Wilbur sa chce zabiť

• Česko Wilbur se chce zabít (viac)

Po úspěšné ITALŠTINĚ PRO ZAČÁTEČNÍKY uvádíme další snímek dánské režisérky Lone Schrefigové WILBUR SE CHCE ZABÍT. Wilbur se zpočátku jeví jako normální pohledný mladý muž ale to je jenom zdání. Ve skutečnosti chce skoncovat se životem. Zkouší spáchat sebevraždu, ale shodou nejrůznějších náhod mu jeho pokusy stále nevycházejí. Naštěstí má staršího bratra Harboura, který se o něj vždy postará. Život obou bratrů ale změní příchod svobodné matky Alice. (oficiálny text distribútora)

Mairiel

Tohle je moje silná srdcová záležitost. Ale asi je třeba mít v sobě kousek toho sebevraha aby to člověk pochopil..... Navíc se mi líbí, že kromě zajímavého příběhu a nahlédnutí do myslí potencionálních sebevrahů (kteří vlastně nechtějí umřít, jenom nemají pro co žít) má ten film i vtip. ()

Skip

Ani drama, ani černá komedie, člověk se nemůže dojmout, ani zasmát, ba ani zamyslet. Film nic neříkající, podle mě zbytečný. Dvě hvězdičky snad jen proto, že jsem se úplně nenudil. ()

mahler

Originální tragikomické drama, jehož největší devizou je pro mě Mads Mikkelsen v malé, ale po celý děj filmu velice úderné roli životem znuděného doktora Horsta (který určitě má příbuzného jménem Horst) a jeho velice originální způsob, jak někomu říct že umírá. Smíchy se trhat nebudete, spíše se párkrát pousmějete, film se navíc ke své škodě ke konci spíše docela vleče, i přesto čtyři hvězdičky. Zaslouží si je. ()

easaque

od severských autorů jsem zvyklý na netradiční příběhy a tento k nim rozhodně patří – tentokrát to bylo říznuté ještě anglickou atmosférou, tak zajímavý zážitek. Řešení skličujících životních podmínek byl podán s nadsázkou a vesměs příjemně. Ale tentokrát mi přišly dialogy občas uhozené a nikam nevedoucí a nesmyslné. Nevím, zda to je byl problém titulků nebo třeba způsobený rovnou mojí indispozicí, ale kvůli tomu jsem si film nedokázal užít a tudíž ani dát vyšší známku, i když jsem věřil, že to aspoň ke čtyřem hvězdičkám dosáhne. Časem se k filmu vrátím a třeba budu mít z něj už lepší pocit. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Dlasi kvalitny europsky film tak trochu o tragikomickjych situaciach. Herci su vyborni, akuret reziserka Lone Scherfig minic nehovori. Ale kvalitna europska filmarina, to bez debaty. 80 % ()

Radiq

Celkem příjemná věcička. Místama xmíchu, místama smutek. Tak trochu ze života, ze smrti. S chlupama z nosa, s ocucanejma a odřenejma ušima za 4 hvězdky. ()

kocik1

Ačkoli mám podobné filmy obvykle ráda, téhle švédské trojce jsem její příběh nevěřila ani minutu. Wilbur se zpočátku jeví jako postižený, jeho reakce na polibek připomínají autistu, přesto je o vztah s ním ze strany atraktivních a dá se říci i inteligentních žen takový zájem, že by řada tzv. normálních mužů závistí olízla všech deset. Člověk by řekl, že by to třeba mohla být nadsázka, ale té se vší silou vzpírá podivně tklivý happyend, který může uspokojit leda tak masochistu. Zkrátka a dobře největší chybou filmu Wilbur se chce zabít je to, že se mu to nepovedlo, :-( ()

