Tato hrstka statečných francouzů svým hrdinstvím a nezlomnou vůlí po vítězství překonává kruté chvíle bojů na východní frontě. I přes obrovské ztráty, které v jednu chvíli hrozí úplným zánikem pluku, je svým hrdinským příkladným bojem postrachem německých leteckých jednotek. Jejich bojové úspěchy při násilném přechoduřeky Niemen ve východním Prusku byly oceněny řádem rudého praporu a přídomkem Niemen. Film Normandie-Niemen zobrazuje část slavné jednotky svobodných francouzů, kteří na východní frontě hájili čest francie v boji proti fašizmu a dosáhli výrazných úspěchů. (oficiálny text distribútora)

fantoci

Snímek Normandie - Niemen patří mezi nepříliš známé válečné filmy. Nevyčítal bych mu nekvalitu obrazu a ani způsob převodu na českou verzi. Prostě v takové verzi je film k dispozici. Sovětsko - francouzský film je poctou francouzským letcům bojujících na straně Rudé armády. Nabízí nejen válečné scény, ale i osobní dramata, která jednotliví letci prožívali. ()

sportovec

Výborný film patetického období válečného filmu druhé světové války je kombinací přesných deníkových záznamů a značných fabulačních i syžetových posunů. Dobře zpracovaný scénář zachycuje výstižně dnes zapomínaného a do značné míry oprávněně zpochybňovaného kolektivního hrdinu - sovětsko-francouzské přátelství. Hrdinství Svobodných de Gaullových Francouzů z NORMANDIE vzbuzuje oprávněný obdiv i po desetiletích. Vzpomínám si v té souvislosti na nedávné velkolepé oslavy 60. výročí OVERLORDU na pobřeží Lamanšského průlivu; i ty je možné problematizovat jako nabubřelpu rádobypatetickou prázdnotu. Situace je složitější a nejlépe ji charakterizuje skutečnost, uváděná ve filmu: francouzský aristokrat v koprodukčním filmu, pln oprávněné hrdosti a štěstí přejímá z rukou komunistického generála nejvyšší komunistický vojenský řád za hrdinství prokázané v kokpitu komunistického válečného letadla. Osobně se domnívám, že jeho pocit i odměna byly zasloužené. Černobílá ráznost svou chaotickou úderností totiž zřídkakdy zasahuje skutečný cíl. ()

Deimos

DVD/// Obsazení 3/10 Děj 4/10 Hudba 3/10 Efekty 3/10/// +několik hodně povedených a autentických záběrů -archaické, bez pořádného scénáře, dokumentární formou, černobílé, ve francouzko-ruském znění s ruským dabingem a českými titulky /// Celkové velmi špatná kvalita DVD ještě více odradí od sledování tohoto filmu. Pouze pro opravdové skalní fandy válečných filmů, kteří jsou ochotni toho hodně přetrpět aby se dodívali do konce. Přiznám se, že některé nudné pasáže jsem musel přeskočit (to sem snad ještě nikdy neudělal). Navíc ten ruský dabing překrývající francouštinu byl velmi rušivý. Takže jsem spíše znechucen, nesedlo mi to/// Celkem 34%/// ()

MickeyStuma

Normandie-Němen (francouzsky Normandie-Niemen, rusky Нормандия-Неман) je stíhací jednotka Francouzského letectva která původně vznikla v době druhé světové války jako stíhací skupina letectva Svobodné Francie bojující na východní frontě proti nacistickému Německu. Její nynější plné označení zní Régiment de chasse 2/30 Normandie-Niemen (Stíhací pluk 2/30 Normandie-Němen). Tak začíná článek na Wikipedii o této jednotce, o kterém pojednává tento koprodukční černobílý válečný snímek. Je to snímek i s ohledem na svou dobu vzniku oslavný, kde byli i použity autentické válečné filmové záběry. A protože se vlastně jedná o takový literární životopis, samotných bojů tu bohužel moc není. Ono na druhou stranu ani není divu. Ve své době byli letecké souboje velice nákladné a jak je velmi jasně na některých záběrech vidět, byli pro složité letecké záběry použity modely letadel. Děj snímku je tedy převážně konverzační, ale to zájemci o vojenskou historii nemusí nijak vadit. Příběh začíná příjezdem několika francouzských letců do sovětského svazu a končí návratem do své vlasti po válce. Mezi tím dějství sleduje jejich počínání, úspěchy i neúspěchy, vzájemné vztahy atd. Téměř dvouhodinová stopáž se zdá být s ohledem na příběh vcelku moc, ale budiž. Je to dle skutečné historie a tak to lze pochopit. ()

Carbo

Celkem zajímavý rusko-francouzský film. Více byla na filmu znát sovětská filmová škola než francouzská. Nicméně sem se vůbec nenudil. Líbilo se mi že děj nebyl osekán pouze na boj a jednoduchou dialogovou agitku ale dokázali rozehrát celkem ucházející drama v několika rovinách(velitel z Maroka držící se rozkazů,Chardon jenž sestřelil svého,boj aristokrata po boku rudé armády,neutuchající ztráty,boj s ruským počasím). Efekty nerušily levností ani nezastiňovaly příběh. Tento film doporučuji pro to že je asi jediný pojednávající o této jednotce, není moc politický ani plný patosu a rovněž není nudný. ()

• Sovětské frontové stíhače Jak-3 a Jak-9 ve filmu nahradily poválečné cvičné Jak-11, přestavěné na jednomístné stroje. Všechny tyto letouny vycházejí ze stejné konstrukce, pouze Jak-11 byl poháněn hvězdicovým motorem s dvoulistou vrtulí namísto řadového. (p3tris)