepřítomnost, byť slouží primárně k motivaci teskné a melancholické nálady. ()

pollstro

Působivá a velmi osobní a specifická alegorie, která kritizuje tehdejší vládu a režim Francisca Franca a zároveň zachycuje období těsné po občanské válce. Pohled do života dvou mladých dívek a dětského světa, který je doposud zcela nepoznamenán válkou a vládnoucím diktátorským režimem, což se náhle změní příjezdem nákladního vozu do vesnice, který s sebou veze filmový pás s filmem Frankenstein, který se má promítat ve zdejším kině. Z téhle zprvu nevinné projekce se v samotném závěru filmu vyklube událost, která navždy ovlivní mysl, paměť a vnímání světa jedné z dívek. Pomalu plynoucí film, využívající atmosféru tehdejší doby a prostředí. Skvělá a nádherná kamera, která nabízí vskutku malebné záběry, doplněné žlutými slunečními paprsky pronikajícími okny, které se náramně podobají včelím plástvím. El espíritu de la colmena je kouzelným a magickým filmem a o to víc si Víctor Erice zaslouží obdiv, protože tohle je neuvěřitelný debut. ()

MrKrahujec

No, přece jenom je trochu vidět, že to nedělal Carlos Saura. Jde rozhodně o důležitý film, ale malinko rozvláčné to přece jenom je. Vystačit si s minimem děje a ještě k tomu používat dlouhé statické záběry, to uměl asi opravdu jenom Saura, možná ještě Bergmann a Tarkovskij. ()

Swallowdale

Nudné, zdlouhavé a o ničem. Čtu převážně kladná hodnocení a trochu se divím, podobný žánr filmů patří mezi mé nejoblíbenější. Tento snímek mi ale svoji atmosferou nesedl a opravdu sem se tu hodinu a půl pronudil... ()

rbr

V malé spanělské vesničce ve stínu občanský války, sladká nevinnost osmileté mysli pomine po shlédnutí hororovýho filmu; míšení skutečnejch faktů a postav z filmu. S její rodinou, ne zrvona netečnou, ale značně nepřítomnou, a s její starší sestrou povzbuzující toho tak zvanýho ducha, je Ananina křehká mysl otřesena realitou a smrtí. Co začíná jako dětská hra v první půlce filmu, začne bejt osamělá skoro katatonická cesta z dětství do dospělosti a její komplexnosti, ne jenom pro Anu ale pro celou rodinu. S neobyčejnou scenárií, hudebním podkresem, kamerou, scénu po scéně Erice rozkrývá jeho poutavý příběh s trpkostí zobrazenou očima rozkošný Any Torrent. ()