haushinkaa

Wilbur je tak úžasně ironický, jeho sarkasmus je tak neotřelý a nenucený, navíc pronášený příjemnou procítěnou angličtinou s krásným přízvukem... Díky svému vzhledu, možná i díky svému hulvátsví, si snadno získává ženy, popravdě řečeno se jim vůbec nedivím... Nebýt těch sebevražedných pokusů, které někdy můžou být na obtíž, je téměř dokonalý... No a taťkovský bráška se o něj tak hezky stará, SPOILER že je mi strašně líto, když se Wilbur dá dohromady s jeho manželkou... Velice příjemný film s úžasnou atmosférou (počasí v Británii mě nikdy nepřestane fascinovat), i když konec mě trošku překvapil, nečekala jsem, že se Wilbur vzdá svého stylu a stane se z něj jiný, realističtější člověk... Je to škoda, že přestal být tím zatrpklým Wilburem, kterého všechno tak otravuje a on to dává náležitě najevo... ()

Helmutek

No, komedie to podle mě neni vůbec. A film je to předevšim zvláštní... O depkaři, kterej moc neví, co se sebou, a myslí si, že by radši měl umřít, ale furt se mu to ne a ne podařit (takže je otázkou, jak moc to teda vlastně chce) a jeho bráchovi, kterej vůbec umřít nechce... ale nepodaří se to ani jemu. O tom, jak Wilburovi očividně museli umřít všichni kolem, aby si uvědomil, že on vlastně umřít nechce a že je pro co žít. Ten film je plnej takovejch až syrovejch a nepřikrášlenejch scén, vztahů, dialogů..., jejichž ponurost až bezutěšenost (kterou to na mě působilo, byť to tak možná bejt nemělo) je ještě umocněnější tim, v jak hnusnejch a zašlejch interiérech se to odehrává. Mimochodem, ten trojúhelník (Wilbur a brácha + jeho žena, která se mezi nima dvěma furt nemůže rozhodnout - nebo se rozhodla, že se rozhodnout nechce) byl děsivě... uvěřitelnej. Ten film je zajímavej, ale já byl trochu překvapenej, protože podle předesílanýho žánru jsem čekal něco úplně jinýho. Nečekat komedii, ale existenciální vztahový drama, tak si to možná užiju víc. Jo, a Mads Mikkelsen tady byl ještě mladej a krásnej! - už jenom proto stojí zato se na film podívat. ()

terunka003

Smutné, drsné, tvrdé × líné. Já nevím, jak vám, ale mě to jako komedie nepřišlo. Mám teď pocit prázdnoty. Film to byl tuze zajímavý, ale pro někoho mohl být dlouhý a nudný. Je faktem, že se toho moc neděje, když neberete v úvahu pokusy o sebevraždy, rakovinu, zoufalou snahu najít si partnera. Děj probíhá klidným tempem, bez nějakých přehnaných emocí, herecké výkony byly skvělé, vše bylo předneseno nenásilně. Snímek je ponurý, šedý a bez světel v budoucnosti. To jejich knihkupectví bych chtěla buď vlastnit, nebo ho každý den navštěvovat. ()

lennyd

Po smrti rodičů se bratři Harbour a Wilbur protloukají životem, jak to jen jde. Harbour, díky starosti o rodinné knihkupectví i svého bratra Wilbura, trpícího touhou ukončit svůj život, tak nemá čas ani sám na sebe. To se ale změní, když v nemocnici potká mladou svobodnou matku Alici. Když se i po příchodu Alice i Wilbur sklidní a vše začíná vypadat dobře, zasáhne tuto nesourodou rodinku další tragédii - u Harboura je odhalena rakovina slinivky, a zůstává mu jen pár měsíců života ... Stoprocetně se zde mohu podepsat pod Adrianův komentář - spíše než film jako celek na mne působily jeho fragmenty, z nichž některé byly více než dokonalé (rodinná večeře za přítomnosti sestřičky z nemocnice, která vše o Harbourově nemoci nechtíc proflákne). Ač byl záměr autorů ze mne vytáhnout trochu sentimentu, toto se jim moc nepovedlo - a zhruba od půlky filmu mi bylo jasné jak to dopadne (a taky že jo, jak nečekané).... ()

