Cidade de Deus - Mesto bohov - je jedna z najnebezpečnejších štvrtí v Riu de Janeiro. Buscapé vyrastá obklopený všadeprítomným násilím a vidí svojich priateľov zomierať i zabíjať kvôli obchodu s drogami, alebo len tak, z rozmaru. V priebehu troch desaťročí sa chudobná švrť mení na bojisko, na ktorom v brutálnej vojne gangov zomierajú vinní i nevinní. Film sa aj vďaka svojmu realistickému zobrazeniu pomerov stal jedným z najúspešnejších latinsko-amerických filmov všetkých čias, bol nominovaný na 4 Oscarov a získal viac ako 70 ocenení na rôznych filmových festivaloch. (RTVS)

veverysiak

Živý obraz toho, keď sa správcovia krajiny starajú len o seba, svojich vyvolených a zakuklia sa v bubline nezáujmu a bezstarostnosti, masa si nájde vlastné pravidlá a pokiaľ im stačí obmedzené teritórium mimo hraníc nedotknuteľnosti, nemusí to pre celok dopadnúť až tak zle, hajzli sa prirodzene preriedia medzi sebou, popri tom vykrátia aj časť slušnejšej osádky slumov, z ktorej by časom aj tak vznikla nasraná sila a tá by tiež skončila so zbraňou v pazúroch v nekonečných pouličných bitkách a lumpárčinách, v tej Brazílii sa im to zázračne darí držať v papundeklovej oblasti, ale človek nikdy nevie, zaujímavé je, že tí vodcovia lúzy napriek dosť veľkému majetku zostávajú do smrti spojení so špinavým prostredím, nemajú skoro vôbec ambíciu odtiaľ ujsť a žiť normálnejší život, sú to ohromné paralely s našimi drakšiarmi, ale aj s jednoduchými prijímateľmi jednoduchých internetových právd, takže 85%. ()

mottleone

🔥Absofuckinglutelylovin'it brazilská záležitost🔥 Film, který perfektně ukazuje jak člověka ovlivní prostředí, ve kterém žije; který je úžasnou mozaikou několika příběhů napříč desetiletími; jenž má hromadu skvělých improvizovaných scén, kde působí hlavně amatérští herci s perfektním výkonem, což krásně umocňuje atmosféru filmu. Celé to funguje skoro až dokumentárním "feelem" (což byl jistě účel, když je to Raketa story-telling). Máte tu všechno - násilí, drama, pomstu, lásku, krev, drogy, skvělou hudbu, humor i perfektní zvraty a ty investované 2hodinky vám uplynou ani nemrknete; překvapivě si za tu krátkou chvíli zvládnete postavy zamilovat (je to efekt, jako byste měli možnost nahlédnout do života sousedů, které znáte pouze od vidění). V poslední scéně vidíme partu kluků, co si plánují jací budou drsňáci a celé nám to krásně uzavírá začarovaný kruh. Nikdo mi nevymluví, že Brazilci v onom roce ukázali světu, že někdo už sakra ty filmy musí dělat "jinak".. Střihač je absolutní Bůh, co měl dostat Oscara a vlastní svatyni vedle sochy Krista v Riu!! Kultovní počin 110% a zlatých 5* ()

PeteBuck

Nie každú chvíľu uvidíte film, ktorý Vás vtiahne do prostredia, s ktorým sa len tak ľahko nestretnete, zároveň so slušným scenárom, myšlienkou, hercami, prostredím, kamerou, réžiou, proste všetkým. Zaujímavý náhľad do reality periféria Ria, ktorú nikto nechce vidieť. Zbytočne opisovať, treba vidieť. ()

Kushina

Těžko uvěřit tomu, že něco tak šíleného se stalo. Město bohů byla doslova zóna bez pravidel. Přišli jste tu o život, aniž byste se nadáli. Děti vraždily děti, dospělé, staré a naopak. Každý zabíjel každého, když jde o drogy prachy, tak nikdo nezná bratra. Celý příběh je krásně vyprávěn z pohledu jednoho chlapce, který v celém tomto konfliktu úřadoval, ale nikdy neudělal nic špatného. Hezký film. 80% ()

Karbos

Ten film mě i přes všechny ty roky hrozně baví, vždycky se k němu hrozně rád po čase vracím. Není true Story, jako true Story, tady je ten scénář naprosto vychytaný, včetně všech malých perliček, které člověk docení až při opětovném shlédnutí. Na poprvé člověk nemůže ocenit spoustu malých ale významných střípků, linoucích se dějem, jakoby mimochodem. Už se těším asi si tu jízdu zase za čas zopakuju. ()

F2003F

Zo začiatku sa to tvári ako umelá zlátanina snaziaca sa navodiť štýlovejšie zhrozenie zo sto krát videného, no rýchlo prejde do inakšieho zobrazenia bežne násilného žitia v nebezpečnej spoločnosti so všetkými okolnosťami. Keď príde na akciu tak vie mierne strhnúť, aj keď nie každá dokáže navodiť správne emócie, niektoré zvraty sú vyslovene navyše a zaberajú zbytočné miesto v obsahu neprimeranej dĺžke. Sledovať sa dá zaujateľne, ale bez kontrolovania času to nejde. "Špinavá" kamera v prašnom prostredí s domácimi pridáva na uveriteľnosti. Ale v porovnaní s odlišne podobným Slumdog Millionaire pútavosťou slabota, kde deťom streľajúcim zo zbrane ani rukou nezatrasie. ()

