Reklama

Reklama

Ájurvéda - umění bytí

  • India Ayurveda: Art of Being (viac)
všetky plagáty
Ukážka z filmu
India / Švajčiarsko / Nemecko, 2001, 102 min

Obsahy(1)

Chcete změnit svůj život a být bez nemocí? Nevíte, kudy vede cesta k dlouhověkosti? Už ve starověké Indii si uměli poradit přírodní cestou i s rakovinu, lupénkou a kompletním pohybovým aparátem. Metody a přístupy prověřené tisíciletími se nyní objevují díky řadě léčitelů i v ČR.
V našem těle je přítomno pět prvků, a těmi jsou vzduch a prostor - Váta, oheň a voda - Pitta, voda a země - Kapha, které jsou souhrnně známy jako tři dóši - tři bioenergie. Všichni se rodíme s vyváženým a jedinečným přirozeným uspořádáním těchto tří dóš. Dokud vyváženost trvá, nemoci se neobjeví. Z hlediska proporcí by Váta měla tvořit celý jeden díl, pita polovinu a Kapha čtvrtinu. Pak je tělo zdravé. A jak se provádí diagnóza tří dóš v našem těle? Pulz Váty můžeme cítit v nervu palce. Pulz Pitty lze cítit v nervu ukazováku a pulz Kaphy v nervu prostředníku. Vnímáním pulzu se dá posoudit zdravotní stav pacienta. V tvrdém pulzu se dá odhalit duševní slabost, stres, strach a další stavy spojené s myslí. Léčitel Pavol Hlôska ve svých českých publikacích pracuje s pojmy sliz (Kapha), žluč (Pitta) a vítr (Váta) a dává tím ájurvédskému přístupu k životu uchopitelnější rozměr. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Ukážka z filmu

Recenzie (16)

dvd-L 

všetky recenzie používateľa

Hmm.. možná by neškodilo také zmínit se o tom proč se takové zázračné metody nepoužívají i na ZZZápadě. Proč například si tedy lámeme hlavinky nad lékem na rakovinu, když rakovina se už běžně léčí. Já vím, já vím .. šamanizmus se špatně balí do sterilních balíčků aby se za ně daly utržit velké peníze. Opravdu? ()

siloalampa 

všetky recenzie používateľa

Zopár skutočne zaujímavých týpkov Vám ukáže, kam až siaha skutočná staroveká medicína. Osobne ma zaujal bahenný rtg, akupresúrny výstup s kozou, výroba liečivých práškov z jedovatých látok za asistencie kravských výkalov, či (ne)ortodoxné liečenie schyzofrénie. Nesmiem zabudnúť ani na kilometrový rad k liečiteľovi, ktorý všetko riešil dávkami stromovej kôry. Ako pacient mám oveľa lepšie skúsenosti s alternatívnou ako s klasickou medicínou a keď si v tejto chvíli vybavím nešťastnú prepracovanú nervóznu sestru, vedľa nej unudeného flegmatického doktora so sklonom nevysloviť slovko navyše a atmosféru malomestkej nemocnice, už hneď teraz bez náznaku skúsenosti viem, že som jednoznačne fanúšik ájurvédy... Mimochodom, v dokumente zaznie pár naozaj diamantových myšlienok, ktoré nútia človeka minimálne zamyslieť sa a to ja mám rád... ()

Reklama

renoarko 

všetky recenzie používateľa

Bolo by naozaj pekné, keby sa múdrosť starých vekov dostala do povedomia dnešného moderného človeka. Starí Indovia neboli blbí a máme sa od nich stále čo učiť, chce to len otvorenú myseľ, nielen brať slová pána Dochtora ako niečo neomylné. Mňa dokument presvedčil, aby som si o tomto systéme naštudovala viac informácií. Namaste. ()

Smok 

všetky recenzie používateľa

Dokument o matke všetkých liečebných systémov, starej niekoľko tisícročí. Ájurvéda pomaly naberá na popularite aj v západnom svete o čom svedčí aj tento indicko - európsky dokument, ktorý sa snaží bežnému človeku priblížiť podstatu starej liečiteľskej múdrosti vychádzajúcej z poznania sily prírody a vnímania vzniku choroby u človeka komplexne. V tom by som videl rozdiel s modernou západnou alopatickou medicínou. Ájurvéda sa snaží liečiť príčinu choroby, nie jej dôsledok. A potvrdzujú to aj výpovede vyliečených pacientov z chorôb, ktoré v západnom svete plnia cintoríny. V každom prípade vidieť starého guru, ako pred kamerou zhltne mililiter ortuti zmiešanej s akýmsi bylinkovým extraktom a nič sa mu nestane, alebo ochromí a následne opäť rozchodí človeka stlačením istých nervových zakončení na tele je pre mňa zaujímavé a presviedča ma o tom, že títo maníci už dlhé roky vedia, čo robia. Vďaka ČT za takéto dokumenty pri ktorých sa človek dozvie veľa nového (do včera som si myslel, že ajurvéda bude asi nejaké indické korenie ;-)) a pozastaví sa nad vecami, ktoré mu unikajú vo víre dnešného uponáhľaného konzumného sveta. ()

tragicus odpad!

všetky recenzie používateľa

Podle staroindickeho uceni se pro radnou ocistu musite vykoupat v ganze. Pokud ta neni po ruce, muze byt s uspechem nahrazena zumpou, spinavejsi stokou, v pravde polnich podminkach se muzete pozvracet, pomocit a potrit exkrementy. Pokud se Indove opravdu dozivaji vice let nez jinde (o cemz si dovolim pochybovat), bylo by to tak bezpochyby jedine proto, ze unudily smrtku k smrti: "Argh, dalsi Ind otraveny gangou..." "Dalsi osel otraveny bylinkovym cajem kdyz zapijel (per oralne v podstate neskodnou) rtut..." ()

Galéria (6)

Zaujímavosti (2)

  • Snímek získal v roce 2002 na Gallaway Film Fleadh cenu pro nejlepší celovečerní dokument. (JARDAHONDA)
  • Snímek v roce 2003 získal na Inaugural Indian Film Festival v Los Angeles Cenu publika pro nejlepší dokument. (JARDAHONDA)

Reklama

Reklama