Nikotín - návyková droga

(TV film)
  • Česko Nikotin (viac)

Tabak, cigarety, fajky - ešte stále sa tomuto nezdravému životnému štýlu venuje príliš veľa ľudí na to, aby to nemalo vplyv na ich zdravie - hlavným problémom konzumu tabaku je negatívny vplyv na naše zdravie. Vrátane choroby, ktorá vzniká častým vdychovaním nikotínu - látky, ktorá vytvára závislosť organizmu od tejto nebezpečnej drogy. (RTVS)

ostravak30

Pravda, asi se člověk nedozví nic extra nového. Dokument spíše mapuje historii cigaret a veřejného mínění o nich. Ale také se zaměřuje na nové elektronické cigarety a popisuje, proč jsou tak škodlivé, i když cigaretové společnosti tvrdí, že nikoli. A to je na druhé straně věc prospěšná. Já jako bývalý kuřák, ačkoli jsem kouřil maximálně čtyři denně, ale chápu, že každý dospělý, rozumně uvažující a svéprávný člověk musí vědět, že mu kouření škodí. A pak je čistě jen jeho problém, zda se dobrovolně zabíjí či nikoli. Tak jako tak souhlasím s každou osvětovou reklamou proti kouření. Cigarety bych zdražil a kuřáci by si měli buď připlácet na zdravotním pojištění nebo si případnou léčbu rakoviny způsobené kouřením hradit sami. ()

Autogram

Niekedy dávno sa cigareta považovala za neškodnú, potom naopak, a boli snahy o ich vylepšenie, až sa dnes zase niekto snaží vytvárať ilúziu zdravého e-fajčenia. Samotná návykovosť je vždy rovnaká, o to tabakovému priemyslu ide, pričom sa pridávajú nové rizikové látky. Dokument všetko parádne vysvetlí, pričom to stíha v rozumnom čase. –––– Nikotín je látka, na které se stáváte závislý. Pohlcujete ho v kouři. Po vdechnutí přechází do krevniho obĕhu a během sedmi sekund se naváže na nikotínové receptory, které jsou v mozku. Ty aktivují centrum odmĕny, co má za následek psychoaktivní účinky. Současně potĕšení, pak lepší koncentraci, nĕkdy ztrátu chuti. ()

subic

Dokument je francouzský, nikoliv německý. Je to asi jediný dokument, o kterém vím, že se věnuje srovnání klasických cigaret, elektronických cigaret a nahřívaného tabáku, který představuje IQOS. U elektronických cigaret kuřák vdechuje aerosol, nikoliv páru, je tu zmíněn zejména americký fenomén JUUL, který se koncem roku 2020 oficiálně stáhl z evropského trhu. Jenom pro zajímavost na Seznamu je test prof. Hajšlové z VŠCHT z roku 2019. ()

Namefar

Neobjektivní slátanina, že je kouření cigaret nezdravé víme. Že ecigarety jsou méně škodlivé to už taky víme. Ale povídat o tom že ecigarety jsou zlo jen proto, že v americe do toho míchají oleje a thc sračky které tam nepatří, to chce být opravdu debil. A co takhle zmínit, že ecigarety mohou být i bez nikotínu. Škoda písmenek. ()

Arsenal83

Dobrá ukážka vývoja v medicíne a lobbingu veľkých firiem. Kedysi sa nikotín považoval dokonca za priaznivý, potom neškodný, dnes je už úplne iný názor a to prešlo tak jedno storočie. Kedysi dokonca lekári predpisovali fajčenie na astmu... A tak sa človek zamýšľa, či aj dnes nie sú veci, ktoré odborníci odporúčajú a vidia ich ako jediné riešenie a či sa časom neukáže opak... Ja mám pocit, že určite áno. ()