PTuranyi

Vynikajúca filmová koláž príbehov chlapcov z favely. Produkcia je veľmi dobrá. Nesnaží sa manipulovať zvukom či hudbou, ale stavia na výbornom vizuálnom podaní a hre s kamerou. Gangsterský príbeh gangov je totiž natoľko silný, že nepotrebuje barličky. Na rozdiel od Elitného komanda, ktoré zobrazuje ten istý problém akurát zo strany polície, však dokáže vytvoriť atmosféru, ktorá vtiahne do deja hoci má podobne dokumentaristický spôsob rozprávania. 90% ()

rime

Tenhle film Vás odrovná, zaručeně, takových věciček se moc netočí, o to víc potěší vysoká hodnocení, vizualní síla tohoto filmu je obrovská a působí opravdu na každého. ()

bobbec

Genialne vyzorbrazený a putavý príbeh. Perfektne stihová práca. Každa jedna postava ma vlastný príbeh, čo dodáva na dynamike deja. Jeden z najlepších filmov ake kedy uzreli moje slovenské oči....Nevidiš, nevieš o čom hovorým:-) ()

PavHer

Pohled na předměstí Rio de Janeira, kde pomalu i batolata mají svou zbraň, v té nejdrsnější podobě. Sledujeme příběh mladého hocha, který se touží stát fotografem, namísto toho je ale zavlečen mezi spoluvrstevníky, kteří se baví jen násilím a zbraněmi. Výborné drama, které jen dokazuje bídu dospívání ve slumu a usílí vymanit se z tohoto prostředí do normální společnosti. 95% ()

Váša

Lehce brutální pohled do světa Brazilského předměstí. Z pohledu diváka to může být úsměvné, ale hrůza si jen představit, že někteří lidé takto vskutku žijí (žili) ()

Warapeidza

Tenhle film je klasika, a pokud jste ho neviděli, hanba vám! Příběh kluka, vyrůstající ve slumech Rio de Janeira, natočený údajně dle skutečných událostí je opravdu naprosto super. Stylem to celý trochu připomíná Pulp Fiction nebo podobný spektákly, kdy dochází k retrospektivním ohledům do minulosti a různým časovým posunům. Famózní kamera, která je jednou rozklepaná, jindy rozkývaná pak naprosto strhujícím způsobem přispívá k tomu, že tenhle film vás vtáhne do sebe a nepustí vás od sebe, dokud neskončí. Zatímco v podobných filmech americké produkce s tímto tématem stříká a teče krev proudem, tady je vždy kamera vždycky tak trochu jiná- buď neostrá, nebo příliš vzdálená, v poslední chvíli uhýbá s pohledem, prostě není za každou cenu šokující. I tak je to chvílema dost drsná podívaná... Jestli jste to ale opravdu ještě neviděli, tak tohle je váš film pro příští volný večer. ()

daweksan

Tak tohle je nářez! Kamera, námět, střih, režie, hudba, všechno na hodně vysoké úrovni. Násilí působí nejvíce když je zobrazováno civilně a jako běžná součást života. ()

Bartson

Můj názor? Na začátku to bylo s mírnou pochybností, jestli se v ději neztratím, jelikož mi připadají černoši dost podobný, když většinu z nich vidí člověk poprvé. Ale děj Vás s nimi tak seznámí a tak Vás seznámí s jednotlivými osudy, že tato pochybnost po čtvrt hodině odpadá a vy se ponoříte do příběhu města bohů, které ovládají dva gangy a za cestu k absolutní moci neváhají dát zbraň ani dětem. Bohužel je toto i skutečnost. A zde je mistrovsky natočena. Všechna čest! ()

Ofi7

Film vykresluje tvrdou realitu části brazilckého velkoměsta, o které je lépe raději nevědět.Malé děti pod vlivem drog a navíc se zbraní v ruce!! Tak asi mnoho lidí Rio nezná. Inu ne každá cestovní kancelář poukazuje na drogové kartely, které si v ulicích města vyřizují účty. Ve filmu si zahráli dokonce i bývalí členové gangu... Výborný kousek od dvojice ne moc známých režisérů. ***** ()

ježura

Po shlédnutí tohoto filmu jsem ještě dost dlouho koukal a nevěřil jak realisticky a neuměle lze natočit film. Důkaz toho, že i mimo USA lze natočit film, který zaujme, navíc bez hollywoodských hvězd. ()

Alex.H

Na jedné straně námi evropany těžce uvěřitelný film podle skutečných událostí a na straně druhé velice dobře zachycený život na okraji Ria. Tvůrci zde zachytili až nesmyslnou "řež" dvou skupin dětí, které po sobě jdou jen z jednoho důvodu. A to,že se jim něco nelíbí na tom druhém. Velice mě zaujal život lidi a jak se s ním v kruté realitě musejí vypořádat. Pokud vám nevadí hodně střílení, či snad nějaká krev, tak myslím, že není od věci si tento snímek pustit. ()

vlaczech

film tvrdý a neúprosný, stejně jako ghetto... neuvěřitelné tempo a atmosféra, no nemůžu se ubránit srovnáním s jistým panem scorssesem...a co hůř jsou místa, kde opravdu potkáte desetileté kluky sjeté heroinem, kteří vás bez mrknutí oka rozšalují kalašnikovem... ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (viac)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (viac)