Narya89

Na snímku mě především fascinovala vytrvalá snaha hlavního hrdiny skoncovat se svým životem, jak už napovídá název:) Mimoto se ale jedná o poměrně propracovaný snímek s poněkud netradičními postavami, v první řadě dvěma bratry - jedním pečovatelským starším a druhým - Wilburem, který se chce zabít. Do tohoto dua záhy vstupuje mladá žena Alice se svou dcerkou, kterou si oba bratři velice oblíbí.....a dál už spoilerovat nebudu. Každopádně mě film po ty necelé dvě hodiny příjemně zabavil, akorát jsem od Lone Scherfigové zvyklá na lepší filmy, jako např. Škola života, takže té úrovně bohužel nedosahuje, přesto víceméně hezkých 70%. ()

xaver

Hodně dětinské a slaboduché. Škoda že se nezabil hned v úvodu. Mohli jsme být ušetřeni utrpení sledovat tu slabotu. ()

Pollock

V začátku jsem se smál každých pět minut, konec upadá do lehkého melodramatična. Výborní herci a kamera, leč k závěru filmu už ničím zvláštním nepřekvapuje, ale i tak stojí za to shlédnout, už jen díky "zvláštní dánské" melancholické atmosféře. ()

klukluka

Malý, komorní film, ztvárňující mile i něco tak nemilého, nečestného a nízkého, jako je zahýbání se ženou vlastního bratra. Ten tady byl tak moc hodný, milující a přející, že ta zrada vyznívala jako něco neškodného. Což je pochopitelně blbost. Přetírat tu špínu na růžovo je nesmysl. Mám raději klasický model, kdy podobná podlost vyvolá kontroverzi. Nevyznívá to pak tak optimisticky, ale bylo by to realističtější, kdyby na smrt nemocnej Harbour ještě navíc zjistil, že mu jeho milovanej bratříček pigluje manželku. Ano, to je jinej příběh, ale jak říkám, podávat ošklivé věci vlídně vnímám jako lhaní. A to já nerad. ()

Here

Wilbur se mi líbil mnohem víc než "Italština", mnohem víc na mě totiž zapůsobil. Tragikomické osudy postav dokáží zaujmout a tak se nám předvede další film "jakoby ze života", přestože to vlastně až tolik ze života není. Já dávám ještě hvězdičku navíc za postavu Wilbura, kterého pokusy o sebevraždu a následné scény v koužku sebevrahů jsou prostě úžasné. Takže nakonec 4. ()

Abiosis

*ŽIVOTU TREBA POVEDAŤ ÁNO* Čoraz viac sa snažím vyhýbať filmovým drámam, pretože utrpenia človek vôkol seba vidí dosť aj v reálnom živote; a ešte aby sa dobrovoľne zúčastňoval utrpenia ako divák? Často poviem takýmto filmom "nie". Tento film bol však miernou výnimkou: Aj tu išlo o zobrazenie ľudského trápenia v rôznych jeho formách, ale plusom pre mňa bolo, že sa človek po dopozeraní necítil skľúčene a depresívne. Film je vážny, ale zároveň aj odľahčený - je prepletený humorom (častokrát čiernym, ale aj tým inteligentným) a zveličuje a preháňa (množstvo pokusov o samovraždu, Harbourove odstraňovanie všetkých možných nebezpečných predmetov z dosahu svojho brata, sexualita postáv). Pri jeho pozeraní si uvedomujete tragédiu všetkých postáv, súcitite s nimi, ste rozhorčení ich správaním, ľutujete ich - do postáv sa bez problémov dokážete vžiť a zásluhu na tom má herecké obsadenie, ktoré z filmu vytvára dokonale fungujúce teleso - ale film vás v konečnom dôsledku neubíja. Hviezdičku uberám kvôli postave Wilburga, ktorá v úvodnej časti znervózňuje a irituje svojou príliš prehnanou (a hranou?) ľahostajnosťou ku všetkým a všetkému a hrubým správaním. Verdikt v 1 vete: Filmová dráma, po ktorej nevychádzate z kina skľúčení, a s radosťou si uvedomujete, že život si síce berie obete, ale takisto je prostriedkom, ktorý človeku dokáže prinášať šťastné a krásne okamihy. 03.08.2010 ()