Moje učitelka chobotnice

• Južná Afrika My Octopus Teacher

Při natáčení pod mořskou hladinou naváže filmař nečekané přátelství s chobotnicí, která mu poodhalí tajemný svět chaluhového lesa u břehů jižní Afriky. (Netflix)

wosch

Kdyby tak netlačili na emoce... evidentní dotáčky tvařící se jako točené v reálném čase, mnohem raději mám klasický dokument, nicméně záběry zpod hladiny fantastické. ()

Bogrant

Najvrúcnejšie a zároveň najnezvyčajnejšie priateľské puto. Myšlienkovo hlboký dokumentáry film o mužovi, ktorý nájde sám seba i niečo viac, v podmorskom svete, do ktorého človek prirodzene proste nepatrí a nie je naň stavaný. Jemné, emocionálne, profesionálne natočené, s výpovednou hodnotou toho, že príroda ako taká je náš spoločník, a nie odporca. ()

michalkop

Asi jsem náročnější než zdejší osazenstvo. Mně to přišlo jako průměrný dokument se špatně nemluveným komentářem od hlasu, který mě fakt nevzal. Nonstop prostřihy na toho chlápka či dokonce jeho děti mi připadají dost rušivé. První čtvrthodina naprosto nezáživná a poslední taky. Mít ten dokument půlhodiny, bude to klasa. 85 minut je naprosto šílená stopáž. ()

jojo33

TOP TEN najkrajsich prirodopisnych dokumentov vsetkych cias. Tentoraz je Oscar v spravnych rukach! To odhodlanie, ta podmorska magia, to puto... V zavere som mal slzy v ociach a utvrdil som sa este viac, ze priroda okolo nas je to najcennejsie, co mame. Po narodeni mladat a nasledujucom niecom som mal hubu otvorenu dokoran niekolko minut. PS: Niektore (alebo vsetky?) zvieracie kreatury su obetavejsi rodicia ako ludia! ()

Sidenius

To není možné... Anebo je? Najednou mám pocit že chobotnice je jedno z nejkrásnějších zvířat a nikdy už ji nesním. Neskutečný počin právem nominován na oskara. ()

Martinko991

Pohľad na priateľstvo medzi človekom a chobotnicou ako snáď ešte žiadna kamera nezachytila. Veľké plus, že je to točené počas freedivingu čo ukazuje nádheru tohoto športu takisto. Za mňa obrovské prekvapenie a Oscara si tento dokument alebo film jednoznačne zaslúžil. PS: Už nikdy nebudem pozerať na chobotnicu ktorú mám na tanieri rovnako ;) ()

vinducha

Asi bych měl dát jen 4 , protože je mám rád i na talíři , ale tuhle hlavní představitelku bych opravdu nesnědl. Neskutečné , že někdo dokáže natočit toto , kdyby člověk nevěděl , že tam žádné triky použity nebyly , tak by tomu prostě neuvěřil. ()

jana86

Jeden s najkrajsich dokumentarnych filmov. Uzasna cesta za priatrlstvom s chobotnicou a jej zivota po boku s clovekom. Vrelo odporucam. ()

Beata.Stybro

Dokumentární film Moje učitelka chobotnice (My Octopus Teacher) přenesl opravdovost do silného příběhu. Hlavní postavu ztvárnil Craig Foster (hraje sebe samého), zkušený kameraman, režisér, producent dokumentárních snímků o přírodě, který v době duševního vyhoření navázal netradiční vztah s divokou chobotnicí pobřežní. Poté přizval Pippu Ehrlich a zkušeného Jamese Reeda k napsání scénáře a k režijní práci. Kamery se chopil Rodger Horrocks. To, co společně vytvořili pod hladinou přílivů a odlivů, za doprovodu podmanivé i dramatické hudby od Kevina Smutse, nás zcela ponoří do jiného světa, z kterého odplujeme po hodině a půl zasnění a dojatí. Profesionalitu malého týmu dokumentárních filmařů vidíme v každém záběru. Uchopitelnost příběhu určená nejen pro odbornou veřejnost dokáže fascinovat i vnímavého běžného diváka.  Příběhem je klidný citlivě odvyprávěný rok skutečného života Craiga Fostera, který v době svého osobního i profesního útlumu volí každodenní potápění uvnitř chaluhového lesa pobřeží jižní Afriky.  Každý den se potápí na stejné místo, pouze se šnorchlem a v plavkách. Každý den vydrží pod hladinou déle a každý den sleduje dění v oceánu. Potkává pozoruhodného hlavonožce a vzniká mezi nimi neuvěřitelné pouto. Postupně s Craigem rozkrýváme soukromý život podmořského vysoce inteligentního tvora a společně s ním si vytváříme vzácnou vazbu. Žijeme jejich přátelství i dramata. Moje učitelka chobotnice, dokumentární film, terapie hlavního hrdiny, přináší informace, zkušenosti s osobním poznáním, emoce i usmíření. To vše na jediný nádech. ()

merciann

Možná jsem hodně dlouho žádný tak dobrý dokument neviděl. Možná to není jen dokument. Je to fascinující příběh přátelství člověka a mega inteligentního tvora. Musel jsem 2x odejít do koupelny, abych se vybrečel. Sakra pořádně vyřval. Řadím ho do úplné topky. Poučné, nádherné, laskyplné, dechberoucí. Ten svět, který kdo poznal - ví, že tam pod hladinou je to jiné. Tiché, klidné, bez závisti, mamonu a devastování naší planety ()

roza101

Tento dokument je něco tak neskutečně fascinujícího, úžasného a nevím co ještě všechno za slova bych tu musel napsat abych to vyjádřil. Tak precizní filmařina, a tak do hloubky pro každého člověka k zamyšlení , že je to až neuvěřitelné. O to víc člověka mrzí, že všechno tak krásné a obyčejné, a to nač je smysl bytí každého z nás zničí pouze a jen člověk, a proto by každý z nás měl naší neuvěřitelnou planetu chránit a chovat se k ní ohleduplně. Rve mě srdce když vidím jak kácí pralesy, a ničí vše jen kvůli mamonu. Měl by si to každý uvědomit, než bude pozdě pro všechny z nás. ()

makoviceee

Prenadherna, fascinujici, laskyplna, napinava, dojemna a hluboce citliva zalezitost... tohle by mela byt soucast povinneho vzdelavani. ☺️🙏🏼🐙💖🌊 ()

lone_wolf_

Veľmi pekný dokument o nevšednom vzťahu medzi chobotnicou a človekom. Bežný človek má možnosť dozvedieť sa čo-to o živote týchto zaujímavých stvorení. Na začiatku som ani neveril, že by ma to mohlo tak pohltiť, ale opak je pravdou a veruže by som si chobotnicu na tanieri neželal. Naskytá sa morálna otázka, kde je tá hranica medzi tým, čo máme právo jesť, ale to je na inú debatu. ()

A.lexii

Pro mě zatím jediný zvířecí dokument, který si zapamatuji ještě na dlouhou dobu. Viděla jsem ho před půl rokem a stále mě píchne u srdce, když si na chobotničku vzpomenu. Ano, dokonalý heartbreaker. Díky, za možnost sžít se s tvorem, který je mi jinak velmi vzdálený... ()

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů