Světlo a stíny

• USA Shadow and Bone
USA, (2021–2023), 14 h 52 min (Minutáž: 45–64 min)

Tvorcovia:

Eric Heisserer

Predloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton, Tom Weston-Jones (viac)

Když mladá bojovnice projeví kouzelné schopnosti, které by mohly sjednotit její svět, začnou proti ní kout pikle temné síly. (Netflix)

Recenzie používateľa Remivsremi k tomuto seriálu (9)

Světlo a stíny (2021)

1. řada: Začátek byl velmi nadějný. Představí se fantasy mix carského Ruska, v kterém jsou namíchaný i jiné národnosti. Máte tady záhadnou zónu, představující nebezpečí, strach i možnosti. Postavy jsou fajn, každý dostává motivaci, zobrazují se vnitřní spojitosti i náznaky, kdo je skutečný padouch a hrdina. To ale rychle vezme za své. Většina postav velmi rychle zabředne do škatulky, Alina je každou epizodou otravnější protagonista. Bohužel v ten moment si nejvíce uvědomíte, že se jedná o adaptaci YA knížek. Své pocity mění neustále jak na běžícím pásu, je arogantní a nesympatická. Vyprávění příběhu se už po druhé epizodě zadrhne. Je často zkratkovité, nepřehledné a ne dostatečně promyšlené. Jedná se spíš o náznaky. Skáče se z místa na místo. Některé linky jsou nepotřebné a jsou zde pouze pro časovou výplň. Vyznat se ve válečném stavu či v geografické poloze je někdy až nemožné, páč tvůrci nepřináší dostatek informací. Dojdeme pak do finále, které vás uspí nebo naštve. Je to stále povedenější než loňské příšerné Cursed, ale s přibývajícím časem seriál směřuje do stejného ranku. Mladší ročníky si to asi užijí více, ostřílení pardálové to můžou s klidným srdcem vynechat. Season 1 - 50% ()

Pronikavý výbuch světla (2021) (S01E01)

Seriál začíná solidně. Máme tady fantasy verzi Euroasie (většinou ruská část) 19. století. Uprostřed kontinentu máte šílenou anomálii, která změnila život všech obyvatel. Postav je na začátku docela dost, ale dokážou se dostatečně odlišit. Možná se až příliš tlačilo na to ukázat, jak je tato společnost rasistická a jak hlavní hrdinka bojuje celý život s předsudky, ale dá se to zkousnout. Vyhovuje mi vizuální stránka. Tvůrci vsadili místo na CGI na skutečné reálie. Je to zemité, temné a celkem uvěřitelné. Snad se vyhneme propadáku ala Cursed. Knižní předlohu jsem nečetl, takže nemůžu srovnávat. ()

Každý může druhému připadat jako netvor (2021) (S01E02)

Druhá epizoda se více zaměřila na vyprávění příběhu a představovaní jednotlivých postav, což mi velice vyhovuje. Není to nikterák zázračné, ale zatím nepřišel žádný větší kiks, spíše naopak. I akční vložka nebyla marná a pokud se dočkáme v dalších epizodách podobného uchopení ve větším měřítku, všemu to prospěje. Herci jsou ve svých rolích dobře zvolení a dokážou své výkony dostatečně prodat. Zatím převládá spokojenost. ()

Stvoření v srdci světa (2021) (S01E03)

Tentokrát jsme dostali carský palác i samotného cara, light verzi Rasputina a náznak bolševické revoluce. Jinak se epizoda zaměřila více na Alinu a to byl zásadní kámen úrazu. Alina je totiž dost nezáživná a únavná postava. Je to tvrdohlavý teenager s přehnanou dávkou arogance vzhledem ke všemu, co si ji událo. Pokud nedojde k nějakému růstu a bude se chovat podobně i po zbytek seriálu, vše tím utrpí. ()

Otkazat’sya (2021) (S01E04)

Tohle bylo hrozně útržkovité, chaotické, nesourodé, uspěchané a otravné. Chtělo by více sloučit vyprávění a zaměřit se na jednu věc a pořádně ji probádat. A ne skákat z místa na místo a představovat další a další linky. ()

Ukaž mi, co jsi zač (2021) (S01E05)

Mám z epizody hrozně rozporuplné pocity. Ději prospělo zaměření pouze na jednu lokalitu. Všechny hlavní postavy byly poprvé pohromadě. I závěrečné odhalení mělo svojí sílu a tu správnou údernost. Ale to provedení. Je to ledabylé, náhodné a často nepřehledné. Už podruhé se snažili přijít s cool scénou jako z heist snímku, ale exekuce kulhá na všechny končetiny. Alina je mi čím dál víc nesympatická. Opět je příklad toho zachránce světa, který nepotřebuje tolik tréninku jako ostatní, ale přesto nakonec vyřeší každou překážku až nepatřičně jednoduše. Chtělo by to větší propracovanost scén i dialogu. Trošku uklidnění tempa. Zatím se jen tak klouže po povrchu a zbytečně se pospíchá. ()

Srdce je jako šíp (2021) (S01E06)

Epizoda, kde se pouze pobíhalo sem a tam a řešily se vztahy či jejich nedostatek. ()

Bezmoří (2021) (S01E07)

Nejvíce prostoru dostal Kirigan. Jeho minulost byla fajn, ale pak to najelo na vlnu nepřetržitého žvatlání, rádoby vznesených proslovů a tíživých momentů. Nic ale pořádně nefunguje, protože z postav se po čase vykrystalizovaly jen figurky, které dělají stále to samé dokola. Jiskřičku naděje vždy přinese pouze Kaz a jeho parta. ()

Žádný slzy (2021) (S01E08)

Uf, tohle už nemohlo být více klišé a nezajímavé zakončení. Padouch prohraje, protože rázem jeho um a důvtip zmizí z povrchu zemského. Následuje pouze nekonečný proslov, divné a sáhodlouhé pohledy, zbytečné pěstní souboje, kdy měl aspoň desetkrát použít své schopnosti, na které v úplně závěru zapomněl. A pak ještě přijde zcela nepodstatná desetiminutovka, která pocitově trvala věčnost. Měla navnadit na následující řadu, ale dokázala pouze roztříštit už tak nezvládnuté tempo vyprávění. Závěr se jednoduše nepovedl a první sezóna je ve výsledku nanejvýše průměrná. ()

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (viac)

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

28.06.2021

Akční thriller Havoc režiséra Garetha Evanse (The Raid, Gangs of London) nabírá další herce. Fanoušci tvůrce, kteří snímek netrpělivě vyhlíží, už nějakou dobu ví, že si v něm hl. role zahrají Tom… (viac)